Suriye Sınırındaki Türkiye'nin IŞİD Gerçeği

Şanlıurfa ile ilgili IŞİD (DAEŞ) saflarına katılan yabancı savaşçıları birçok kez gündeme getirilip tartışılırken İran, Lübnan ve diğer ülkelerden Esat saflarına katılan olan binlerce YTS’yi gözden kaçırılıyor.

- Bu haber 717 kez okundu.

banner16
Suriye Sınırındaki Türkiye'nin IŞİD Gerçeği

Basın Enformasyon Genel Müdürlüğüne göre Türkiye’den yalnızca 800-900 kişinin DAEŞ saflarına katıldı. Bu güne kadar 1250 kişi sınır dışı edildi, 98 ülkeden 13.500 kişiye de Türkiye’ye giriş yasağı koyuldu. Bütün bu bilgiler Basın Enformasyon Genel Müdürlüğünün geçtiğimiz gün Yerel Medya Temsilcilerine verdiği seminerde dağıttığı bilgin notunda yer aldı. Esat saflarına İran, Lübnan ve diğer ülkelerden YTS’ler de dâhil olmak üzere yaklaşık 25000 savaşçının katıldığının tahmin edildiğinin aktarıldığı ‘Yabancı Terörist Savaşçılar Bilgi Notu’nda, bunla birlikte Türkiye’nin Tehdit Saflarındaki rakam 2015 Mayıs ayı itibarıyla 13.500 kişiyi aştığı ve bunların yüzde 18 ‘nin Avrupa ve Kuzey Amerika, yüzde 56’sı Kuzey Afrika ve Orta Doğu kökenli olduğu anlatılıyor.
Özellikle Avrupa’dan katılımın bu derece yüksek olmasını Avrupa’da artan radikalleşmenin önlenmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınması, bu şahısların takibi ve ülkelerinden ayrılmalarının engellenmesine yönelik önlemlerin yetersizliği ve bir ölçüde entegrasyon politikalarındaki eksikliklerin bir yansıması olarak değerlendiriliyor.
KAÇ IŞİD’Cİ SINIR DIŞI EDİLDİ
Söz konusu  ‘Yabancı Terörist Savaşçılar Bilgi Notu’nda DAEŞ’e katılımı önlemek adına Türkiye’ye kaynak ülkelerden daha aktif bir istihbarat paylaşımı beklendiği temennisine de yer veriliyor.Bilgi notunun devamda ise şu cümleler aktarılıyor; ”Irak ve Suriye ile toplamda 1.300 km sınıra sahip olan Türkiye sınırlarını tamamen kapatmış olsaydı, şu anda ülkemizde bulunan 1.800.000 insanın akıbetinin ne olacağı iyi değerlendirilmelidir. Bu kadar uzun ve coğrafi koşullara sahip bir kara sınırını tam anlamıyla kontrol altında tutmanın ne kadar zor olduğu bilinmelidir. Dünyanın en fazla turist çeken 6. Ülkesi konumunda bulunan Türkiye’ye her yıl 38 milyon turist girişi yapılmaktadır. Ülkeye yasal yollardan giriş yapan her turistin takip edilmesi hem teknik anlamda mümkün değildir hem de demokrasi özgürlük prensibine aykırıdır. Radikal guruplara mensup olduğu düşünülen şahısların Türkiye’ye girişte engellenmeli Türkiye’nin Suriye sınırından çıkış yaparken engellenmelerinden daha kolaydır. Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye İsim ve veri aktarma sürecinde daha aktif olmaları gerekmektedir. Son dönemde sıkıntı azalmakla beraber, daha önce ciddi gecikmeler yaşanmıştır.10 Ekim 2013’te DAEŞ’i Terör örgütü ilan eden, defalarca DAEŞ’in saldırı ve tehditlerine maruz kalan bir ülke olarak Türkiye sınır güvenliği konusunda önlemlerini ciddi şekilde artırmıştır. Bu önlemler kapsamında bu güne kadar 1.250 kişi sınır dışı edilmiş 98 ülkeden 13.500 kişiye de ülkeye giriş yasağı koyulmuştur.
RİSK ANALİZ MERKEZLERİ NE KADAR VERİMLİ ÇALIŞIYOR
Bu kapsamda 20114 yılı itibari ile Emniyet İstihbarat, Terörle Mücadele ve Kaçakçılık şubelerinin ortak çalışmasıyla “Risk Analiz Merkezleri kurulmuştur. Türkiye çapında uluslararası Havalimanları ve riskli bulunan şehirlerarası terminallerde kurulan merkezler, Uzman personeli ile 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Risk Analiz Merkezlerinde bugüne kadar 2.000’den fazla kişi kontrol edilmiş olup bunların yarısından yakınına ülkeye giriş izni verilmemiştir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.