Çocuğunuz gözlerini kısıyor ve sık kırpıyorsa dikkat edin

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, görme duyusu gelişiminin, insanlarda doğumla başlayıp 8-10 yaş civarına kadar çok hızlı bir şekilde tamamlandığını belirterek, ebeveynlere çocukları gözlerini kısıyor ve sık kırpıyorsa...

banner16
Çocuğunuz gözlerini kısıyor ve sık kırpıyorsa dikkat edin

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, görme duyusu gelişiminin, insanlarda doğumla başlayıp 8-10 yaş civarına kadar çok hızlı bir şekilde tamamlandığını belirterek, ebeveynlere çocukları gözlerini kısıyor ve sık kırpıyorsa dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, çocuklarda oluşan göz hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olmak üzere, üç çeşit kırma kusuru olduğunu belirten Ekmekçiler, “Miyopi, bebeklerde nadiren görülen, genelde okul çağında başlayıp, 20’li yaşlara kadar artış gösteren bir görme kusurudur. Hipermetropi, doğumla birlikte başlamakta ve yaşın ilerlemesiyle paralel olarak, azalan bir seyir izlemektedir. Astigmatizma, Doğum sırasında görülür ve hayat boyu artma azalma göstermez. Bu üç kırma kusurunda da genetik geçiş söz konusudur. Eğer anne-baba gözlük kullanıyorsa, çocuklarının da gözlerinde bozukluk olma ihtimali yüksektir. Bu tür göz bozuklukları; çocuklarda uzaklara bakarken gözlerini sıkma, bir şey okurken çok yaklaştırma, sınıfta tahtayı görememe, akşamları zor görme ve sık sık takılıp düşme gibi birçok semptomla kendini gösterebilir” dedi.

“Şaşılık nörolojik sebeplere bağlı gelişebilir”

Sık olarak görülen ikinci görme kusurunun şaşılık olduğuna dikkat çeken Ekmekçiler, “Şaşılık, nörolojik sebeplere ve hipermetropiye bağlı olarak gelişebilmektedir. Hipermetropiye bağlı olan şaşılıklar, çoğunlukla gözlük kullanımı ve erken tedavi ile ameliyat gerekmeksizin düzeltilirken, nörolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış ise bu durum genellikle ameliyatla tedavi edilebilir. Şaşılık erken fark edilip düzenli takip edilmesi gereken bir göz hastalığıdır. Geç kalındığında, gözde tembelliğe sebep olmakta, ömür boyu düzeltilemeyen görme kusurlarına ve kalıcı şaşılığın oluşmasına yol açmaktadır. Özellikle, altı aylık olduktan sonra bir bebekte gözde kayma görünüyorsa, acil olarak doktora başvurulması gerekir. “Bekleyelim çocuk büyüyünce şaşılık kendiliğinden geçer” gibi düşünceler daha sonra düzeltilemeyecek ciddi sorunlara sebep olabilir. Çocuğun yüksek ateş sonrası havale geçirmesi, nörolojik şaşılıkların en önemli sebebidir. Bu nedenle, çocuklarda ateş yükselmesine çok dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

“Körlüğe kadar gidebilen hastalık: Göz tansiyonu”

Konjenital glokom yani göz tansiyonunun da nadir görülen hastalıklardan biri olduğunu anlatan Ekmekçiler, “Bebeklikte başlar, ışıktan rahatsız olma, gözde aşırı sulanma ve gözlerini açamama gibi semtomları vardır. Tedavi edilmediği zaman gözde büyüme ve körlükle sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır” ifadelerinde bulundu.

“Aileler göz travmalarına karşı önlem almalı”

Çocuklarda göz travmalarının oldukça sık görüldüğünü anlatan Ekmekçiler, şunları kaydetti:

“Etraftaki birçok şey göz yaralanmasına sebep olabilmektedir; bebeklerde, kendi tırnaklarıyla gözlerini çizmekle, daha ileri yaşlarda ise kalem, çatal, bıçak, cam kırığı batması, boncuk tabancası çarpması ve başka birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bu tür travmaların bazısı geçici olabilmekte, bazısı ise göz kaybına kadar giden sorunlara sebep olabilmektedir. En etkili korunma yöntemiyse; başına böyle bir olay gelmesin diye çocukları bu tür tehlikelerden uzak tutmaktır.”

“Göz tümörleri genetik geçişlidir”

Göz tümörlerinin çocukluklarda genelde genetik geçişli olduğunu ve iki gözde de olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Ekmekçiler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genelde aileler gözde şaşılık veya göz bebeğinde beyaz ışık parlaması görerek doktora gelmektedirler. Eğer aile geçmişinde böyle bir hastalık varsa, genetik geçişten dolayı çok tedbirli olunmalıdır. Aileler genelde çocuk büyümeden göz muayenesinin yapılamayacağını düşünmektedir. Bu yanlış kanının aksine, doğumdan itibaren her yaşta çocuğa göz muayenesi yapılabilir. İlk 8 yaş kritik dönemdir. Bu nedenle tüm ailelerin, gözde sıkıntısı olmasa bile, bebeklikten itibaren okul öncesi döneme kadar, düzenli olarak çocuklarının göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Çocuklarda göz hastalıklarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.