QNB Finansbank Anadolu buluşmaları toplantısı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, ekonomide ibrenin yukarı doğru döndüğü bir döneme girildiğini belirterek, “Gaziantep büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisine ve geleceğine inanıyoruz” dedi.QNB...

banner16
QNB Finansbank Anadolu buluşmaları toplantısı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, ekonomide ibrenin yukarı doğru döndüğü bir döneme girildiğini belirterek, “Gaziantep büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisine ve geleceğine inanıyoruz” dedi.

QNB Finansbank tarafından düzenlenen “QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları” toplantısının ilki Gaziantep’te gerçekleştirildi. Gökhan Şen moderatörlüğünde GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan ve ekonomist Ali Ağaoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türkiye’nin makroekonomik görünümü ve Gaziantep’teki yansımaları ele alındı. Komşu ve çevre ülkelerdeki olumsuz gelişmelerin Gaziantep ihracatına etkisinin sorulması üzerine GSO Başkanı Konukoğlu, Gaziantep’in 6,3 milyar dolarlık ihracatı 174 ülkeye mal satarak gerçekleştirdiğine işaret ederek, Ortadoğu pazarlarında yaşanan gelişmeler üzerine yörüngelerini farklı yöne çevirdiklerini belirtti.

Konukoğlu, "Ortadoğu’da azalan ihracatımızı, gerek Afrika pazarlarıyla gerekse kuzey-güney Amerika pazarıyla kapatmaya çalışıyoruz. Ondan dolayı son iki yıldır 6,3 milyar dolar civarında ihracatı gerçekleştirebildik. Türkiye ihracatı düşmesine rağmen biz en azından yerimizi koruduk. Bu yıl ise ileriye doğru gidiyoruz. Küresel oyunların sonucunda etrafımızda çıkan bu yangının en kısa sürede sönmesini bekliyoruz. Bu durumdan yalnızca ihracat olarak etkilenmiyoruz, 450 bine yakın Suriyeli misafirimiz var. Bunların yeme-içme, giyim, eğitim, iş bulma gibi ihtiyaçları var. Dünyada bugün Suriye’deki problemlerin ne zaman biteceği konusunda kimsenin garantisi yok. Biz Gaziantep olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, tüm sanayicilerimize bir daha teşekkür ediyorum. Çünkü inanılmazı başarıyorlar. Biz kolayına gazi şehir olmadık. İşgal kuvvetlerine karşı atalarımızın verdiği milli mücadeleyi bugün bizler ekonomide veriyoruz. Ekonomik mücadeleyi verirken bırakın elimizi gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Sanayicilerimizin dünyanın her tarafında çalmadığı kapı kalmamıştır. Bu ülke ürettiği müddetçe ve sanayiye önem verdiği müddetçe bu ülkeye bir şey olmaz. Ve hayalimiz olan 500 milyar dolar ve Gaziantep’in payı ola 30 milyar dolar ihracatı yerine getirebiliriz. Yeter ki reformlar hızlandırılsın, önümüz açılsın" dedi.

“Gaziantep büyümeye devam ediyor”

Moderatör Gökhan Şen’in “Türkiye’nin büyümeye, istihdamı ihtiyacı var. Sizin üyelerinizin işleri nasıl?” yönündeki sorusuna karşılık Konukoğlu ise son 2 ay içerisinde işlerinde bir hareket görüldüğünü, bunda gerek KKDF’den alının fonların dolayı piyasanın rahatlaması gerekse yaz döneminin getirdiği hareketliliğin de etkili olduğunu belirtti. “Bana göre, ibrenin yukarı doğru döndüğü bir döneme girmiş durumdayız” diyen Konukoğlu, bu yıl Gaziantep sanayisinde toplam elektrik tüketiminin yüzde 4.9, sigortala çalışan sayısının yüzde 6,7 ve bildirge veren işyeri sayısını yüzde 5,2 artış gösterdiğine dikkati çekti. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde son üç yılda 120 fabrikanın üretime geçtiğini, şu anda 90 fabrikanın inşaatının devam ettiğini vurgulayan Konukoğlu, "Gaziantep büyümeye devam ediyor. Gaziantep’in geleceğine, Türkiye ekonomisine ve geleceğine inanıyor ve parlak buluyoruz. Var gücümüzle çalışıyoruz. Şu anda 2018 için yorum yapamıyoruz, ama 2017 yılının ilk yarısı iyi geçecek, ikinci yarı ilk yarının altına düşmeyecek" diye konuştu.

"Faizlerin yüksek oluşu yatırımların önünde engeldir”-

Faiz oranlarının yüksek olmasının yatırımların önünde engel olduğunu bildiren GSO Başkanı Konukoğlu, işsizliği önleyebilmek için yatırım yapmak gerektiğini ifade etti. Faiz oranlarının düşmesi gerektiğini belirten Konukoğlu, bunun için yapılacak reformlar ve güven ortamının önemini dile getirirken, “Önümüzdeki dönemde faiz oranlarının aşağı geleceği konusunda güçlü sezilerim var” sözlerine yer verdi. Bugün Türkiye ekonomisinin yanında dünya ekonomisi ve siyasetindeki gelişmelerin döviz kuru üzerinde etkili olduğunu anlatan Konukoğlu, sanayicilerin ve ihracatçıların hangi para biriminden geliri varsa onunla borçlanması gerektiğini kaydetti. Konukoğlu, “Kur yukarı da çıksa aşağı da inse biz kendimizi hedge edersek hiçbir problem olmaz” dedi.

Gaziantep’in siyasetten beklentileri ve ekonomik isteklerine ilişkin görüşlerini açıklayan GSO Başkanı Konukoğlu, öncelikle “istikrarın” çok önemli olduğunu, referandum sonrasında da siyasi istikrarın kalıcı olarak sağlandığını düşündüklerini söyledi. Konukoğlu, “Bu süreç içinde de reformların doğru yapılması, ülkeyi AB kriterlerine taşımanın tek yoludur. AB’ne girmek gibi benim düşüncem yok, ama yeter ki biz kriterlerimizi AB kriterleri seviyesine getirelim. Onun için reformlar çok önemli” şeklinde konuştu. Gaziantep olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Konukoğlu, “Bizim şu anda acilen beklediğimiz ve Gaziantep olarak üstünde durduğumuz Hassa-Dörtyol Tüneli’nin ihalesinin bir an önce yapılmasıdır. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatla yatırım programına alındı, fakat ihalesi de bir an önce yapılırsa bizim ve bütün bölgenin ihracatının önü açılacak” dedi.

Konukoğlu, aynı zamanda bankacılardan ucuz faizli kredi beklediklerini sözlerine ekledi.

"Sektörün iki katı büyüdü”

Anadolu Buluşmaları toplantısının startını Gaziantep’e verdikleri için mutlu olduklarını ifade eden QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan da Gaziantep’in ülkenin ihracatı, sanayisi, üretimi ve ticaretinde öneminin yanı sıra kültürel olarak çok önemli bir mozaik olduğunu söyledi.

Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük bankalarından QNB’nin geçen yıl Finansbank’ı satın aldığını, bunun çok önemli bir değişim olduğunu belirten Tan, "Önümüzdeki dönem QNB’nin rekabette öne çıkardığı tarafı kurumsal ticari bankacılık. Antep bu yüzden de çok önemli. Kurumsal ticari bankacılıkta çok ciddi büyüme hedeflerimiz var. Bunu, sanayicilerle yapmaya devam edeceğiz. Bankacılık sektöründe büyüme iyi geldi. İlk çeyrekte sektör 5’in üzerinde büyüdü. QNB Finansbank olarak biz de sektörün neredeyse iki katı bir büyüme, yüzde 10’lar seviyesinde büyüme gerçekleştirdik. Bu önümüzdeki dönemde de devam edecek" ifadelerini kullandı. Referandum sonrası politik anlamda belirsizliğin geride kalmasının 2017 yılı için biraz daha rahat ortam sağladığını belirten Tan, kredilerde büyümenin devam edeceğini kaydetti. Ekonomist Ali Ağaoğlu ise Türk bankacılığının özellikle bireysel bankacılıkta Avrupa ve Amerikan bankalarından çok ileride olduğunu, bankacılık sistemimizin çok daha sağlam olduğunu belirterek, “Bunun ekonomiyi destekleme konusunda çok büyük faydasını göreceğiz” şeklinde konuştu.

GSO Meclis salonunda yapılan ve bir bölümü Bloomberg HT kanalından canlı yayımlanan QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları toplantısına, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu’nun yanı sıra çok sayıda sanayici katıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.