DİSKİ 2017’de 173 milyonluk yatırımı tamamladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelerde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri ile tesislerin yapım çalışmalarında 173 milyon 130 bin TL’lik...

banner16
DİSKİ 2017’de 173 milyonluk yatırımı tamamladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelerde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri ile tesislerin yapım çalışmalarında 173 milyon 130 bin TL’lik yatırıma imza attı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, 2017 yılı içerisinde 173 milyon 130 bin TL’lik yatırım yaparak kent merkezi, ilçe merkezleri ve kırsal mahallelerde içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu şebekeleri ve tesislerin yapımını tamamladı. DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından uzun vadeli olarak planlanan ve hayata geçirilen projeler vatandaşların hizmetine sunuldu.

Diyarbakır Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi

DİSKİ, Avrupa Birliği (IPA) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak projesi olarak hayata geçirilen ve kent merkezini kapsayan Diyarbakır Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi kapsamında 53 kilometre yağmur suyu ve 102 kilometre kanalizasyon şebekesi döşedi. Projenin sözleşme bedeli 23 milyon 77 bin 211 Avro. DİSKİ Genel Müdürlüğü ayrıca Bağlar ilçesinde 3 milyon 489 bin TL bütçeli Kısmi Yağmur suyu Şebekesi, 1 milyon 447 bin TL bütçeli Kent Geneli İçme suyu Tesisi İnşaatı ve 2 milyon 927 bin TL bütçeli merkez İlçelerde kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi yapım işlerini tamamladı.

Silvan İçme Suyu Temin Projesi

DİSKİ, Avrupa Birliği (IPA) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak projesi olan Silvan İçme Suyu Temin Projesi ile birlikte susuzluk problemi yaşayan kent merkezine 24 saat kesintisiz su verilmeye başlandı. Proje kapsamında, 130 kilometre şebeke yenilendi, 4 bin, 2 bin ve 1000 metreküp kapasiteli 3 adet deponun inşaatı tamamlandı. 7 bin hanenin ev bağlantıları yapıldı. Pompa istasyonları yeniden inşa edildi ve pompalar değiştirildi. Yeni bir terfi merkezi inşa edildi, SCADA siteminin kurulumu yapıldı. Projenin sözleşme bedeli 34 milyon 286 bin 274 TL.

Eğil, atıksu arıtma tesisine kavuştu

DİSKİ ve İller Bankası’nın ortak projesi olarak hayata geçirilen Eğil Atıksu Arıtma Tesisi, kentin tarihi ve kültürel dokusu nedeniyle iç turizmin gözde ilçelerinden biri olması sebebiyle büyük önem taşıyordu. İnşa çalışmalarına Temmuz 2016’da başlanan tesis, Eğil’in hemen girişinde yer alan bölgede 6 buçuk dönüm arazi üzerine kuruldu. 2028 yılı hedeflenerek 10 bin 910 kişilik nüfus projeksiyonuna göre projelendirildi. Tesis 5 milyon 136 bin TL’ye mal oldu.

Kanalizasyon abone bağlantısı ve kısmi kanalizasyon şebekesi yapımı

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün özkaynakları ile hayata geçirilen proje 9 milyon 671 bin TL’ye mal oldu. Proje kapsamında 5 bin 200 metre kanalizasyon şebekesi döşendi. Şubat 2016 yılında başlanan çalışmalar geçtiğimiz yılın temmuz ayında tamamlandı.

Gözeli İçme Suyu Havzası etrafına ihata duvarı inşa edildi

Dicle Nehri’nden sonra kentin yüzde 10’luk içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gözeli Su Havzası, 4 bin 590 metre uzunluğunda ve 2 metre 45 santimetre yüksekliğinde ihata duvarı ile çevrelenerek koruma altına alındı. Gözeli Su Havzası’nı olumsuz dış etkenlerden korumak amacıyla inşa edilen ihata duvarının inşası 2 milyon 167 bin TL’ye mal oldu.

DİSKİ Ek Hizmet Binası ile daha kaliteli hizmet

DİSKİ Genel Müdürlüğü, vatandaşların daha kaliteli ve hızlı hizmet almasını sağlayacak Halkla İlişkiler Binasının yapım çalışmaları tamamlandı. DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün özkaynakları ile inşa edilen bina 3 milyon 525 bin TL’ye mal olurken binada Abone Müdürlüğü, Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü, Yatırım ve İnşaat ile İşletmeler Daire Başkanlıkları yer alacak.

Hızlı hizmet için yeni iş makineleri satın alındı

DİSKİ Genel Müdürlüğü, vatandaşların altyapıda daha hızlı ve sağlıklı hizmet almasını sağlamak amacıyla yıl içerisinde iki farklı proje ile iş makineleri alımı gerçekleştirdi. DİSKİ - Avrupa Birliği (IPA) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığıyla sözleşme bedeli 822 bin Avro (3 milyon 836 bin TL) olarak gerçekleşen 4 adet Kanal Açma ve Temizleme, 1 adet Kanal Görüntüleme Aracı alındı. Diğer yandan 2017 yılı içerisinde 2 adet kanal aracı ve 2 adet kazıcı yükleyici araç alan DİSKİ Genel Müdürlüğü, toplamda 6 milyon 211 bin TL’lik araç alımı yaparak DİSKİ makine ikmal parkındaki araç sayısını 145’e çıkardı.

İlçelerdeki yatırımlar devam etti

DİSKİ Genel Müdürlüğü 2017 yılı içerisinde ilçelerde de hizmet üretmeye devam etti. Dicle’de Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi kapsamında 36 kilometre kanalizasyon şebekesi döşendi, 500 kişilik 1 adet foseptik inşaatı tamamlandı. Projenin sözleşme bedeli ise 3 milyon 962 bin TL. Yapım işinin sözleşme bedeli 1 bin 225 bin TL olan Ergani ve Silvan’da kısmi kanalizasyon şebekesi döşenmesi çalışmaları kapsamında 3 bin 600 metre şebeke döşendi. Kulp Kısmi İçme Suyu Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Şebekesi Yapım işi kapsamında 110 metre kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesi, 650 metre içme suyu şebekesi döşendi. İşin sözleşme bedeli 725 bin 700 TL oldu. DİSKİ, Dicle merkez ve Yeşilsırt Mahallesi, Çermik’in Konuksever ve Ergani’nin Yayvantepe mahallelerinde içme suyu sondaj çalışmaları yapıldı. Hazro ve Kocaköy’e bağlı mahallelerdeki su depoları ve terfi binalarının bakım onarımı ile inşaatı yapım işini hayata geçirdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.