Mevsimlik Tarım İşçisi Çocuklar Yine Gündemde

Şanlıurfa Harran Üniversitesi tarafından düzenlenen Mevsimlik Tarım İşçilerinin İyileştirilmesi Yönetici Geliştirme Programında konuşan Vali İzzettin Küçük, mevsimlik tarım işçisi çocukların eğitim sorununa dikkat çekti.

banner16
Mevsimlik Tarım İşçisi Çocuklar Yine Gündemde

Programında konuşan Vali İzzettin Küçük, mevsimlik tarım işçisi çocukların eğitim sorununa dikkat çekti. Küçük “Şanlıurfa’da nisan ayı gelince çocuklar yok. Bu çocuk bu eğitimle hayatı boyunca mevsimlik işçi olarak kalır. Mülki idare amirleri olarak ilk önce bu konuya eğilmemiz lazım. Anneleri gidiyor diye çocuklar da gidiyor. O yüzden annelerin gitmemesini teşvik edebilecek önlemler alabiliriz” dedi.

Hilton Otel’de düzenlenen toplantıya Vali İzzettin Küçük’ün yanı sıra TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarının ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu Başkanı ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, komisyon üyesi milletvekilleri, Harran Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ercan Yeni, Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman ve çeşitli illerden gelen vali yardımcıları ve kaymakamlar katıldı. 

Katılımcılara mevsimlik tarım işçiliğiyle ilgili kısa filmin izletilmesinin ardından açılış konuşmasını yapan Vali İzzettin Küçük, dünyanın her yerinde mevsimlik tarım işçiliğinin olduğunu ancak Türkiye’de bu işin sorunlarla birlikte yapıldığını söyledi. Araştırma komisyonunun yaptığı çalışmalarla pek çok konunun ne yapılması gerektiği hususunda açığa kavuştuğunu ifade eden Vali Küçük, çözüm için sorunun idare ve toplum nezdinde kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Sorunun toplum nezdinde kabul edilmesi için de sadece idarecilerin söylemlerinin yeterli olmayacağını sözlerine ekleyen Vali Küçük, idarecinin kuracağı mekanizmalar ve teşkilatına yükleyeceği sorumluluklarla farkındalığın arttırılabileceğine inandığını söyledi. 

ÇOCUKLAR EĞİTİMDEN UZAK KALIYOR

Tarım işçiliği yüzünden çocukların eğitimlerinden uzak kalmasına da konuşmasında yer veren Vali Küçük, “Şanlıurfa’da nisan ayı gelince çocuklar yok. Bu çocuk bu eğitimle hayatı boyunca mevsimlik işçi olarak kalır. Mülki idare amirleri olarak ilk önce bu konuya eğilmemiz lazım. Anneleri gidiyor diye çocuklar da gidiyor. O yüzden annelerin gitmemesini teşvik edebilecek önlemler alabiliriz. Sorunu parçalara ayırarak çözmeye çalışmalıyız. Böylelikle en azından en yakıcı konularda başarı sağlarız” dedi. 

TÜRKİYE’DE 1 MİLYON MEVSİMLİ TARIM İŞÇİSİ VAR

Harran Üniversitesi Rektör Vekili Ercan Yeni ise tarım sektöründe 1.2 milyar insanın istihdam edildiğini ve bunun yüzde 50’sinin mevsimlik tarım işçilerinden oluştuğunu belirterek “Ülkemizde ise bu nüfusun 1 Milyon civarında olduğu bilinmektedir. Mevsimlik Tarım İşçileri hemen hemen her toplumda olan bir olgu, çok dezavantajlı bir gruptur. Yaşlılar, kadınlar, çocuklar bu kesimin önemli unsurlarını oluşturuyorlar. Uygunsuz Şartlarda Temel İnsan Haklarından yoksun bir hayat sürdürüyorlar” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından program, akademisyenler tarafından katılımcılara aktarılan sunumlarla devam etti. Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlıklarının İyileştirilmesi Yönetici Geliştirme Programı yarın da deneyim paylaşımlarıyla devam edecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.