ŞUTSO'dan sayısal takoğraf için dijital ehliyet hizmeti

ŞUTSO, TOBB’un görevlendirmesi kapsamında sayısal takoğraf için dijital ehliyet hizmeti vermeye başladığını açıkladı.

banner16
ŞUTSO'dan sayısal takoğraf için dijital ehliyet hizmeti

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO), TC Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün, ulusal otoritenin yetkisi altına giren bazı teknik iş ve işlemleri yerine getirmek üzere TOBB’u görevlendirmesi kapsamında sayısal takoğraf için dijital ehliyet hizmeti vermeye başladığını duyurdu.

T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü, Ulusal Otoritenin yetkisi altına giren bazı teknik iş ve işlemleri yerine getirmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB) “Türkiye Kart Verme Otoritesi (TR-CIA)”, “Türkiye Sertifika Üretim Otoritesi (TR-CA)” ve “Türkiye Kart Kişiselleştirme Organizasyonu (TR-CP)” olarak yetkilendirdiği açıklandı.

Bu yetki çerçevesinde, takograf kartlarına ilişkin başvuruların alınması, değerlendirilmesi, kartların sertifikalandırılması, kartların kişiselleştirilmesi ve sahiplerine dağıtılması süreçlerindeki iş ve işlemleri Bakanlığın denetimi altında TOBB’un gerçekleştireceği belirtildi.

Bu kapsamda ŞUTSO; sayısal takograf sistemi kapsamındaki sürücü kartı, servis kartı ve şirket kartını almak isteyen kişi veya kuruluşların, aralarında Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bulunduğu il merkezlerindeki TOBB’a bağlı Ticaret ve/veya Sanayi Odalarına doğrudan başvuru yaparak kartlarını temin edebileceğini duyurdu.

Kart yenileme işlemleri için de ilk başvuruda istenen belgelerin gerektiği, süresi dolmadan yapılacak kart yenileme işlemleri için ise, ilk başvuruda istenen belgelerin yanı sıra, süresi dolmadan yenileme nedenini tevsik eden belgelerin de sunulması gerektiği ifade edildi.

Sayısal takograf kart başvurularını sonuçlandırma

Sayısal takograf başvuru belgelerini eksiksiz olarak temin eden kişilerin ve firmaların başvuru işlemleri en geç 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılarak kullanıcılara teslim edileceği, Başvuru süreci sonrasında kart almaya hak kazanamayanların kartları alamama gerekçesi ile eksiklikleri gidermeye yönelik hususları içeren bilgiler sisteme işlenecek ve ayrıca bir bilgilendirme mesajı başvuru sahiplerine de gönderileceği belirtildi.

Kart için ön başvuru yaparak ödemesini gerçekleştiren başvuru sahipleri, başvuru tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili yerel birime (odaya) başvurarak başvurularını tamamlamak zorunda olduğu ifade edilirken kart başvurusu yapıp ödeme yapmayan başvuru sahiplerinin başvuruları 45 gün sonra sistemden silineceği belirtildi.

Kart yenileme talepleri ve süreleri

Kart Yenileme Sürelerine değinilen açıklamada, sayısal takograf sürücü kartları ve şirket kartları 5 yılda bir, sayısal takograf kontrol kartları 2 yılda bir, sayısal takograf servis kartlarının ise her yıl yenileneceği ifade edildi.

Kart yenileme taleplerinde, daha önce verilmiş kartlar TOBB tarafından iptal edileceği belirtilen açıklamada, sayısal takograf kartının kaybedilmesi, çalınması, denetim görevlilerince el konulması, bozuk olması, karta veya yongasına müdahale edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ilk yenileme işleminin yapıldığı tarihten itibaren, 2 defadan fazla yenileme başvurusu yapılması halinde, yeni kart talepleri bir önceki kart verilme tarihi üzerinden 6 ay geçmedikçe karşılanmayacağı ifade edildi.

Buna göre, sürücü kart için gerekli olan evraklar şöyle sıralandı:

-Başvuru sahibinin sürücü belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi (SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 veya SRC5)

-T.C. Kimlik Numarasının yazılı olduğu Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha, fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-1 Adet fotoğraf

-Kart ücretinin yatırıldığını gösterir belge

Şirket Kartı için gerekli olan evraklar:

-4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu uyarınca alınan yetki belgesi fotokopisi

-İmza Sirküleri fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-İmza sirkülerinde başvuruyu yapan şirket yetkilisinin adı geçmiyorsa; Vekaletname fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-Başvuruyu imzalayacak kişinin Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-Şirket kaşesi

-Kart ücretinin yatırıldığını gösterir belge

Servis Kartı için gerekli olan evraklar:

-Başvuru sahibi Atölyeye ait Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen “Servis Yetki Belgesi”

-Başvuru sahibinin ilgili Atölyede (müdür, şef, teknik uzman, operasyon yöneticisi ve benzeri unvanlarla) görev yaptığını belirten, çalışma süresi / sürelerinin yer aldığı Atölye yazısı,

-Başvuru sahibi Atölyeye ait İmza Sirküleri fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-İmza sirkülerinde başvuruyu yapan şirket yetkilisinin adı geçmiyorsa; Vekaletname fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-Oda Kayıt Belgesi aslı

-Başvuruyu imzalayacak kişinin Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

-Servis kaşesi

-Kart ücretinin yatırıldığını gösterir belge


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.