Sınav stresiyle baş etmenin 10 pratik yolu

Öğrencilerin sık sık karşılaştıkları sınavlar nedeniyle, yaşadıkları yoğun stres ile ilgili görüş belirten uzmanlar, öğrencilere stresle başa çıkmak için tavsiyelerde bulundu.

banner16
Sınav stresiyle baş etmenin 10 pratik yolu

Sınav günleri demek hem aileler hem de çocuklar için stresli günler demek. Özellikle ebeveynler, çocukları için, ‘strese girecek, ya da stresle başa çıkamayacak’ diye kaygılanıyorlar.   

Bir miktar setresin yaşam için gerekli olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt “ Stresi ortadan kaldıramayacağımıza göre en iyisi, stresle planlı bir şekilde mücadele etmeyi öğrenmektir. Sınav kaygısı yaşayan gençler sınavdan çok, onun getirdiği kaygıya odaklanır. Oysa basit planlamalar yaparak kaygının ve dolayısıyla stresin önüne geçilebilir“ dedi.

Prof. Dr. Ali Bozkurt  ebeveynlere, çocuklarının  stresle başa çıkabilmeleri için 10 pratik yolu  şu şekilde açıkladı:   

1)      Öncelikle gerçekçi çalışma planları yapmasını sağlayın: Planın gerçekçi olması önemlidir. Bu planın içerisine dinlenme aralıkları ve sosyal aktiviteler mutlaka konulmalıdır.

2)      Motive olmasını sağlayın: Çoğunlukla okulda, dershanede nasıl ve hangi saatlerde ders çalışacağına, dış otorite karar verir. Fakat evde kişi kendi karar verir. Kişi yaşamını kendi kontrol ettiğinde motive olur.

3)      Sorun alanları ile ilgili yardım almasını öğretin: Aile içi iletişim çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayabilir. Sorun alanları ile ilgili yardım arayışlarını kimden ve nasıl yapacaklarını tanımlamak çözüme giden yol için önemlidir. Bu da ebeveynlerin stresi daha da arttırıcı tavır yerine anlayışlı, dinleyen ve destek olan rolünü öğrenmeleri sayesinde olur.

4)      Stresi azaltabilmek için kullanılacak yöntemleri öğrenmesini sağlayın: Nefes alma ve kas gevşetme egzersizleri gibi basit ve kolay uygulanabilen yöntemler oldukça faydalı olabilir. Çok pratik, kolay uygulanabilen bu yöntemler bir profesyonelden rahatlıkla öğrenilebilir.

5)      Stresin yoğunlaştığı dönemlerde başka alanlara yönlendirin: Kişinin tüm odak noktası sınav olmaya başladığında, düşüncesini değiştirmeyi ve başka bir aktiviteye yönlenmesini sağlamayı öğretmek kaygıyı azaltmakta yarar sağlayacaktır.

6)      Boş zamanları spor, sosyal aktivitelerle iyi değerlendirmelerini sağlayın: Boş zaman yönetimi çalışma zamanını yönetmek kadar önemlidir. Egzersizin yararı birçok çalışmada gösterilmiştir. Bir hobi edinmek, sosyal aktivitelere katılmak kaygıyı azaltacaktır.

7)      Olası tüm sosyal destekleri kullanmalarını sağlayın: Stresle başa çıkmakta rol model bazen bir öğretmen, bazen bir akran ya da aileden biri olabilir. Tüm olasılıkları gözden geçirmekte fayda olacaktır.

 

8)      Olumlu düşünceleri destekleyip bunlarla ilgili diyalogları öğretin: Sınav kaygısı çoğunlukla sonunda başaramamak ile ilgili olduğundan olumsuz düşünceler otomatik hale gelmeye başlamakta ve gittikçe kaygıyı arttırmaktadır. Oysa aday elinden geleni yapmaktadır. “Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Elimden geleni yaptım” gibi olumlu düşünceler desteklenmelidir.

9)      Kaygının arttığı dönemlerde bunu sınırlandırmayı öğretin: Kaygının olabileceğini, doğal olduğunu, bir süre kaygılanmaya izin verilmesi ve süre tutarak bunu sonlandırmayı öğretmek başa çıkmayı kolaylaştıracaktır.

10)  Bir profesyonelden yardım alınmasını sağlayın: Bütün bunlar dışında korkmadan, çekinmeden profesyonelden yardım alınması da, stresle başa çıkabilmek için yapılabilecek yararlı işlerden biridir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.