Mega Holding Saçmalığı

Siverek'te son zamanlarda yeni bir trend çıkmış Mega Holding adında. Bu titan zinciri denen topluluk üye toplayarak para kazandıran bir topluluktur.

banner16
Mega Holding Saçmalığı

Onlar kendilerini titan zinciri olarak nitelendirmiyorlar ama ben ısrarla "Mega Holdings bir titan zinciridir!" diyorum. Yazıyı okudukça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca adının "holdings" olduğuna bakmayın. Holdings falan değil. İsim olarak kullanmışlar o kelimeyi onlar.

İlk önce iyi yanlarını yazayım. 

 1 ) Diğer titan zincirlerinden farklı olarak, en üstteki üye hep kendi altına üye alamıyor. Herkesin belli bir kontenjanı ve ve kendi kontenjanı dolduktan sonra arkadaşının yani bir altındaki üyenin altına üye koymak zorundadır. Bu iyi bir şeydir çünkü alttaki üye her zaman ezilmiyor. Alttan üste doğru da rütbelendirme yöntemi ile herkes kazanıyor.

 2 ) Yaptıkları seminerler ile insanlara kişisel gelişim dersleri veriyorlar. (Böyle bir şeye de kendilerini pohpohlamak için gerek duyuyorlar.) Halbuki anlattıkları her şey kişisel gelişim kitaplarında var. Benim ilkokul yıllarımdan beri okuduğum şeyler anlatılıyor fakat; orada ev hanımı, okumuş, okumamış, kitap okumaya ilgisi olan olmayan herkes var. Bu yönden bakınca bu yaptıkları iyi bir şey. İnsanlara kişisel gelişim adına bir şeyler katıyorlar.

 3) Diğer titan zincirleri gibi sadece en üstteki adam keyfine bakmıyor. Toplu bir şekilde hareket ettikleri için, bu işin sefasını da cefasını da hep beraber yaşıyorlar. Tatillere, gezilere katılıyorlar vs. 

4) Arkadaş çevreniz genişliyor. Sosyal ortamlara katılıyorsunuz ve bu arkadaşlarla düzenli olarak toplanarak sosyalleşiyorsunuz. Hadi iyi yönlerden bir taneside bu olsun.

Sayabileceğim iyi yönler bunlardı. Şimdi saçmalıklarına gelelim. Dikkat edin “kötü yön” demiyorum. Kendi kişisel görüşlerime dayanarak “saçmalık olarak” gördüğüm yönleri sıralayacağım şimdi


1) Site İşi Saçmalığı
1500 – 2000 TL civarı para alıyorlar sisteme üye olacak olan kişiden ve karşılığında da web sitesi vereceğiz diyorlar. Verdikleri web sitesi içi boş ve uyduruktan siteler. 3 yıllık domain ve hosting veriyorlarmış. Domain fiyatı zaten 20 TL. 3 yıllıktan toplam maliyeti 60 TL eder. Katılanların hiçbiri site işlerinden hiçbir şey anlamıyorlar ki zaten site işlerinden anlayan adam bu işe girişmez. Site işlerine merakınız var ise ve henüz yolun başındaysanız, en basitinden 20 TL’ye de bir host alsanız 3 yıllıktan o da 60 TL eder. Toplam maliyet ise domain ile beraber 120 TL eder! Milyarlar alıp verdikleri uyduruk sitelerden daha iyisini gelin ben size Blogger’den sadece 60 TL’ye yapayım. O da 3 yıllık domain parası. Sınırsız host hizmeti ise 2000 TL değil, bedava!

Website alanı ve mail alanı dahil "her şey sınırsız" diye ötüp duran Mega Holdings hayranı olan arkadaşlar : hosting sitesinden her şeyin sınırsız olduğu paketlere ve fiyatlara bakabilirler. Ayrıca bu işte piyasanın tanınmış isimlerinden bir tanesi olan netinternet sitesini de inceleyebilirsiniz. Sınırsız paketlerin "gerçek" fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

 • Disk alanı?    Sınırsız…
 • Aylık trafik?    Sınırsız… Neden sınırsız? Çünkü “Anlamayan kişinin web sitesinin yıllık gideri 100 TL’yi geçmez.”
 • Sub domain?    O ne la?
 • MySQL?             Hııı?
 • Email?                Sınırsız :)
 • FTP?                 Bilmem…
 • Cloudlinux/cageFS?   Af buyur?
 • PhpMyAdmin?              Bilmem…
 • Yedekleme?                Bilemiyorum…
 • LiteSpeed, PHP5, MySQL5?  Onu da bilmiyorum…
 • CPU?                    Yok aga bilmiyorum…
 • Kısacası bu işten anlamayan birinin bu firmadan web sitesi alması mümkün değil. Sadece bu yüzden de değil. Bakın söyleyeyim. Alan adı: 23 TL (Yıllık)
 • Hosting: 20 TL(Yıllık)
 • Toplam: 43 TL 3 Yıllık 129 TL Bunlar kaça satıyordu? 1650 TL
 • Hadi bu işlerden anlamıyoruz, bir de web tasarımcıdan site yapmasını istedik 100 TL almış olsun(WordPress tema)
 • İlk sene 143 TL, 3 sene içinde 229 TL. Daha da bitmedi

Ayrıca madem sitelerden para kazanıyorsunuz neden sitelerinizde reklam yok? Nereden geliyor bu paranın kaynağı?
Cevap : Diğer üyelerden! 

Peki buna ne deniyor? 
Cevap : Saadet Zinciri yani Titan Zinciri!

Mega Holdings'in verdiği siteleri Enes Olgun Neden Kullanmıyor? (Dandik Olduğundandır.)
Cevap : hııı!!!


2) Toplantı Saçmalıkları 
Sürekli toplantıdayız diyerek oralarda birbirlerini sürekli poh pohluyorlar. Sürekli birbirlerine gaz veriyorlar. Takım elbise giyerek çok ciddi bir iş yapıyorlarmış algısı veriyorlar ama öyle ciddi bir iş falan yok. Amaç, bu sisteme katılan herkesin üye toplama hırsını ve bu yöndeki algısını canlı tutmak. Hırslarını tazelemek. Bu aslında iyi bir yönetici başarısıdır ama yaptıkları o saçma sapan el hareketleri ile ciddi bir iş yapıyorlar izlenimleri emin olun ki boş. İş falan yok.

3) Kazanılan Para Ne Kadar Helal? 
Para kazananlar varmış. Çok güzel. Kazansınlar tabii. İnsanların para kazanması güzel bir şey peki ortada hiçbir ürün yokken birinin parasını al, ötekinin parasını al, ondan bundan komisyon kes! Havada sürekli birilerinin paraları dönüyor ve ortada herhangi bir ürün yok. Bu para ne kadar helal? Şimdi Mega Holdings’ten biri gelip bu yazıyı okursa “Ortada ürün var! Biz site satıyoruz!” diyecektir eminim. Tamam o bir ürün diyelim ama o sattığın sitelerle insanları kazıklıyorsun. Sana site verecez deyip 100 TL bile etmeyen siteyi 2000 TL’ye satıyorsun. Buradan gelen kazanç sence ne kadar etik veya ne kadar helal? 

4) İşini – Okulunu Bırakıp Varını Yoğunu Mega Holdings Yolunda Harcama Saçmalığı 
Aslında bakarsanız, eğlencesine girebilirsiniz bu sisteme. Yani para için değil. Bir işiniz olsun, cebinizde para olsun ama bu sistemi de seminerlere gidip bilgilenmek için, arkadaş çevresi edinip sosyalleşmek gibi sebeplerle kullanabilirsiniz fakat; her şeyini Mega Holdings denen bu hayali kuruluşa bağlamak saçma. Sen çalıştığın işten düzenli olarak para alıyorsundur ama Mega Holdings’te öyle değil. Üye gelirse para var. Üye yoksa para da yok!

Ayrıca bu holdings sisteminin geleceği de belli değil. Bir sigortanız bile yok. Eğer Hurriyet’te yazan bir avukatın yazısını okuduysanız, avukat bu sistem için “Site işi bu işin maskesidir sadece. Bu iş hukuken dolandırıcılıktır.” gibisinden bir ifade kullanmıştı. (Şuanda nedense o haber kaldırılmış.) Peki ya ilerde devlet “bu iş bir dolandırıcılıktır” sebebiyle bu sistemi kapatırsa ne olacak?

Avukatlar Bu İşe Ne Diyorlar?
YENİ Türk Ticaret Kanunu’nun mimarlarından Prof. Dr. Ünal Tekinalp ise, uygulanan sistem için “Bu hileli bir pratik ve bir uygulama… Ticaret Hukuku’nda bunun hiçbir yeri yok. Bu bir çeşit dolandırıcılık” yorumunda bulundu. Av. Çağrı Çetin ise, ürün olarak gösterilen web sitesi satışının ticari maske oluşturma amacı taşıdığı iddiasında bulunarak “Piramit bir sistem şeklinde, saadet zinciri faaliyeti içerisinde olanlar nitelikli dolandırıcılık suçu işliyor. Piramit satış sisteminde belli bir ürün satışı söz konusuyken saadet zincirleri ise işleyişlerini sadece para akışıyla sağlıyor. Bu işleyiş dolandırıcılık suçunun unsurlarını oluşmasına zemin hazırlıyor. Bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle suçun gerçekleşmesi dolandırıcılık suçunun nitelikli halinin oluşturur” dedi. 


TÜRK HUKUKUNDA SAADET ZİNCİRİ
CEZA Hukukçusu Prof. Dr. Köksal Bayraktar, uygulanan sistem için “Dolandırıcılık” yorumunda bulunarak anılan eylemin, Türk Ceza Kanunu 157. maddeye göre 5 yıla varan hapis cezası ve 5 bin gün de adli para cezası gerektirdiğini kaydetti. Prof. Dr. Bayraktar benzeri olaylardan birinin 1990’lı yıllarda ortaya çıkan Titan Saadet Zinciri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu tür eylemler Türk Hukuku’na ‘Saadet Zinciri’ olarak geçti. İlk uygulaması 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştı. 1996’da ise Titan Saadet Zinciri ortaya çıktı. Her iki olayda da bütün gruptakiler cezalandırıldı. Dolandırıcılıktan ceza aldılar. Üstelik Titan’dakiler her bir eylemden ayrı-ayrı ceza aldılar. Bu sitemin 4., 5. halkasına indiğinizde, hele daha sonrasına gittiğinizde buradakilerin para kazanması mümkün değil. Bu açıdan konu dolandırıcılıktır. Olay Türk Adliyesi’nin önüne geldiğinde, Titan’da olduğu gibi aynı şekilde karar verilebilir.

 

Not: Doğrudan satış adı altında piramit yapılanma ile para toplayan son oluşum Mega Holdings olmuştu. Web sitesi satışı yapan, ancak sisteme yeni kişiler kazandırılması halinde yüksek vaatlerde bulunan şirketin yaklaşık 40 bine yakın kişiden para topladığı öne sürülmüştü.
Hürriyet’in bu konuda tüketicileri de uyaran haberi sonrasında Mega Holdings mahkeden tekzip kararı almıştı. Şirketin internet sitesi, sosyal medya ve bizzat satış temsilcileri kanalıyla bu tekzip kararını da pazarlama unsuru olarak kullandığı görüldü.
Hürriyet’in alt mahkeme kararına yaptığı itiraz 14 mart’ta üst mahkeme tarafından bozulmasına rağmen şirket önceki mahkeme kararını kullanmaya devam etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
baran 5 yıl önce

buna benzer bır acıklama bende bıldırmıstım. Webmaster oldugumdan dedıklerını anlıyorum. onlar zaten dıyorlarkı getırecegınız musterıye dıyınkı benım ıcın bu ıse gır oda gırıyor onun ıcın bu ıse :D anlamıor hadı anlamayanları gectık anlayanlar nasıl gırıyor bu ıse tabıkı para ıcın gerızekalı kendı dostlarını akrabalarını katıor para kazanmak ıcın yarın obur gun kımseyı getıremeycekler gorecem onları ben

Avatar
siverek baran 5 yıl önce

Unutmdan bunlar holding değil 2.000 tlye vergi levhalı firmalar cocuk bıle gıdıp alabılır onu

Avatar
Ramazan 5 yıl önce

Yaww heee hee bu kadar mı anlatacakların bittiyse kapa çeneni otur oturduğun yerde

Avatar
Ahmet 5 yıl önce

megacılar şimdi sizi yer wala sizi taşlar haberiniz olsun siverek doldu megacı ergenlerle yapışıyorlar bırakmıyorlar adam akılı işte çalışmıyor hayalperest hepsi

Avatar
raskoko_07 5 yıl önce

Bu sitenin sahibi İletisime geçermisin Lütfen raskoko_07_63@hotmail.com

Avatar
raskoko_07 5 yıl önce

Bu sitenin sahibi İletisime geçermisin Lütfen

Avatar
kerem 5 yıl önce

Mega holdingin bana kim sunuyorsa geleyim aynısı yasal bir şekilde suyosan 400 tl sana vereyim gelip birlikte yapalim.......

Avatar
ayhan 5 yıl önce

Tarafsız haberim diyorsun iletişim bilgilerinizi yayınlayamıyorsunuz.mega Holdings saçmalığı diye bir yazı paylasmışsınız bu işle ilgili bilgi sahibi değilsiniz.bilmediğiniz bir iş hakında yorum ve yazı paylaşıyorsunuz.bumu sizin taraf sızlığınız.mademki ,tarafsızsınız neden benim yorumumu yayınlamıyorsunuz.size bir iyi birde kötü haberim.birincisi ekşi sözlük mega Holdings hakinda gerçekliğini ispatlayamadığı yalan dolan haberler yüzünden mahkemelik oldu davayı kazanan mega Holdings oldu.ve yüklü miktarda tazminat aldı.kötü haber ise şirket bügün akşamakadar İstanbul ve siverekte ki cumhuriyet savcılarına ve mahkemelere başvurarak hakkınızda karalama ve iftiradan dolayı suç duyurusunda bulunacak.sizin yerinizde olsam o yazıyı kaldırır onun yerine şöyle yazı yazardım.mega Holdings hakında yaptığımız gerçekliği ni ıspatlayamadığımız haberden dolayı kamuoyundan ve bütün mega Holdings in çözümü ortaklarında ve üst düzey yöneticilerin özür dileriz.aksi takdirde yasal yollara başvurulacaktır.sadece siverekte mega çalışani olarak 600 kişi hakkınızda suç duyurusunda bulunmak için savcılığa verilmek üzere dilekçelerini yazmaya başladılar.tercih sizin ya özür diler yazı yı kaldırırsınız yada sonuçlarına katlanırsınız.tarafsızlığın nı göstesteri.sizden cvp bekliyorum saygılarımla