Doğu ve Güneydoğu bölge baroları Urfa'da toplandı

Doğu ve Güneydoğu bölge baroları, 2015’in ilk toplantısını Şanlıurfa Barosunun ev sahipliğinde yaptı.

- Bu haber 389 kez okundu.

banner16
Doğu ve Güneydoğu bölge baroları Urfa'da toplandı

Gündem yoğundu. Toplantıda çözüm süreci, , iç güvenlik paketi, Cizre’deki olaylar, Suriye’deki göç dalgası ile IŞİD faktörü ve seçim barajı gibi konuların üzerinde duruldu. Çözüm sürecinde tüm aksaklıklara rağmen çatışmasızlık konusunda mesafe kat edildiği vurgulanırken toplumun ümitlerini diri tutacak şekilde aydınlatılması gerektiği belirtildi. Cizre’de yaşanan olaylarla ilgili ise taraflar sağduyuya davet edildi. 17-27 Aralık operasyonlarının ardından kamuoyunda yargıya karşı güvensizlik oluştuğuna dikkat çekildi.

Şanlıurfa’da bir otelde düzenlenen toplantıya 16 ilin baro başkanı ile temsilcileri katıldı. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.  Gündeme dair konuların görüşüldüğü toplantının sonuç bildirgesini bölge barolarının dönem sözcüsü Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe yaptı. Delebe, çözüm sürecinden Cizre olaylarına, Suriyeli göçmenlerin durumu ve yargı üzerindeki siyasal etkiye kadar birçok konuya vurgu yaptı. Toplantıda “Üç yıl önce başlayan tüm aksaklık ve eksikliklerine rağmen çatışmasızlık konusunda önemli mesafe kat eden barış sürecinin güçlenerek devam etmesi gerektiği, tarafların üzerinde mutabık kaldığı mahremiyete halel gelmeyecek, toplumun ümitlerini diri tutacak şekilde aydınlatılması gerektiği vurgulanmıştır” dedi. 

CİZRE’DE TARAFLARA SAĞDUYU ÇAĞRISI

Cizre’de yaşanan olayların da görüşüldüğünü belirten Delebe, şunları söyledi;

“6-8 Ekim’de bölgemizin neredeyse tamamında meydana gelen toplumsal olaylar özellikle Cizre’de halen durmamıştır. Cizre’de meydana gelen olaylarda en son bir çocuğun hedef gözetilerek öldürülmesi, kamu gücünü kullananların suçla mücadelede hukuki ve meşru dairenin dışına çıkmasının yarattığı sorunları açıkça ortaya koymuştur. Cizre’de yaşanan olayların ve olaylara meşru sınırlar dışında müdahalelerle ortaya çıkan durumların etkin bir şekilde soruşturulması, faillerinin yargılanması ile kamuoyunda güven tesis edilmelidir. Cizre’de yaşanan olaylar konusunda tüm taraflara yaşanan acı tecrübelerden ders çıkararak sağduyulu olmaya davet ediyoruz.”

SIĞINMACILARA TANINAN HAKLARDA ÇİFTE STANDART

Delebe, toplantının sonuç bildirgesinde Suriye’den gelen sığınmacılara tanınan haklara da değindi. Ezidilerin yönetmeliğe eklenmediğini söyleyen Delebe, yönetmeliğin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti;

“Suriye ve Irak’taki iç savaşın özellikle Kobani direnişinin başlangıcı olan IŞİD saldırıları ile oluşan göç dalgasına, ağır kış koşullarının gelmesi ile yeniden dikkat çekme zorunluluğu doğmuştur. Yakın zamanda çıkarılan Geçici Koruma Yönetmeliği ile Suriye’den gelen sığınmacılara tanınan görece haklar, maalesef siyasi kaygılarla yönetmeliğe eklenmeyen Ezidilere uygulanmamaktadır. Yönetmeliğin hiçbir kayıt ve şart koşulmaksızın Türkiye sınırları içindeki tüm sığınmacılara uygulanması için yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.”

17-24 ARALIK’IN YARGI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ…

“17-24 Aralık operasyonları ile başlayan, sonrasında siyasal ayrışıma ve çatışmaya dönen sürecin özellikle yargı üzerinde ciddi sonuçları meydana gelmiştir” diyen Delebe şu şekilde devam etti; 

“Öteden beri siyasetin gölgesinde ideolojik kodlar üzerinden yürütülen yargısal faaliyetler son dönemde günü birlik siyasal ihtiyaçlara göre şekillenmektedir. Esas ilke ve değerler üzerinden yürümesi gereken faaliyetlerin somut olaylara ve kişilere göre şekillendirilmesinin zararları tüm toplumun yanı sıra bizzat bu düzenlemelerin altına imza atan kişilere de yansıyacaktır. Bizzat kamu gücünü elinde bulunduran kişilerin çeşitli davalar vesilesi ile yargıya intikal eden davalarda yargıya güvenmediklerini açıkça beyan ettikleri bir dönemde, bireylerin yargıya güvenmesi beklenemez.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95