Kırıkçı'dan Ağaç Kesimine Gösterilen Tepkilere Yanıt

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı, Atatürk Bulvarında ağaçların kesilmesi sonucu oluşan tepkilere yanıt verdi.

banner16
Kırıkçı'dan Ağaç Kesimine Gösterilen Tepkilere Yanıt

 “Bazen çekirdek kabuğunu doldurmayacak bir konu kamuoyunu fazla ilgilendirebiliyor. Eski, yaşlanmış iki tane çam ağacını arkadaşlarımız kesmek zorunda kaldılar. Bundan başka da çaremiz yoktu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı, Atatürk Bulvarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çalışmaların bir bütünün iki ana parçası olduğunu söyledi, “Kent trafiğinin rahatlatılması adına yeni bir trafik sirkülasyon planı” olarak tanımladı. Atatürk Bulvarındaki trafiğin rahatlatılması için eski 11 Nisan Stadının arkasında 35 metrelik bir yol açıldığını belirten Kırıkçı, “Bu yol arka taraftan Abide’ye bağlandı” diyerek şöyle devam etti;

GÜZERGAHLAR DEĞİŞECEK!

“Bu sirkülasyon planı trafiği yeni bir akım şeması içerisinde yönlendirecek. Trafiği rahatlatacak bir akım şeması. Atatürk Bulvarı, Abide’den Belediye’ye geliş istikameti olacak. Abide istikametine de eski hal kavşağından itibaren 11 Nisan Parkının arka tarafında açılan yeni 35 metrelik yol da gidiş olacak. Yine eski 11 Nisan Stadyumu ile Stat Apartmanın arasında yeni açılan 35 metrelik yolda da ring olacak. Yani döngü oluşacak. Bu trafiği rahatlatacak. 

Tabi bu planlama Balıklıgöl’den başlayıp devam eden, Abide’yi kapsayan, Abide’den sonra Çevik Kuvvet ve nihayetinde otobana kadar uzanacak olan bir bütünün parçası. Parça parça bunlar zaman içerisinde tamamlanmış olacak. Şu an birinci hedefimiz Balıklıgöl ile Abide arasında yeni bir sirkülasyon planı, bunun hazırlıkları.”

“ÇEKİRDEK KABUĞUNU DOLDURMAYACAK BİR KONU”

Atatürk Bulvarı ve eski 11 Nisan Stadı çevresinde yapılan yol çalışmaları sonucu kesilen ağaçlara gösterilen tepkilere yanıt veren Kırıkçı “Ağaç kesilmesini biraz kamuoyunun konuda fazla bir tepki verdiği kanaatinde değilim. Fakat münferit tepkileri bazen abartılı bir şekilde kamuoyuna yansıtmak suretiyle bir tepki oluşuyormuş hissi veriliyor. Bu doğrudur, olağandır. Bazen çekirdek kabuğunu doldurmayacak bir konu kamuoyunu fazla ilgilendirebiliyor” şeklinde konuştu. Kırıkçı, ağaçların kesilme nedenini ise şöyle açıkladı;

“BAŞKA ÇAREMİZ YOKTU”

“ Stat apartmanının orada yeni açılan caddenin Atatürk Bulvarına servis imkanını sağlayabilmek için orta refüjünü açmak zorundayız. Yoksa bu sirkülasyon planının bir anlamı olmaz. Oraya denk gelen eski, yaşlanmış iki tane çam ağacını arkadaşlarımız kesmek zorunda kaldılar. Bundan başka da çaremiz yoktu. Biz, ağacın her birini korumak için azami özen gösteriyoruz. Bunun en bariz örneği, belediyemizin önünden eski vilayet kavşağına kadar uzanan refüjdeki palmiyeleri kurtarmak için bize verilen projede bu refüjün kaldırılması öngörüldüğü halde adeta arkadaşlarımız milimetrik çalışarak, santim hesabı yaparak o palmiyeleri kurtardılar. Yani bu kadar hassas çalışıyoruz. Ama bazen mecburen kesmek zorunda kalıyoruz. 2 tane ağacı kesen belediyemiz şu ana kadar il genelinde 157 bin tane ağacı da dikmiştir. Yani 157 bin ağacın karşısında iki ağacın bir ehemmiyetinin olmayacağının kamuoyunun takdirine arz edilir.”

“YOL AÇMAK İÇİN CAMİ VE MABET YIKILABİLİR” 

Yol açmanın mevzuat ve dindeki yerine değinen Kırıkçı, şu ifadelere yer verdi;

“Yol açmak hem kamu mevzuatında hem de bizim dinimizin yaklaşımında en kutsal görevlerden biridir. Camiyi hiçbir şekilde yıkamazsınız, kaldıramazsınız, başka bir şeye dönüştüremezsiniz. Bir tek istisnası vardır; yol açmak için eğer ihtiyaç varsa, yola denk geliyorsa cami ve mabet yıkılabilir. Yol bu kadar önemli. Yine bizim hıfzıssıhha mevzuatımızda mezarlık hiçbir şekilde imar tadilatına konu edilemez, başka bir amaçla kullanılamaz. Bir istisnası var; yol açmak amacıyla mezarlık kaldırılabilir, içinden yol geçebilir. Kaldı ki, büyük bir şehiriz, 750 bin nüfusumuz var. İlçelerden şehre gelen aktif günlük nüfusumuz bir milyonu bulmaktadır. 1 milyonluk bir şehir trafik problemini çözmeye talibiz. Bunun çabası içerisinde belediyemiz. Bu çaba içerisinde iki ağacın tartışılmasını da ben doğrusu kamuoyunun taktirlerine bırakıyorum.”

Atatürk Bulvarındaki ağaçların önceki gece kesilmesi tepkilere yol açmıştı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.