Baydemir: Ne Kadar Çok Bilgisayar O Kadar Çok Hile

HDP Şanlıurfa İl Örgütü, seçime kısa bir süre kala milletvekili adaylarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

- Bu haber 559 kez okundu.

banner16
Baydemir: Ne Kadar Çok Bilgisayar O Kadar Çok Hile

Seçim güvenliğine ilişkin kaygıların dile getirildiği toplantıda konuşan HDP milletvekili adayı Osman Baydemir, merkez ilçelerde seçim sonuçlarının kaydedileceği bilgisayar sayısının fazla olduğuna dikkat çekerek “Ne kadar çok bilgisayar, o kadar çok hile ve şaibe demektir” dedi.

Bir otelde düzenlenen toplantıya HDP İl Eş Başkanlarının yanı sıra Şanlıurfa milletvekili adayları da katıldı. Toplantının ana konusu seçim güvenliğine ilişkin kaygı ve endişeler oldu. HDP İl Eş Başkanı Av. Sevda Özbingöl “Bize iletilen ve önceki seçimlerde de yaşadığımız tecrübelerden kaynaklı olarak karşımıza çıkabilecek olan seçim ve sandık güvenliği ile ilgili ciddi kaygılar ve ciddi sorunlar önümüze çıkarılmış durumda” diyerek “Biz il ve ilçe örgütlerimize sandık ve seçim güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli hassasiyeti ve gerekli çalışmaları sürdürmeye başladık. Sandık ve seçim güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli hassasiyetin sağlanması ve seçim mevzuatının uygulanması konusunda özellikle kamuoyunun bu duyarlılığı göstermesi suretiyle de bizim sandık başında bu mevzuatın uygulanması konusunda ısrarcı ve talepkar olacağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“PROVOKASYONA KAPILMAMAK İÇİN ÇABA HARCADIK”

Seçim kampanyası boyunca herhangi bir provokasyon ve tahrike kapılmamak için çaba harcadıklarını belirten HDP Şanlıurfa milletvekili ve adayı İbrahim Ayhan “Farklı bir olumsuz tutum ve davranışa girmemeye çalıştık. Elimizden geldiğince tüm bunları önlemeye, herkesin kendi projelerini, düşüncelerini ve fikirlerini özgür bir boyutta dile getirmesi için de bir çalışma yürüttük. Şu ana kadar da Urfa boyutuyla bu eksende yaşanabilmiş ve gerçekleşebilmiş negatif olumsuz bir durum söz konusu değil. Temennimiz ve arzumuz 7 Haziran akşamına kadar da özellikle bu çerçevede bir seçim sürecinin devam etmesidir” dedi. 

AYHAN’DAN PARTİLERE SEÇİM GÜVENLİĞİ ÇAĞRISI

“Bizler açısından özellikle sandık güvenliği seçimin hilesiz, oyunsuz ve bir takım usulsüzlüklerle gündeme gelmesi asla kabul edilecek bir şey değildir” diyen Ayhan, seçim güvenliği ile ilgili diğer siyasi partilere şu çağrıyı yaptı; 

“Elimizden geldiğince biz parti olarak buna riayet edecek ve bunun gerçekleşmemesi için gereken çalışmayı yürüteceğiz. Diğer siyasal partilerden de beklentimiz özellikle halkın iradesine gereken saygıyı göstermeleridir.  Bir başkasının iradesini hırsızlayabilecek, bir başkasının iradesini gasp edebilecek yaklaşımlardan kaçınmalarıdır. Bu gibi tutum ve davranışlara girmemelidir.”

“SEÇİMLERE EŞİT KOŞULLARDA GİRMİYORUZ”

Seçimlere diğer partilerle eşit koşullarda girmediklerini dile getiren milletvekili adayı Leyla Güven, şunları söyledi; “Eşit koşullarda girmeyişimizin birçok nedeni var. Örneğin hazineden yardım almayan bir partiyiz ve kampanyalarımızı çok özgürce yürütemiyoruz.  Türkiye geneline baktığımızda partimiz birçok yerde saldırılara maruz kaldığını, parti binalarımızın tahrik edildiğini ve aslında Mersin ile Adana’da da çok daha büyük bir komplonun planlandığını gördük. Bunların gelişebileceğini biz öngörmüştük parti olarak. Çünkü AKP özellikle 17-25 Aralık soruşturmalarının hesabını orada açığa çıkan gerçekliklerin hesabını vermek yerine şu anda daha çok bizim partimizi hedef alan bir kampanya yürütüyor. Eğer gerçekten AKP bugün bütün kampanyası boyunca HDP diyorsa; cumhurbaşkanı ve başbakan, bu manidardır. Çünkü düne kadar bizden bahsederken kendileri malum parti diye bahsederlerdi. Partimizin ismini bile anmazlardı.”

“NE KADAR ÇOK BİLGİSAYAR O KADAR ÇOK HİLE”

Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye’de seçim sonuçlarının 41 ayrı bilgisayara işleneceğini belirten HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir “Ne kadar çok bilgisayar o kadar çok yargı denetimsizliğidir. Ne kadar çok bilgisayar, o kadar çok gözetimsizliktir.  Ne kadar çok bilgisayar, o kadar çok hile ve şaibe demektir. Buna asla izin vermeyeceğiz. Yasa açık ve net diyor ki, yargı yönetim ve denetiminde gerçekleştirilir. Bir hakimin denetimi ve gözetiminde gerçekleşmesi için gelen tutanakların önce bir defa hakim tarafından görülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Baydemir, “O gün elektrik kesintileri olmamalıdır. Elektrik kesintileri otomatikmen bir şaibe alanı olacaktır. İnternet erişimi kesilmemelidir, sekteye uğramamalıdır. Telefon erişimi engellenmemelidir, telefon erişimi kesintiye kesinlikle uğramamalıdır” uyarılarında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.