Mezun Olduğu Üniversitede Ödül Aldı

Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü bu yıl Harran Üniversitesi Kimya Analitik Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Ayşegül Kutluay Baytak’a verildi.

banner16
Mezun Olduğu Üniversitede Ödül Aldı

Oxford Üniversitesindeki çalışmalarla eşdeğer hazırladığı “Karbon Nanotüp Temelli Elektrik ve Kimyasal Sensörlerin Klinik ve Çevre Uygulamaları” başlıklı doktora tezi ile birçok üniversite arasında ödüle layık görülen Dr. Baytak “Hem bir Urfalı olarak hem Harran Üniversitesinin bir elemanı olarak bundan dolayı mutluluk ve onur duyuyorum” dedi. 

Bu yıl 13’üncüsü verilen Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, Harran Üniversitesinde analitik anabilim dalında doktora tezini tamamlayan araştırma görevlisi Dr. Ayşegül Kutluay Baytak’a verildi. “Karbon Nanotüp Temelli Elektrik ve Kimyasal Sensörlerin Klinik ve Çevre Uygulamaları” başlıklı tezine layık görülen “Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü”nü, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Sevim Tan Amfisinde düzenlenen törenle alan Dr. Baytak “Hem bir Urfalı olarak hem Harran Üniversitesinin bir elemanı olarak bundan dolayı mutluluk ve onur duyuyorum” diye konuştu. Aynı zamanda araştırma görevlisi olduğu Harran Üniversitesinde mezun olan Baytak “Bu ödülle Harran Üniversiteli olmanın farkını göstermiş olduğumu düşünüyorum” ifadesine yer verdi. Birçok üniversiteden yapılan başvurular arasından ödüle layık görülen Baytak, kendisine ödül kazandıran çalışmasını UrfaHA muhabirine anlattı.

SİZE ÖDÜL KAZANDIRAN TEZİNİZ NE TÜR BİR ÇALIŞMA İÇERİYOR?

“İlaç, idrar, kan numuneleri ve çevre açısından önemli. Bazı parametrelerin saptanması için kullanılan aygıtlar özellikle sensörler günümüzde çok fazla kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran aygıtlar. Bu anlamda bizim tasarladığımız sensörlerde hem bilimsel anlamda hem de bunların günlük hayatta kullanımını uygulayabilecek faydalı aygıtlar diye tanımlayabiliriz. Doktora tezimizin içinde hazırladığımız bu sensörleri, özellikle doping kontrolünde kullanılan bir sensörümüz. Literatürde ilk. Bu çalışmalarımızın beş tanesi uluslararası anlamda prestijli dergilerde yayınlanmış çalışmalar. Bu anlamda Harran Üniversitesinde uluslararası anlamda çok önemli çalışmaların da yapıldığının bir göstergesi.”

GEÇMİŞTE ÖĞRENCİSİ OLDUĞUNUZ ÜNİVERSİTEDE BÖYLE BİR ÖDÜL KAZANMAK NASIL BİR DUYGU?

“Öncelikle Harran Üniversiteli olmanın farkını göstermiş olduğumu düşünüyorum. Lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarımı Harran Üniversitesinde Prof. Dr. Mehmet Aslanoğlu ile analitik kimya anabilim dalında yaptım. Harran Üniversitesi kimya bölümü de diğer bölümler de gerçekten ödüllü hocaların ve çalışmaların olduğu bir bölüm. Bu anlamda burada çalıştığım hocalarımın gerek yurtdışı gerekse yurtiçinde birçok üniversiteden mezun olmuş hocalarımızla çalışmaktayız burada. Aynı şekilde lisans ve doktora çalışmalarımızda da burada hem öğrenciler yetiştiriyoruz hem de yetiştiriliyoruz hocalarımız tarafından. Bu gerçekten Harran Üniversitesinin bir başarısı. Bu anlamda gerek üniversiteme gerek hocalarıma çok teşekkür ediyorum.”

TEZİNİZİ HAZIRLARKEN ‘BU ÖDÜLLÜ BİR ÇALIŞMA OLACAK’ DİYE DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

“Evet düşündüm. Hocam Prof. Dr. Mehmet Aslanoğlu Oxford Üniversitesinde bulunmuş. Orada posdoktora çalışmalarını gerçekleştirmiş bir hocamız. Birebir Oxford Üniversitesinde hangi çalışmalar yapılıyorsa, Harran Üniversitesi Analitik Kimya Araştırma Laboratuarında da o çalışmaları yaptık. Bu bilinçle hareket ettik ve çalışmalarımızdan çok emin olduğumuz için bu ödüle başvurduk. Bu ödüle başvururken gerçekten çok iyi tezlerle yarışacağımızı düşündük. Çıktılarını da o şekilde aldık. Çalışmalarımız gerçekten çok beğenildi, çok takdir edildi.”

24 Nisan 2002 yılında hayatını kaybeden Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Dr. Serhat Özyar’ın anısını yaşatmak ve bilimi ülke yaşamında etkin bir güç haline getirmeye katkıda bulunarak yaşatmak için her yıl “Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü” verilmekte. Ödül, alan kısıtlaması olmaksızın doktorasını Türkiye’de bir üniversitede tamamlamış, bu çalışmayla Türkiye’nin bilim gündemindeki temel sorunlardan birinin çözümüne yönelik sonuçlar elde etmiş ve daha önce bu ödüle aday olmamış genç araştırmacılara veriliyor. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, Bilim ve Ütopya Kooperatifi, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Odası ve Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği tarafından onun anısını yaşatmak amacıyla 2002 yılında oluşturulmuş ve ilk ödül 2003 yılında verilmiştir.  Haber: Ali GÜZEL
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.