Parti kapatma ile ilgili kanun teklifi komisyondan geçti

Siyasi partilerin temelli kapatılması hükmünün yürürlükten kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

banner16
Parti kapatma ile ilgili kanun teklifi komisyondan geçti

AK Parti'nin, siyasi partiler hakkındaki kapatma davasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın talebi,   Meclis'te kurulacak komisyonun izni ve Genel Kurul'un onayı ile açılması ile, siyasi partilerin temelli  kapatılması hükmünün yürürlükten kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Siyasi partilerin gelir ve giderleri ile ilgili düzenleme

Kanun teklifi yasalaşırsa, siyasi partilerin gelir ve giderlerinin amaçlarına uygun olması gerekecek.Ayrıca  bu kuralın uygulanması kanunla düzenlenecek, Siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak, Sayıştayca siyasi partilerin mal edinimleri ile gelir ve giderlerinin kanuna uygunluğunun tespiti, bu hususun denetim yöntemleri ve aykırılık halinde uygulanacak yaptırımlar, kanunda gösterilecek. Sayıştay'ın bu denetim sonunda vereceği kararlar ise kesin olacak.

Parti kapatma ile ilgili düzenleme

Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin dava talebi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nca TBMM'ye ulaştırılacak. TBMM'de talebin ulaştığı tarihte grubu bulunan her siyasi partinin beşer üyeyle temsil edildiği komisyon, 30 gün içinde oluşturulacak. Meclis Başkanı komisyona başkanlık edecek ancak, oy kullanamayacak. Komisyonun dava açılmasına izin verilmesi ya da aksi yöndeki kararını kuruluşundan itibaren en geç 30 gün içinde üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ve gizli oyla verecek.

Komisyonun kararı TBMM Genel Kurulu'nda en geç 30 gün içinde genel görüşme usulüne göre görüşülerek, gizli oyla karara bağlanacak. Genel Kurul'da karar yeter sayısı üye tam sayısının üçte ikisi olacak. Genel Kurul'un vereceği karar yargı denetimi dışında tutulacak. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.