İş Adamı Cuma Şirin Siverek Sorunlarını Gazeteci Şükrü Dolaşa Anlattı

İş adamı ve siyasetçi Cuma Şirin ile Sivereğin sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik sorunlarını ele alındığı röportajı Şükrü Dolaş ile yaptı.

banner16
İş Adamı Cuma Şirin Siverek Sorunlarını Gazeteci Şükrü Dolaşa Anlattı

İş adamı ve siyasetçi Cuma Şirin ile Sivereğin sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik sorunlarını ele aldık. Keyifli bir sohbet havasında yapılan röportajda Siverek ile ilgili bir çok konuyu gündeme aldık,

Röportaj sırasın da 10 milyon TL maliyetli yatırım müjdesini veren Cuma Şirin yatırımın bünyesinde Ana sınıfı, İlkokul, Ortaokul ve Lise bulunduran aynı zamanda yüzme havuzu, açık ve kapalı spor salonları, konferans salonu gibi bileşenleri barındıran 40 Derslikli bir kompleks yapmayı düşündüklerini söyledi.

SİVEREKLİLER KENTİNİZE SAHİP ÇIKIN ..!

Sevgili  Siverek irfan gazetesi ve Siverek Haber okurları, bu çağrı yeni bir röportajın adıdır: "Siverekliler kentinize sahip çıkın!" Siverek toplumu olarak yerel ve genel anlamıyla kentlerine yeteri kadar sahip çıkamadıkları için kentin gelişmesine katkı sunamadıkları ve bu nedenle de kentin gelişiminden yönetimine kadar birçok alanda söz sahibi olamadıklarına inanıyoruz.
Bilindiği gibi daha önce Belediye yönetimi tarafından Kent Konseyi toplantıları yapılıyordu. Üyelerinin tamamı kanat önderleri, muhtarlar, STK Temsilcileri, Sendika ve Dernek başkanlarından oluşan kent konseyi üç yıldır toplanmıyor. Böylelikle Siverek'in sorunlarıyla ve gelişimiyle ilgili fikir alışverişi yapılabilecek bir ortam da ortadan kalkmış oldu.
Biz İrfan Gazetesi olarak bu toplantılara alternatif olabilecek ve hissedilen boşluğu doldurabilecek bir çalışmaya imza attık ve çeşitli kesimlerden hemşehrilerimizle bir dizi röportajlar yaparak, çoğu kangrenleşmiş, sorunlarımıza farklı bir perspektifle çözüm önerileri getirmeye karar verdik.
Röportajlar dizimizin bu haftaki konuğu iş adamı ve siyasetçi Sayın Cuma Şirin. Röportajımızda Cuma Şirin’in mevcut durumumuzla ilgili fikirlerini öğrenecek ve Sayın Şirin’in perspektifinden sorunlarımızın çözümüyle ilgili önerilerini sizlerle paylaşacağız.

ŞÜKRÜ DOLAŞ - Röportajların klasik sorusuyla başlayalım isterseniz. Cuma Şirin kimdir? Ne yapar? Nasıl yaşar?

CUMA ŞİRİN- Cuma şirin liseye kadar olan eğitimini Siverek’te üniversite eğitimini de Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamlayan ve üniversite eğitiminden sonra Siverek’te başta müteaahitlik olmak üzere çeşitli alanlarda ticaret işleri ile ugraşan bir Sivereklidir.

ŞÜKRÜ DOLAŞ - Cuma Bey bilindiği gibi bir dönem aktif siyasetle uğraştınız, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcılığı yaptınız ve akabinde Siverek İlçe Belediye Başkanlığı için aday adayı oldunuz. Aktif siyaset hayatınızda neler yaşadınız? Aday adaylığı süreciniz nasıl geçti? Aktif siyasetle ilgili şu an ne düşünüyorsunuz?

CUMA ŞİRİN- İnsanlar olarak her birimizin çeşitli idealleri vardır. Benim idealim de; daha iyi bir şehir, daha iyi bir ülke , daha iyi bir dünya inşa etmek ve yaşadığım toplumda yaşanan sorunları minimize etmektir. Bu idealler aynı zamanda toplumsal yaşantıyla da ilgilidir. Bu idealleri gerçekleştirebilmenin bir yolu da siyasettir. Bu düşüncelerle aktif siyasete atıldım ve ilçemizde faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşunun tavsiyesiyle Siverek Belediye Başkanlığına talip oldum. 
Siyasetle ilgili fikirlerimde herhangi bir değişme söz konusu değildir. Siyaset bir ihtiyaç, hele hele bu coğrafyada yaşıyorsanız vazgeçilmez bir alan. Bireyselleşmenin olmadığı, iktidara gelenin rövanşist davrandığı, hukukun güce göre şekillendiği bir coğrafyada yaşıyorsanız siyasetle ilgili olmanız gerekir. Her seçim döneminde özellikle Urfa’da aday sirkülasyonunun bu denli yüksek oranda olması bile çok sorunlu bir şehirde yaşadığımızın kanıtıdır.
Aktif siyaset konusuna gelince; yaşadığım şehre hizmet edebileceğim bir ortam oluşursa ve sağlam bir ekiple çalışma imkanı bulabilirsem neden olmasın...

ŞÜKRÜ DOLAŞ Birçok arkadaşımız gibi ben de siyaset sahnesinden çekilmenizi eleştirmiştim. Hatta Belediye Başkan Yardımcılığı teklif edilmesine rağmen bunu kabul etmediniz. Siyasete hala sıcak bakıyorsanız, bu teklifi neden reddettiniz?

CUMA ŞİRİN- Biraz önce bahsettiğim gerçeklikler ışığında tekrar etmek gerekirse benim yaptığım şeyin, bir çekilmeden ziyade, tercih edilen adayın önünün açılması olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Belediye başkanlığına aday olan kişinin kendi ekibiyle çalışması gerektiğine inanıyorum. Ben de –sizin deyiminizle- çekilerek bunun gereğini yaptım.

ŞÜKRÜ DOLAŞPeki, Cuma Bey. Malumunuz Siverek’te şehir içi trafiğinden tutalım da kentsel dönüşüme kadar birçok problem karşımızda duruyor. Belediye Başkanı olsaydınız bu sorunlara ne gibi çözümler getiridiniz?

CUMA ŞİRİN- Trafik sorununu halletmek için, ya mevcut sorunlu bölgenin yollarını genişletip açık ve kapalı otoparklar yaparsınız ki; bunun için ciddi kamulaştırma masrafları gerekir . Yada şehrin cazibe merkezlerini farklı alanlara taşırsınız. Diyarbakır ve Adana gibi birçok şehir, trafik sorununu bu şekilde çözmüşlerdir. Örneğin; on yıl önce Diyarbakır’a gittiğinizde mutlaka Ofis semtine uğramak zorunda kalırdınız. Ancak Kayapınar İlçesinde çeşitli cazibe merkezleri oluşturulunca Ofis’in yükü azaldı ve hem yaşanan keşmekeşlik bir nebze azaldı hem de trafik nisbeten rahatlamış oldu. Siverek için de bu yöntem uygulanabilir. Mesela Devlet dairelerini, trafiği kangrenleşmiş bölgelerden çıkarıp mevcut yerlerini yeşil alanlara çevirirseniz, şehrin çeşitli yerlerinde farklı cazibe merkezleri oluşturabilirseniz bu şehrin trafik sorununu büyük ölçüde halletmiş olursunuz.
Kentsel Dönüşüm konusuna gelince; eğer siz kentsel dönüşümü bir evi yıkıp yerine birkaç dükkan ve birkaç daire yapmak olarak algılarsanız, nüfus artışı ile orantılı olarak yeşil alanları, eğitim ve sağlık alanlarını, çocuk oyun alanlarını, otoparkları vb. kentsel donatıları arttırmayı düşünmezseniz, tek katlı evlere göre belirlenen sokak genişliklerine dokunmadan aynı alandan beş katlı yapılar yapılmasına göz yumarsanız, bunun adı kentsel dönüşüm değil, kentsel facia olur. Ne yazık ki; Siverek’te olan da budur.
Bahsettiğim bu kentsel donatılar hesaba katılsaydı öyle zannediyorum ki; kentsel dönüşüm konusunda örnek bir şehir olabilirdik.

ŞÜKRÜ DOLAŞPeki, bir inşaat mühendisi olarak Siverek’in yeni imar planını nasıl değerlendiriyorsunuz?

CUMA ŞİRİN- İmar planımız belediyenin yerel yönetimlerde el değiştirmesi ile ilgili olarak yeniden yapıldı. Yaklaşık üç yıl süren plan geniş kesimlerin katılımı bir yana hergün o planla haşır neşir olanların bile katkısı olmadan yapıldı. Ayrıca süreç o kadar uzadı ki; iş insanları sürece dahil olmayı bir kenera bırakıp nasıl biterse bitsin noktasına geldiler. Örneğin; 05.10.2016 tarihinde mühendisler, mimarlar ve müteahhitler Siverek Belediye Meclisi Toplantısına katılarak plan sürecin en kısa sürede bitirilmesini talep ettiler. Bir mühendis ve bir Siverekli olarak başta planlanma süreci olmak üzere birçok eksikliğini gördüğüm imar planının yorumunu sahadaki arkadaşlara bırakmak istiyorum.

ŞÜKRÜ DOLAŞ - Gözlemlediğim kadarıyla asıl mesleğiniz olan İnşaat Mühendisliğini yapmıyorsunuz, farklı sektörlere sizi sürükleyen nedenleri biraz açarmışsınız?

CUMA ŞİRİN- Mühendislik çok sevdiğim bir alan. Ancak özellikle bürokrasi ve insan ilişkileri bende yıpratıcı bir etki oluşturdu. Özelikle bürokrasi alanı, “işadamlarını nasıl bezdirebilirim” mantığıyla hareket ettiği için sizi yatırım yapan, istihdam sağlayan bir birey olarak görmez, hatta zannedersiniz ki; bürokrasinin varoluş gayesi sizi yaptığınız işten soğutmaktır. Bu hantal ve her yanı kokuşmuş bürokratik yapı ne yazık ki; varlığını hala devam ettirmektedir. Durum böyle olunca farklı alanlara yönelmek biraz da mecburi oluyor.

ŞÜKRÜ DOLAŞ - Anlıyorum, farklı alanlara yönelmek demişken; aldığım duyumlar doğruysa Siverek’te bugüne kadar yapılmamış büyüklük ve donanıma sahip özel bir eğitim kampüsü yapmayı düşünüyormuşsunuz. Bu konudan biraz bahsedebilir misiniz?

CUMA ŞİRİN- Doğrudur. Bünyesinde Ana sınıfı, İlkokul, Ortaokul ve Lise bulunduran aynı zamanda yüzme havuzu, açık ve kapalı spor salonları, konferans salonu gibi bileşenleri barındıran 40 Derslikli bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 10 Milyon Lira maaliyetle Siverek’te son dönemlerin en büyük yatırımını yapmayı hedefliyoruz. Birçok Siverekli ailenin eğitim ihtiyacı sebebiyle çocuklarını şehir dışına gönderdiğini ve dahi Siverek’te görev yapan birçok memurun çocuklarının eğitimi sebebiyle şehir dışına tayin istediğini veya ailelerini Siverek’e getirmediğini göz önüne aldığımızda, Siverek’in böyle bir yatırıma ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum.
Yapacağımız yatırımla bir toplumun en önemli ihtiyacı olan eğitimli bir nesil hedefine hatırı sayılır bir katkı yapmayı planlıyoruz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi sistemin çarkları arasında ezmeden, salt iyi bir üniversite hedefiyle değil, iyi bir üniversiteyle birlikte sportif alanlarda, sosyal alanlarda, müzik, sanat, edebiyat gibi çeşitli alanlarda yetiştirip, ileride Siverek’e sahiplik yapacak ve bugün dert yandığımız sorunları ortadan kaldıracak entelektüel bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Biraz önce ideallerimden bahsettim. Daha iyi bir şehir, daha iyi bir ülke ve daha iyi bir dünya hedefini belki de daha kısa zamanda gerçekleştirebilecek bir nesil yetiştirmekten bahsediyorum.

ŞÜKRÜ DOLAŞCuma Bey, doğrusu eğitimden ekonomiye bir çok alanda farklı düşüncelerinizin olduğunu biliyorum. Hatta bu düşünceler bazı kesimlerce radikal olarak değerlendiriliyor. Sanırım oluşturacağınız Eğitim Kompleksine kendi renginizi de katacaksınız. Değişim kavramını çok sık kullanan bir insan olarak size Siverek’in nasıl değişeceğini, gelişeceğini sorsak….

CUMA ŞİRİN- Gelişim, en az eğitim kadar ekonomiyle de ilgilidir ve iş insanları güvenli liman bulunca yatırım yaparlar. Lakin Siverek bırakın dışardan yatırımcı çekmeyi yerli yatırımcısını bile tutmayı beceremiyor. Bunun için özellikle bu durumun nasıl değişeceği ile ilgili olarak sorunlu olan imajımızla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor. Pozitif ve negatif taraflarımızı tespit etmeliyiz. Mesela çatışma ve şiddet haberleriyle gündeme gelen bir şehir ne kadar gelişebilir ki? Güvenlik sorunu en önemli sorunumuz. Bunun aşılması için kaymakamın, güvenlik birimlerinin ve şehir için fikir üretebşlen insanların bir masa etrafında toplanıp yaşanan sorunları minimize etmek için yollar aramaları gerekiyor. 
Öncelikle Siverek’in mevcut durumda gelişime açık olan iş alanlarından bahsedelim: Tarım ve Hayvancılık... Ülkenin en büyük hayvan pazarlarından birine sahibiz ancak hala ruhsatlı bir hayvan pazarına ve organize besi bölgesine sahip değiliz. Başta hayvan pazarımızın yerleşim alanının dışına çıkarılıp, donanımlı bir organize besi bölgesinin inşaa edilip ahırların gelişi güzel yapılması engellenmelidir.
Tarımla ilgili olarak hububat üretiminde önemli bir potansiyele sahibiz. lakin bu ürettiklerimizi sadece hammadde olarak diğer şehirlere pazarlıyoruz. Esas kazancı hammaddeyi işleyenlerin kazandığı düşünülürse bizim bunun için çalışma yapmamız gerekiyor. Örneğin yanıbaşımızdaki 75000 nüfüsu olan Kahta ilçesinin 2008 yılından beridir organize sanayii bölgesi mevcut iken yaklaşık 275000 nüfusuyla Siverek’imizde organize sanayii bölgesinin maalesef temeli bile atılmamıştır. 
Can ve mal güvenliğinin olduğu, kural ve kaidelerin tüm vatandaşlara eşit şekilde uygulandığı yerleşim birimleri gelişir. Yapısal sorunlarını günün standartlarına göre çözebilen, köylerinde toplulaştırmayı ve imar uygulamasını yapmış bir ilçe gelişir. Yatırımcının önünü açan ve çeşitli teşviklerle dışarıdan yatırımcı çekmeye çalışan bir bürokratik anlayış ancak ekonomik kalkınmayı sağlayabilir. Eğitim ve sağlık alanları başta olmak üzere çeşitli hizmet alanlarında ihtiyacı karşılayabilen bir şehir ancak gelişme emareleri gösterebilir. Tüm bu bahsettiklerimizin aksine ele geçirdiği her fırsatı kendi lehine çevirmeye çalışan bir yönetimsel anlayış, tutarsız bir bürokrasi ve vatandaşın canından ve/veya malından şüphe duyduğu bir yer, bırakın İL olmayı, başkent bile olsa bir arpa boyu yol alamaz.

ŞÜKRÜ DOLAŞ- Röportaj için gazetem adına size teşekkürlerimi sunarım. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

CUMA ŞİRİN – Ben teşekkür ederim. Sizin aracılığınızla 7’den 70’e tüm hemşehrilerime şunu söylemek istiyorum; bu şehri bırakıp gitmek çok kolay bir şey. Zor olan ve belki de aslolan burada kalıp bütün aksakıklara rağmen bu kadim şehri daha iyi bir yer yapmaktır. Belki de daha iyi bir dünyanın anahtarı herkesin yaşadığı yeri güzelleştirmesidir. Ben şahsım adına bu sorumluluğu her zaman omuzlarımda hissetim ve öyle yaşadım.
Daha iyi bir şehir, daha iyi bir Ülke ve daha iyi bir Dünya mümkün.

Şükrü DOLAŞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.