Resmi Nikah Olmadan İmam Nikahı Kıymanın Önü Açıldı

Anayasa Mahkemesi’nin imam nikâhından önce resmi nikâh şartını “eşitlik ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle kaldırması beraberinde çok eşliliğin önünü de açtı.

- Bu haber 947 kez okundu.

banner16
Resmi Nikah Olmadan İmam Nikahı Kıymanın Önü Açıldı

 Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının uygulamada resmi nikah olmadan ikinci ve üçüncü evlilik gibi olumsuz sonuçları beraberinde getireceğine dikkat çekti. Diğer yandan çocuk gelin sayısının artabileceğinden de endişe ediliyor.

Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu’nun 230’ncu maddesini “eşitlik ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle iptal etti. İptal nedeninde metropol ve büyük kentlerde dini nikah olmadığı halde birlikte olan insanlara herhangi bir cezai yaptırım uygulanmaması ve bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtildi. Anayasa Mahkemesi’nin bir dava başvurusunun ardından oy çokluğuyla aldığı bu karara göre, bugüne kadar resmi nikahtan önce imam nikahı kıyılanlar hakkında açılan suç dosyaları da düşebilir. Hukukçular, kararın resmi nikah şartı olmadan imam nikahı kıymanın önünü açtığını savunuyor.

Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe, Anayasa Mahkemesi’nin kararı için “Bana göre yerinde bir karar. Çünkü 230’ncu madde eşitlik ilkesini zedeleyen bir karardı. Ancak bunun elbette bazı sakıncaları da var” dedi ve ortaya çıkabilecek sakıncaları şöyle sıraladı;

“KADININ NAFAKA HAKKI BİTER”

“Bunlardan bir tanesi Medeni Kanun’un Aile Hukuku Mevzuatına göre resmi nikah olmadan tarafların boşanması halinde birbirlerinden hiçbir şey talep edememeleri. Yani eğer bir kadının resmi nikahı yoksa boşanma halinde eşinden ne tazminat alabiliyor ne de nafaka isteyebiliyor. Diğer taraftan zaten boşanma davası açılamıyor çünkü ortada resmi nikah yok. Bu bakımdan resmi nikah kadınları güvence altına alarak kadınların boşanma hukukundan kaynaklanan haklarını güvence altına alan bir uygulama.”

ÇOCUK GELİN SAYISI ARTABİLİR!

“Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının tasvip etmeyecek bazı gelişmelere yol açabileceğini vurgulayan Delebe, şu şekilde devam etti; “Şu an mevzuatımıza göre resmi nikah kıydırmanın yaşı 17. Bu yaşında altındaki bir insanın resmi nikah kıydırması mümkün değil ancak 16 yaşında olursa ailenin muvaffakiyeti ve mahkeme kararıyla da evlilik söz konusu olabiliyor, resmi nikah kıyılabiliyor. Ancak burada resmi nikah kıyılmaması halinde dini nikah çocuk yaştaki evliliklerin de önünü açabilir. Ailelerin bu konuda özellikle dikkat etmesi gerekiyor çünkü boşanma hukukundan kaynaklanan bütün haklar ancak resmi nikahın var olması halinde geçerli. Çocuk yaştaki gelinlerin artmaması ve kadınların haklarından yoksun kalmaması bakımından resmi nikah elbette çok önemli. Aileler çocuklarını evlendirdiklerinde resmi nikaha çok önem vermeleri gerekiyor. Dini nikah tek başına medeni kanundan kaynaklanan hakları korumuyor, korumaya yetmiyor.”

Bu durum aynı zamanda çok eşliliğin önünü açabileceğine de dikkat çeken Delebe “Bölgemiz feodal yapının da ayakta olduğu bir yer olması münasebetiyle kuma tipi evlilikler de çok” diyerek şu ifadelere yer verdi; 

“ÇOK EŞLİLİĞİN ÖNÜ AÇILDI”
“Uygulamadaki olumsuz sonuçlardan bir tanesi de ikinci ve üçüncü evliliklere yol açmış olması. Önceki durumlarda resmi nikahı olan kişiler dini nikahla ikinci bir evlilik yapamıyorlardı. Yapsalar dahi bunu gizleme ihtiyacı duyuyorlardı çünkü yasalarda cezai bir yaptırımı vardı. Anayasa Mahkemesi bunu iptal ettikten sonra artık aleni bir şekilde dini nikahla ikinci evlilik de yapılabilecek. Bu da tabi ki aile hayatını yakından ilgilendiren ve sosyal dokuyu da tahrip etmeye müsait bir ortam doğuracak. İkinci ya da üçüncü evlilik yapmak isteyenler artık bunu gizleme ihtiyacı duymadan ve herhangi bir kurumun baskınına uğrama endişesi taşımadan başka evlilikler de yapabilecek. Böyle ikinci evlilik yapmayı düşünen erkeklerin işi kolaylaşmış olacak.”

Delebe, parlamento ve hükümetin bu konuda oluşan yasal boşluğu biran önce doldurması gerektiğinin altını çizdi.
Haber: Ali GÜZEL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.