Vali Küçük '2014 Badireli Bir Yıl Oldu'

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük '2015 yılında Şanlıurfa istihdam alanındaki gelişimi ile Türkiye'nin ilk sırasında yer alacak' dedi.

banner16
Vali Küçük '2014 Badireli Bir Yıl Oldu'

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük basın toplantısı düzenledi. Valilik konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında Vali İzzettin Küçük Şanlıurfa'nın 2014 yılını değerlendirdi ve 2015 yılı yatırımlarına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Badireli bir yıl atlattık.

Vali Küçük Şanlıurfa'nın badireli bir yıl geçirdiğini söyledi. Kobani'den gelen göç dalgası ve ülke genelinde yaşanan olayların; Şanlıurfa halkının asaleti, metaneti, cömertliği ve misafirperverliği ile kentte sancısız geçtiğini ifade etti. Dünya'da çok az görülebilecek bir misafirperverlik örneğini Şanlıurfa'nın tüm Dünya'ya gösterdiğini belirten Vali Küçük 'Kişi başına düşen merhamet ve gönül zenginliğindeki en fazla pay Türkiye'ye aittir. Ülkemizde 2 milyon Suriyeli misafir ediliyor. Türkiye, bütçesine ve imkanlarına rağmen, Dünya'da en çok dışarıya yardımda bulunan 3. ülkedir. 2014 yılı Şanlıurfa için heyecanlı ve büyük işlerin başarıldığı bir yıl olmuştur' dedi.

Eğitim'de son sıralardan sıyrılacağız.

Eğitim alanında, sınavlarda geri basamaklarda olan Şanlıurfa'nın 2015 yılında yukarı sıralara yükseleceğine dikkat çeken Vali Küçük 'Şanlıurfa'ya yapılan okul ve derslik sayısı İstanbul'dan fazla. Şanlıurfa'da sadece 2014 yılı başında yapımı tamamlanan 364 okul var. İstanbul'da bu sayı 300'ü bile bulmuyor. 4 bin 708 derslik, 594 lojman, 21 pansiyon, 13 spor salonu ve 20 atölye yapılmış. 87 okulun 1942 dersliğin, 94 lojmanın, 10 spor salonunun, 32 atölyenin, 2 çok amaçlı salonun, ayrıca Osmanbey Kampüsü'nde bin kişilik öğrenci yurdunun ihalesi yapıldı. Ocak ayı içerisinde kiraladığımız bin kişilik kız öğrenci yurdunu hizmete açıyoruz. Toplam 890 milyon TL eğitim para aktarıldı. Okullarımızdaki dersliklerdeki öğrenci sayısı 36-37 kişiye inmiş durumda. 'dedi.

Sağlık alanında Şanlıurfa çok iddialı.

Şanlıurfa'nın en iddialı olduğu konulardan birinin sağlık olduğunu belirten Vali Küçük, Mart ayında 1700 yataklı şehir hastanesinin temelinin atılacağını belirtti. 600 yataklı Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 2015'in Nisan ayında hizmete gireceğinin altını da çizen Vali Küçük 'Eyyübiye'de 500 yataklı hastane inşaatı devam ediyor. Aslında 500 yatak resmi bilgi. Eyyübiye Devlet Hastanesi, 720 yatak kapasiteli olacak. Yapımı çok hızlı ilerliyor. Ağustos-Eylül aylarında hizmete açılacak. Karaköprü ilçesinde 50 üniteli ağız-diş sağlığı merkezi yapılıyor. Şanlıurfa genelinde 40 adet 112 yardım istasyonu, 55 adet halk sağlığı merkezi tamamlanmış vaziyette. Akçakale'de 100 yataklı devlet hastanesi inşaatı tamamlandı. Birecik'te 150 yataklı devlet hastanesi çalışmalarına başlanmış olup, hastane içerisinde 20 ünitelide Ağız-Diş Sağlığı Merkezi yapacağız. Halfeti'de 30 yataklı devlet hastanesinin yapımı devam etmekte. Harran'da ki mevcut Devlet Hastanesine ek olarak, 50 yataklı hastane binası ihale aşamasındadır, 2015 yılında çalışmalara başlanacaktır. Hilvan ilçesinde, 50 yataklı devlet hastanesinin ihale süreci tamamlanmış olup, 2015'in ilk aylarında inşaatına başlanacak. Bu rakamlar, mevcut yatak kapasitemizi iki katına çıkarıyor. Şanlıurfa, sadece Güneydoğu'da değil, 1700 yataklı şehir hastanesini de devreye soktuğumuz zaman, bütün bölgenin, Suriye, Irak'tan bile gelecek hastaları tedavi edebilecek teknik alt yapıya ve yatak kapasitesine sahip olacaktır. Siverek'te 200 yataklı devlet hastanesi ve 20 üniteli ağız diş sağlığı merkezi tamamlanmış olup, halkımızın hizmetine sunulmuştur. Viranşehir'de 200 yataklı devlet hastanesi tamamlanmış olup, hastane içerisinde 16 üniteli ağız ve diş sağlığı merkezi poliklinikleri hizmet vermekte. Bu projeler bittiği zaman, 527 milyon 810 TL'lik yatırım yapılmış olacak sağlık alanında.' dedi.

2015'te Türkiye, istihdam alanında Şanlıurfa'yı konuşacak.

İstihdam  ve sanayi alanında 2015'te kendi ekonomik ve kalkınma hızına bağlı olarak, Türkiye'nin en çok gelişen şehrinin Şanlıurfa olacağına işaret eden Vali Küçük ' 2. OSB'de Mart'ın başında ya da ortalarında, iki tane büyük temel atacağız. Tekstil sahasında 25 firma fabrika temeli atacak. Ayakkabıcılar sitesinde ise 15 fabrika temeli atılacak. Bunlar uzun sürecek inşaatlar değil, prefabrik yapılar olduğu için erken tamamlanacak. Sadece ikisinde 16 bin kişi çalışacak. Bu arada yapılan fabrikalar var, onlarda hizmete girecek. 3. OSB'de yer tahsisine başladık. Seçerek, eleyerek yer tahsisi yapıyoruz. Genelde büyük işletmeleri tercih ediyoruz. Örneğin, NAMET. Türkiye'nin en büyük et entegre tesisini Şanlıurfa'da kuracak. 280 milyon AVRO'luk yatırım yapacaklar. Şanlıurfa'nın menfaatleri herkesin menfaatinin üstündedir, benim organize sanayi bölgesine bakış açım budur. Şanlıurfa'nın hatırı herkesin hatırından yüksektir. Hiç bir şey Şanlıurfa'nın menfaatinden yüksek olamaz. 3. OSB'ye büyük paralar harcanacak. Çalışmalar tamamen şeffaf yapılacak. Mesela 3.OSB'de bir yer verilmişse, bunu ilan edeceğim. Kimlere yer tahsis edilmiş, nasıl edilmiş, hepsini açıklayacağım. Benim tahminim; 2015 'in sonuna doğru 40 bin kişilik istihdam yaratılacak fabrikaların temeli atılmış olacak. Söylediklerim sadece bu iki tesis için. Öte yandan, Rubanis bitmek üzere, pınar ve diğerleri tamamlanmak üzere. Birecik OSB'de yer tahsisine başladık. Oraya da yoğun bir talep var. Yılın ilk altı ayında Birecik OSB'nin tamamını bitireceğiz. Siverek OSB'de son aşamadayız. Şubat ve Mart ayı içerisinde Siverek OSB'de yer tahsisine başlayacağız. Viranşehir'de yer tahsisi yapılıyor. 3-4 tane yeni OSB devreye giriyor' dedi.

Türkiye'nin tarih ve kültür merkeziyiz.

Şanlıurfa'nın Türkiye'nin Tarih ve Kültür merkezi olduğunu da ifade eden Vali Küçük, Türkiye'nin en büyük  müzesinde Hz. İbrahim salonun olacağı ve bu salonda gezenlerin, konuyu 3 boyutlu yaşayacaklarını söyledi. Vali Küçük 'Türkiye'nin tarih ve kültür merkeziyiz. Hızlandırılmış bir sene yaşayacağız. Şanlıurfa’nın Tarihi yapısını korumak ve iyileştirmek için Cazibe Merkezleri projesi kapsamında; Sokak Cephe İyileştirme, Kültür Adası, Kale Eteği, Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Arkeo Park turizme kazandırma projeleri devam etmektedir. Yeni müzemiz muhteşem oluyor. Türkiye'deki en büyük müzedir. Çevre düzenlemesi ile ilgili önemli yatırımlarımız var. Tarihi mekanlarda; Balıklıgöl platosu ile tarihi mekanları aydınlatma, kale eteği, hanlar ve çarşılar, mağaralar, çeşmeler, kervansaraylarda çalışmalarımız var. Harran kalesi ve Sur dibinde çalışmalar devam ediyor. Harran'da büyük bir çalışma içerisindeyiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik'e bu konuda teşekkür ediyorum. Sadece kazı yapmak için 160 kişilik personel bize verdi. 2015'in Mart ayının 15'inde çalışmalara başlıyoruz. 160 işçiyle kazılara başlıyoruz. Tarihi eserler gün ışığına çıkarılacak. Özellikle Harran Kalesi hizmete girecek. Harran'ın turizmini dalga dalga etkileyecek. Bazda mağaralarına giden yol ile ilgili ek ödenek geldi. Toplam 170 milyon TL para harcandı.' dedi.

Nisibbi köprüsüne 89 milyon harcandı.

Basın toplantısında ulaşım konusuna da değinen Vali Küçük, Güneyi Kuzeye bağlayacak olan Nisibbi Köprüsüne şuana kadar 89 milyon TL para harcandığını, köprünün %95'nin tamamlandığını ve 10 milyon TL daha harcanacağını açıkladı. Vali Küçük, ulaşım alanında Karayolları'nın şehrin dört bir tarafını duble yollarla bağladığını, bu yolların şehrin hem turizm hem ticaret hem de ekonomik faaliyetleri olumlu yönde etkilediğini vurguladı.

323 köyde yol yapıldı.

Şanlıurfa genelinde, 2014 yılında 323 köyde köy içi yol yapımı ve 291 köyde kanalizasyon çalışmasının tamamlandığını da açıklayan Vali Küçük ' 195 köyde drenaj, tahliye kanalları ve taban suyunun düşürülmesi için çalışmalar başlatıldı. 55 bin hektarda çalışmalar tamamlandı. 7 bin 517 hektar alanda çalışmalar devam etmekte. Merkez ve ilçelerde toplam 23 milyon fidan dikilmesi için çalışmalar başlatılmış olup, fidan dikimi 2015 yılında çalışmalar tamamlanacak ve hedefe ulaşılacak. Tarım'da teknopark tamamlanmış olup, kullanıma hazırdır. Bu çalışmaların toplam maliyeti 568 milyon TL'dir. İçme ve sulama suyunda; Şanlıurfa merkez ilçe de 254 bin hektar alan sulamaya açılmış olup, 2015 yılı sonuna kadar, 286 bin 910 bin hektar alan sulamaya açılmış olacaktır. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Suruç sulama projesinde, toplam 500 bin dönüme yakın arazi bu yıl sulu tarıma açmış olacağız. Bozova ilçesinde pompaj sulamasında 2 bin 770 hektar alan sulamaya açıldı. Harran, Ceylanpınar ve Viranşehir ovalarında, cazibe sulama projesi, Birecik Pompaj Sulama projesi, Birecik mezra göleti sulama projesi, Bozova ana kanal pompaj sulama projesi, 24 bin 839 hektar alanı sulayacak şebeke projeleri devam etmektedir. Siverek çamurlu göleti ve sulama projesi, Halfeti Pompaj Sulama Projesi, Viranşehir-Siverek-Hilvan Pompaj Sulama Projeleri devam etmektedir. Şanlıurfa merkezdeki Su arıtma Sistemi 1. Etap bitmiş olup, 2. Etap devam etmektedir. Merkez ve kırsalda bu güne kadar 776 adet Sondaj, 273 adet Enerji Nakil Hattı (ENH), 439 Adet Motopomp, 156 adet Hidrofor, 159 Adet Depo, 86 adet Terfi Odası, 363 köyde Köy İçi Şebekesi yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur, Balıklıgöl-Organize Sanayi Su Getirme Projesi (OSB) devam etmektedir, Birecik Fatmacık grubu içmesuyu projesi tamamlanmış olup 29 köyün içmesuyu ihtiyacı temin edilmiştir, Hilvan, Siverek, Suruç ve Viranşehir içmesuyu projeleri devam etmektedir. Yaylak, Ceylanpınar, Karaköprü taşkın koruma projeleri yapımı tamamlanmıştır.Bu Projelerin toplam maliyeti 5.864.666.819,97 TL. dir. ' dedi.

Spora ve gençliğe önem veriyoruz.

Spora ve gençliğe de önem verdiklerini belirten Vali Küçük 'Gençlik ve spor alanında yapılan çok şey var ama yapılması gereken daha çok hizmetler var. 6 adet gençlik merkezi. 12 adet yüzme havuzu. 7 adet sentetik saha. 1 adet semt sahası, 2 adet kültür merkezi, 2 adet kapalı spor salonu yapıldı. 57 milyon TL para harcandı.' dedi.

Yeni Emniyet Müdürlüğü yapılacak.

AK Parti İl Başkanlığı binasın karşısında, İl Özel İdaresinden kalan yer ile 60 bin metre kare kapalı alana sahip yeni İl Emniyet Müdürlüğü binasının da yapılacağını belirten Vali Küçük 'Elektrik alanında da çalışmalarımız var. Elektrik alanında yapılan yatırım 103 milyon liradır. Elektrikle ilgili çok iş yapmamız gerek. Pazar günü Bakanımız Faruk Çelik ile borçlandırma, yapılandırma konularında, sulama birliklerini esas alarak çalışma yapacağız. Ayrıca; 7 Adet Kadın Kültür Merkezi, GAP Tarımsal Eğitim Merkezi, Agua Park, Doğalgaz Yaygınlaştırılması, Katı Atık tesisi, Viranşehir Adliye Sarayı, Halfeti Adliye Sarayı ve Hükümet Konağı, Bozova Hükümet Konağı yapımları tamamlanmıştır. GAP Sukay Projesi, Viranşehir Hükümet Konağı inşaat çalışmaları devam etmektedir. Tüm bu saydıklarıma, tahminimiz 10 milyar 640 milyon TL harcandı' dedi.

Vali Küçük toplantının sonunda Gazetecilerin yeni yılını kutladı.sanliurfa

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.