11 Nisan'a Yeniden İtiraz Geldi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin eski 11 Nisan Stadı yerine uygulamayı planladığı projeye itiraz geldi.

banner16
11 Nisan'a Yeniden İtiraz Geldi

Proje için ihaleye çıkılacağı söylenen tarihin yaklaşmasıyla eski belediye meclis encümenlerinden Mehmet Cafer, projeye dilekçe ile itiraz etti. Cafer, Nazım İmar Planlarında yapılan değişikliklerin mecliste yeniden görüşülerek iptal edilmesini talep ederek aksi halde AİHM’e kadar gideceğini belirtti.

Önceki dönem belediye meclis encümenlerinden Mehmet Cafer, eski 11 Nisan Stadı yeri ile ilgili Büyükşehir Meclisinde yapılan imar planı değişikliğine itiraz etti. Cafer, kararın yeniden görüşülerek iptal edilmesini istediği dilekçede aksi halde yasal yollarla bu işin takipçisi olacağını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) kadar gideceğini söyledi. Cafer, itiraz gerekçesine ise daha önceki mahkeme kararlarını gösterdi. Cafer’in Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine yazdığı itiraz dilekçesinde şu ifadeler yer aldı;

“Belediyenize karşı Şanlıurfa İdare Mahkemesinde açmış olduğum Eski 11 Nisan Stadyumu alanı olarak bilinen bölgede belediyenizce yapılan 1/1000 Uygulama İmar Planı ile 1/5000 Nazım İmar Planı değişikliğine ilişkin plana karşı açtığım davada Şanlıurfa İdare Mahkemesince 2013/1549 Esas sayılı dosyada yapılan yargılama sonucunda söz konusu plan değişikliklerinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları, kamu yararı ve hizmet gereklerine ve üst ölçekli planlara uygun olmadığından bahisle iptaline karar vermiştir.

Büyükşehir belediye meclisinizce mahkeme kararına uygun hareket edilmeden yeniden planlama ve şehircilik ilkelerine aykırı olarak Eski 11 Nisan Stadyumunun bulunduğu alanda 1/1000 Uygulama İmar Planı ile 1/5000 Nazım İmar Planı değişikliğinin belediyenizin 13.08.2014 tarih ve 148 sayılı meclis kararı ile yapılmış olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım.

 Öğrenmiş olduğum kadarı ile 19.02.2015 tarihinde bu yerde ihaleye çıkılacağından ve bunun memleketimiz için ağır sonuçlar doğuracağı açık olduğundan yukarıda bahsetmiş olduğum mahkeme kararına, hukuka ve şehircilik ilkelerine aykırı olan 13.08.2014 tarihli, 148 sayılı meclis kararı ile kabul edilen 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile 1/5000 ölçekli Nazım imar planına ilişkin değişikliklerin kaldırılarak 11 Nisan Stadyumu alanının bu değişikliklerden önceki durumuna park ve yeşil alan olarak kalmasına karar verilmesini, itiraz ettiğim meclis kararının belediye meclisince yeniden görüşülerek ortadan kaldırılmasını, aksi takdirde yasal yollarla bu işin takipçisi olacağımı Anayasa  Mahkemesi ve AHİM’e kadar bu hukuksuzluğu taşıyacağımı bildirir gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.