Sağlık Müdürü Neden Koruma İle Geziyor

Şanlıurfa’da görev yapan tek anestezi uzmanı olan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Erdoğan Duran, “9 yıldır, Urfalı olmayan ve Urfa’da görev yapan tek anestezi uzmanıyım” dedi.

banner16
Sağlık Müdürü Neden Koruma İle Geziyor

Sağlık il müdürlüğüne girişlerde olağan üstü güvenlik önlemleri oluşturmasının ve turnikelerden cipli ve kartlı girişler oluşturmasının gerekçesini de açıklayan Sağlık İl Müdürü Duran, tehdit edildiğini ve şuan koruma polisi ile dolaştığını söyledi.

Kendisin devlet koruması ile dolaşmasının bir nedeni olduğunun altını çizen Duran, “Biz burada 40 milyon liranın üzerini çizip bir işi 8 milyona mal ediyorsak ve 32 milyon lira devletin cebinde kalıyorsa bu bazılarını rahatsız eder. Burada 80 lira için adam öldürüldüğünü de gördüm. Beni devlet koruma altına almayacaksa kimi alacak, ben şuanda devletin hesabına çalışan bir insanım.  Hırsıza meydan vermiyorsun, ona ihale vermiyorsun” ifadelerini kullandı.

105 iş günü işine gitmemiş bir taşeron ambulans şoförünün kendisini tehdit ettiğini hatırlatan Duran “Bana burada asarım, keserim, sıkarım dedi. Bu adam bizi tehdit etti ve ben şuan devlet korumasıyla geziyorum” dedi.

Bazı çıkar çevrelerin birtakım şeyleri farklı yerlerden kaşıyarak kendilerine menfaat edinmeye çalıştığını hatırlatan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Erdoğan Duran şöyle konuştu ”Bu buranın zaten klasik yapısı. Ama şu şöyle bilinsin ki biz burada Urfa’da yaşayan vatandaşlara hizmetin en kolay bir şekilde verilmesi için çalışıyoruz. Amacımız burada hiçbir zaman bazı şeyleri zorlaştırmak değil. Bilakis zorlaştırmayın, kolaylaştırınız felsefesini ön planda tutmaya çalışıyoruz, ama bazı insanların çıkarlarına ters gelebilir. Bu anlamda da düzgün bir yer dilimi, iletişim her zaman bunun önüne geçecektir. Buna rağmen insanlar kendi bildiklerini okuyorlar buda onları bağlar. Herkes kendine yakışanı yapar.  İlimiz sağlık anlamında 8,5 yıldan beri teftiş geçirmemiş bir ildi. O bana nasip oldu. “

URFA’DAKİ TIP MERKEZLERİNDE AYDA 3 DEFA MESUL MÜDÜR DEĞİŞİYOR

Şanlıurfa nüfusa oranla Türkiye’de en çok tıp merkezinin bulunduğu iller arasında yer aldığını dile getiren Duran, Şanlıurfa’daki Tıp Merkezlerinin sayısının Ankara’daki Tıp Merkezlerinin sayısı kadar olduğunu vurguladı. Ancak bu gerçeğe rağmen TIP Merkezlerinin işini gören personel bakımından Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünün yetersiz olduğunu dile getiren Duran, ayrıca Şanlıurfa’da ilginç bir şekilde ayda 3 defa Tıp Merkezlerinin mesul müdürlerinin değiştiğini ifade etti.

Duran, Tıp Merkezlerindeki sıkıntıyı şöyle anlattı: ”Ben üzülerek söylüyorum bizim ilimizdeki birçok tıp merkezinin mesul müdürleriyle tanışmıyoruz.  Çünkü mesul müdürleri çağırdığımız zaman, bize diyorlar hocam tıp merkezinde mesul müdür ben gözüküyorum ama kağıt üzerinde gözüküyorum, tıp merkeziyle ilgi alakam yok diyorlar. Sadece mesul görünen kişinin diplomasını kullanıyorlar. Mevzuatta bunun yeri yok aslında, biz bunu ispat edemiyoruz.  Urfa’da inanın bir tıp merkezinin mesul müdürü belki ayda 3 defa değişiyor bazen, o ona, o da ona devrediyor. Amaçları mevzuata uydurmak. Mesela bir tıp merkezinde mesul müdür vazgeçiyor,  biz ona bir süre veriyoruz ve o sürede mesul müdür bulmadıysa tıp merkezini kapatıyoruz.  O sırada hemen bir tıp merkezinden ayrılan mesul müdürü kendi tıp merkezine müdür göstererek kapatılmaktan kurtarıyor. Bu şekilde 40 gün idare ediyorlar”

2 TANE ELEMAN 60 TANE TIP MERKEZİNİN İŞİNE BAKIYOR

Tıp Merkezlerinin işlerine bakan elemen yetersizliklerine de dikkat çeken Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Erdoğan Duran yaptığı çarpıcı açıklamalarda şunları anlattı:  “Burada 2 tane eleman 60 tane tıp merkezinin işine bakıyor.  Biz buna elimizden geldiği kadar personel takviyesi yapıyoruz.  Bu iş için tıp merkezinden gelen şahıslar bazen sıkıntı çıkarıyor, benim evraklarım önce çıkacak diyor. Orada bayan personeli tehdit ediyor.  Şimdi kardeşim burası Urfa, bayan personel gidip eşine beni tehdit ettiler diye kocasına söylüyor. Kocası da gelip o tehdit edenin yakasına yapışacak elbet.  Orada bizim elemanı tehdit ettiler, karakolluk oldular. Biz arkadaşlarımızın rahat çalışması için ortamlarının rahat olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizde onlar için buraya bir kartlı sitem koysak, hastane sistemleri gibi yani herkes isteği yere gidemez. Bu emniyette de jandarmada da böyledir. Burada vatandaşın işi var mı? Bireysel olarak Şanlıurfa’da bir vatandaşın işi düşer mi? Hayır.  Burada sadece sağlık tıp merkezleri ve özel hastanelerin işlemleri yapılıyor. Peki, biz bunu neyle takip etmeliyiz mesul müdürle mesul müdür gelsin diyoruz mesul müdürün haberi yok. Bizim burada amacımız iş çıkartmak insanları canını okumak değil hiçbir zaman .

KAPILARA KART KOYDUK ÇÜNKÜ PERSONELİ TEHDİT EDİYORLAR

Biz personellerimiz için kartlı sistem yaptık ilerleyen günlerde uygulamaya girecek.  Personellerimiz kartı okuttuğunda geçecek, fakat tıp merkezi personeli geldiğinde geçemeyecek. Ve buradan geçemeyince tepkisi olacak. Yani burada tepkisine gerek yok, senin amacın nedir evrak, biz orada evrak için 2 tane personel koyacağız. Tıp merkezi personeli gelecek diyecek ben şu tıp merkezinden geliyorum diyecek ve personeller evraklarını alacak. Alır almaz tarayıp sistem üzerinden havale ediyor. Biz olması gerekeni yapıyoruz. “

DİYARBAKIR’DAN URFA’YA SAĞLIK KURULU RAPORU İÇİN GELİYORLAR

Bizim 1 günde çıkarttığımız evraklar inanın Ankara’da 3 günde, 1 haftada çıkmıyor bu evraklar. Özürlü tıp sağlık raporları var. Urfa’da haftada 5 gün sağlık kurulu toplanıyor. Salı, Perşembe, Cuma Eğitim Hastanesi’nde haftada 2 günde Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde Diyarbakır’dan hastalar buraya sağlık kurulu raporu almak için geliyorlar. Diyarbakır’da rapor 3-4 ayda veriliyor.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜ KAPATMA NOKTASINA GELDİK

Şimdi Urfa’da 4 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yaptırıyoruz. Ve elamanlar kaçıyor, siyasiler araya giriyor bunun tahinin kaldır, inanın kapanma noktasına geldik.

Buradaki sağlıkçılar zor şartlar altında çalışıyor ve biz onları Şanlıurfa’da tutamıyoruz. Çünkü 4 kişinin yapacağı işi 1 kişi yapıyor ve kaçmak istiyorlar. İlimizde 66 adet tıp merkezi bulunuyor.  Ankara’daki tıp merkezi sayısı 60 tane.  Ankara’da tıp merkezlerine bakan personeller 10 tane iken Urfa’da bu işe bakan 2 tane personel var.  

SİVEREK’TE 17 TANE EZCANENİN KAPANMASI İÇİN RAPOR HAZIRLANDI

İki yıl önce Siverek’te 17 tane eczanenin kapanması için sağlık bakanlığı müfettişleri geldi. 35 gün burada 1780 sayfalık rapor hazırlandı. 17 tane eczanenin kapanışı verildi. Birçoğu kapandı bazılarının yasal süreci devam ediyor.

İLİMİZDE SAĞLIK PERSONELLERİ AZ, 4 KİŞİNİN YAPACAĞI İŞİ 1 KİŞİ YAPIYOR

Personel açığı olan bir iliz yani genel anlamda sağlık çalışanları açısından, 100 kişi olmak gerekirken biz 49 kişiyle hizmet veriyoruz. Biz 1 Milyon 800 Bin kişi değiliz buna 600 bin Suriyeli eklendi ve şuan 2 Milyon 400 Bin kişilik bir iliz. Tanımlamış olduğumuz PDC’ler 3-5 sene öncenin PDC’leri yani personel dağılım cetveline göre bana vereceğiniz personel 100 olacaksa bu 5 yıl öncenin yüzü.  Urfa’nın nüfusuna 600 bin kişi eklenmiş, bizde 300 bin kişi artmışız, toplam 900 bin kişi artmışız ama halen 49 personel ile hizmet veriyorum.  Biz Urfa’da burada sağlık çalışanları olarak 4 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yüklemişiz. Çok ciddi güçlükler altında çalışıyoruz. Buna rağmen sağlık personellerinin zaman zaman insanlığa yakışmayacak şekilde eleştirilmesi açıkçası dokunuyor bize üzülüyoruz. Personellerimiz diyor ben 4 kişinin yapacağı işi yapıyorum bu bana reva mıdır?

DEVLET KORUMASIYLA GEZİYORUM

105 gün iş günü işine gitmemiş bir taşeron ambulans şoförü geldi. Ben burada asarım, keserim, sıkarım dedi. Bu adam bizi tehdit etti ve ben şuan devlet korumasıyla geziyorum. Biz 40 trilyon üzerini çizip 8 trilyona mal ediyorsak ve 32 trilyon devletin cebinde kalıyorsa, burada 80 lira için adam öldürüldüğünü de gördüm. Beni devlet koruma altına almayacaksa kimi alacak, ben şuanda devletin hesabına çalışan bir insanım.  Hırsıza meydan vermiyorsun, ona ihale vermiyorsun.

 1 YILDA 35 TANE SAĞLIK OCAĞI YAPTIK

Eskiden Urfa’da 1 sağlık ocağı 1 trilyona 5 yılda bitmezken biz 2013 yılında 7 trilyona 35 tane sağlık ocağı yaptık yani Cumhuriyet tarihinden bu yapılanları biz 1 yılda yaptık. Kimse bunu bir satır haber yapmadı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.