Karahan'ın, O, Teklifi, Kabül, Edildi,

Arması olmayan iki ülkeden biriyiz. Komisyon toplantısında konuşan teklifin sahibi AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Dünya’da devlet arması olmayan iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

banner16
Karahan'ın, O, Teklifi, Kabül, Edildi,

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun başkanlığında ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi devlet armasının belirlenmesi gündemi ile toplandı. Anayasa komisyonu; AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu’nun imzasını taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi armasının belirlenmesini içeren yasa teklifini kabül etti. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi armasının belirlenmesi amacıyla TBMM’de komisyon kurulacak. Komisyonun görev süresi 3 ay olacak. Bu sürecin ilk ayı, resmi armanın belirlenmesi amacıyla yapılacak ön hazırlık çalışmalarına ayrılacak.

Kuzu komisyonu bilgilendirdi.

Toplantıda Başkan Prof. Dr. Burhan Kuzu teklifin gerekçesi hakkında bilgi verdi. Komisyonda AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri yer aldı.

Arması olmayan iki ülkeden biriyiz.

Komisyon toplantısında konuşan teklifin sahibi AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Dünya’da devlet arması olmayan iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

CHP karşı çıktı, MHP teşekkür etti.

Komisyonda teklife Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri mevcut olan Cumhurbaşkanlığı forsunun kaldırılmasının önünün açılacağını savunarak teklife karşı çıkarken, Milliyetçi Hareket Partili Milletvekilleri ise Türkiye’nin pozitif idealleri yansıtan bir armaya ihtiyacı olduğunu belirterek, tekliften dolayı AK Parti’li Uslu ve diğer milletvekillerine teşekkür ettiler.  HDP Milletvekilleri ile toplantıda yer almadı.

Komisyon nasıl işleyecek ?

Toplam 8 maddeden oluşan teklife göre devletin resmi armasının oluşturulması için TBMM’de 12 kişilik bir komisyon kurulacak. Komisyon Meclis Başkanının yokluğunda her siyasi parti grubunun sırasıyla başkanlığında toplanacak.  Komisyon üyelerinin seçimi siyasi partilerin grupları tarafından önerilen adayların, genel kurulda işaret oyu ile onaylanması ile gerçekleşecek. Komisyonun görev süresi 3 ay olacak. Bu sürenin iki ayı resmi armanın belirlenmesi amacıyla yapılacak ön hazırlık çalışmalarına ayrılacak. Son bir aylık sürede komisyonca belirlenecek yeterli sayıdan uzmandan oluşan çalışma grubu tarafından armanın tasarımı tamamlanacak. Komisyon göreviyle ilgili olarak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, gerçek ve tüzel kişilerden bilgi isteyebilecek, belge alabilecek. Komisyon üye tam sayısının salt çoğunluğuyla karar alabilecek. Arma tasarımının komisyonca kabül edilmesi halinde, resmi arma önerisi rapora bağlanacak. Daha sonra resmi arma önerisi meclis genel kurulunda görüşülecek ve kabül edilmesi halinde, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi arması belirlenmiş olacak.

Devletlerin iki temel sembolü var.

Konu ile ilgili açıklamalar da bulunan Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, devletlerin bayrak ve armadan oluşan iki temel sembollerinin olduğuna dikkat çekti. Uslu ‘Dünya’da arması olmayan iki ülkeden biriyiz. Diğeri Dominik Cumhuriyeti. Devlet geleneğine sahip olan, tarih sahnesinde, uzun yüz yıllardan beri var kalmış toplumun kendini ifade eden milli simgeden yoksun olması büyük bir eksiklik. Büyükelçiliklerden tutun, pasaportlarımıza kadar hayatın her alanında Ayyıldız sembolümüz var. Aslında böyle bir arma yada sembol yok. Bütün bu yapıları, tabelaları bomboş bırakamayacağımız için, Dünya sahnesinde komik duruma düşmemek için olmayan bir armayı varmış gibi yaparak, durumu idare etmiş bir 90 yılımız var. Osmanlı’nın da bir arması vardı.’ Dedi.

Her alanda yer alacak.

Milletvekili Uslu, armanın Devletin resmi olarak temsil edildiği her alanda karşımıza çıkacağına da işaret etti. Uslu ‘Örneğin bir ülkenin başbakanı ile kendi ülkemizin başbakanı yan yana bir toplantı yapıyor. Burada mutlaka o ülkeyi temsil eden bir arma bulunur. Maalesef bu tür toplantılarda Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı konuştuğu zaman önünde kocaman bir boşluk oluyor. Devletimizin temsil edildiği her alanda armasızlık durumu söz konusu. ‘ şeklinde konuştu.

Her kesimin katkısı alınacak.

3 aylık süreç içerisinde, uzmanların, akademisyenlerin, bilim insanlarının katkısının alınacağı bir zaman diliminin işleyeceğinin altını çizen Karahan Uslu ‘Armanın oluşturulmasında, tarihsel mirasımızı, kültür birikimimizi içeren, hepsini kuşatan bir yaklaşımın sergilenmesi kanaatindeyim. İçerisinde demokrasi vurgusunun yer aldığı tarih ve medeniyet mirasımız, bütün zenginliği ile gücüyle, bizi bugünlere taşıyan, bizi biz yapan gurur verici öğelerimiz nasıl yer alıyorsa, şuanda da Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerini oluşturan demokrasinin, çok kültürlüğünün, çok dilliğinin yer aldığı bütün bunlara dayanarak, tarihte ebed müddet diyebilecek bir milletiz biz. Ebet müddetliğimizi devam ettirme gücünü, motivasyonunu, her Türkiye cumhuriyeti vatandaşına hissettirecek ‘’İşte bu benim devletim ve bu beni temsil ediyor’’ nitelikte, evrensel değerleri bünyesinde barındıran tarihsel mirasta bugünlerini ve yarınlarını dair yeni Türkiye perspektifini barından bir düzenleme ortaya çıkmalıdır. ‘ dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.