Danıştayın "Öğrenci Andı" kararı

- Eğitim-Bir-Sen, Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adıyaman şubeleri, Danıştay 8. Dairesinin ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal eden kararına tepki gösterdi

banner16
Danıştayın

MALATYA/ŞANLIURFA/KAHRAMANMARAŞ/ADIYAMAN (AA) - Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adıyaman'daki Eğitim-Bir-Sen şubelerince, Danıştay 8. Dairesinin ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine tepki gösterildi.

Eğitim-Bir Sen Malatya 1 No'lu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, Danıştay 8. Dairesinin, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp, hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal ettiğini ifade etti.

Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremedikleri gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasanın dahi görmezden gelindiğini öne süren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Danıştay, vermiş olduğu kararda, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, darbe dönemi anayasalarıyla şekillenen eski Türkiye'nin ezberlerini gerekçe olarak sunmuş, hukukun evrensel ilkelerini gözardı ederek toplumsal birliğe ağır bir darbe vurmuştur. Dayatmacı, ayrımcı, dışlayıcı, Türkiye'nin taraf olduğu başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere birçok uluslararası sözleşmeye ve doğal hukuka aykırı, eski Türkiye'nin en önemli vasfı olan toplum mühendisliğinin tezahürü, farklılıkları yok sayan hatta zor kullanarak değiştiren, tek tipleştirme politikasının esas alındığı, militarist toplum kurma özleminin ürünü olan andımızın tekrar hortlatılması sonucunu doğuracak bu kararı kabul etmediğimizi dile getiriyor, itiraz merciinin adaleti ve hukuku tesis edeceğine olan inancımızı koruyoruz."

Yıldırım, bu konuda sorumluluğun siyasi iradede olduğunu aktararak, antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

- Şanlıurfa

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun da şube binasında düzenlediği basın toplantısında, mahkemeye göre Milli Eğitim Bakanlığının "Andımız"ı kaldırırken bilimsel bir gerekçeye dayanmadığını ifade etti.

Mahkemenin, Andımız'ın kaldırılmasının eğitime etkileri, ya da Andımız'ın gerekliliği konusunda hiçbir bilimsel gerekçe öne süremediğini iddia eden Coşkun, şunları kaydetti:

"Kararı hiçbir bilimsel veriye veya araştırmaya dayandıramamıştır. Yine kararda öğrenci andının kaldırılmasındaki eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından araştırma, inceleme ve tespit yapılmadığı ileri sürülmektedir. Oysa ki kararın dayanağı kılınan Milli Eğitim Temel Kanunu ve uzun süredir uygulanmakta oluşunun arkasında eğitim biliminin hangi gereklerinin ve hangi pedagojik formasyon ilkelerin durduğu mahkemece gözardı edilmektedir. Kararda Andımız'ın 'Türk devletini ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesi olan milli eğitim sistemimizin temel amaçlarını gerçekleştirmesini içeriği itibarıyla sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikte' olduğu gibi kerameti kendinden menkul bir gerekçeye yer verilmiş ancak bunun neye dayanarak tespit edildiği koca bir soru işareti olarak durmaktadır."

- Kahramanmaraş

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Abdülaziz Aydın, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, siyasi iradenin kararına sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

2013 yılında toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri üzerine hukuk devleti olmanın ve demokratikleşmenin bir gereği olarak "Andımız"ın kaldırıldığını ve sivilleşme adına önemli bir kazanım elde edildiğini dile getiren Aydın, "Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye'nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik. Ancak Danıştay 8. Dairesi, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında öğrenci andını kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir." dedi.

Aydın, pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremedikleri gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasanın dahi görmezden gelindiğini savundu.

- Adıyaman

Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Deniz, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, Danıştay'ın verdiği kararda, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığını ileri sürdü.

Danıştay'ın verdiği kararda darbe dönemi anayasalarıyla şekillenen eski Türkiye'nin ezberlerinin gerekçe olarak sunulduğunu ifade eden Deniz, dünya hiçbir yerinde çocukların içtimaya dizilmediğini savundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.