Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanlığı, 2014 yılında kira geri elde edenlerin “gelir vergisi beyanname verme” süresinin 2 Mart itibarı ile başladığını duyurdu.

banner16
Kira Geliri Olanlar Dikkat!

Yapılan açıklamada başvuru süresinin 25 Mart’ta sona erdiği belirtilirken vergilerin Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte yetkili banka şubelerine ödenmesi gerektiği bildirildi.

2014 yılında kira geliri elde edenler için vergi beyanname verme süresi 2 Mart itibarı ile başladı. 25 Mart’a kadar sürecek olan başvuru süresi için tahakkuk eden vergilerin iki eşit taksitte yetkili bankaları yatırılması uyarısında bulunuldu. Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanlığınca 2014 kira gelirlerinin  vergi beyannamelerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

“Mükelleflerimiz beyannamelerini isterlerse kendileri, isterlerse meslek mensupları, isterlerse vergi dairesince görevlendirilmiş kişilere doldurtabilir, elden veya internetten verebilirler.

60 Yaş ve üzerinde veya özürlü olduğu için vergi dairesine gelemeyen vatandaşlarımızın 444 0 189 No.lu telefonu arayarak randevu almaları halinde, görevli personelimiz tarafından evlerinde beyannameleri doldurulup imzaları da alınarak beyanları alınmış olacaktır.

Ayrıca, Başkanlığımızca İl merkezindeki Piazza alışveriş merkezinin Halepli bahçe tarafında bulunan giriş kapısının hemen ilerisinde başkanlığımızca oluşturulan stantta görevlendirilen personelimiz vasıtasıyla önceden hazırlanmış kira beyanname sistemine göre mükelleflerimizin beyannameleri elektronik ortamda doldurulmaktadır. Böylece mükelleflerimiz vergi dairesine gitmeden beyannamelerini vermiş olmaktadırlar.

Beyannamelerini internet ortamında kendileri vermek isteyen vatandaşlarımız www.gib.gov.tr adresindeki “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi”ne göre beyannamelerini verebilir ve ödenecek gelir vergisini de hesaplayabilirler.

Kira geliri elde eden vatandaşlarımızın ödeyecekleri vergi miktarı zannettikleri kadar yüksek olmayıp, kişinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti olmaması halinde mesken kira gelirlerinin 2014 yılı için 3.300,- TL’si vergiden istisnadır. 

Sıkı takip edilen kira gelirleri nedeniyle vatandaşlarımızın ilerde zor durumda kalmamaları için 2014 yılına ait kira gelirlerini doğru ve zamanında beyan etmeleri gerekmekte, vergi idaresi tarafından istisna sınırının üzerinde olup beyan edilmeyen kira gelirlerinin tespit edilmesi halinde hem istisnadan yararlandırılmayacak, hem de vergiler vergi ziyaı cezası ve gecikme faiziyle birlikte tahsil edilecektir.

Öte yandan, 01.11.2008 tarihinden itibaren tutarı ne olursa olsun işyeri kiralarının tamamı, meskenlerde ise 500,- TL ve üzerindeki kiraların banka, finans kurumu veya PTT aracılığı ile ödeme / tahsil mecburiyeti getirilmiştir.

Bu mecburiyete uymayanlar hakkında Vergi Usul Kanunu’nun Mükerrer 355. maddesinde yer alan; özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.