Tekrarlayan düşüklerde aşı mucizesi

Tekrarlayan düşükler nedeniyle, ısrarla gebelik elde edilemeyen infertil çiftlerde, lenfosit aşısı uygulamaları başarılı sonuçlar veriyor.

banner16
Tekrarlayan düşüklerde aşı mucizesi

Son yıllarda immünoloji (bağışıklık bilimi) alanındaki gelişmelerle birlikte yapılan araştırmalar, nedeni açıklanamayan kısırlık (infertilite) vakalarının büyük bir bölümünün bağışıklık sistemindeki bozukluklara bağlı olabileceğini ve bunların birçoğunun geliştirilen ve günümüzde kullanılan tedavi yöntemleri ile önlenebileceğini gösteriyor.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tekrarlayan düşüklerde baba adayından alınan kanla hazırlanıp anne adayına enjekte edilen lenfosit aşısı hakkında bilgi verdi:

Op. Dr.  Taşdemir; “Bağışıklık sistemi, insan vücudunun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan karmaşık bir sistemdir. Bağışıklık sistemi, proteinleri tanıdık veya yabancı olarak gruplayarak, yabancı olarak grupladığı proteinlere karşı savaş açar. Bağışıklık sistemin çalışmasının en güzel ve en basit örneği, mikroplar vücudumuza girdiğinde onlara karşı antikorların oluşması ve mikropları öldürebilmek için bunlara karşı bir dizi reaksiyon başlatmasıdır. Gebelik kayıplarına, infertiliteye ve tüp bebek uygulamalarında başarısızlığa yol açan 5 değişik immün problem kategorisi vardır. Annenin bebeğe ve plasentaya (bebeğin eşine) ait dokulara karşı verdiği tepki sonucu düşükler gerçekleşir. Bebeğe ait proteinlere karşı annede oluşan reaksiyonlar, gebeliğin gerçekleşememesine veya oluşan gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olur.” dedi.

Lenfosit aşısı (Paternal Lenfosit İmmünizasyonu) nedir?

Lenfosit aşısının 1970-1979 yılları arasında deneysel çalışmaları tamamlanan bir yöntem olduğunu belirten Op. Dr.  Taşdemir;  “Bu yöntem 1978 yılından beri, tekrarlayan düşüklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde nedeni izah edilemeyen infertilite ve yardımcı üreme teknikleri ile, ısrarla gebelik elde edilemeyen vakaların tedavisinde de kullanılır” dedi.

Aşı nasıl hazırlanır?

Op. Dr.  Taşdemir aşı tedavisini ve aşamalarını şöyle anlattı:

“Erkek eşten alınan kan örneğindeki lenfositler ayrıştırılır. Lenfositlerin ayrıştırılabilmesi için, özel solüsyonlar kullanılarak santrifügasyon yapılır. Ayrıştırılan lenfositler anne adayının ön koluna, 4 ayrı noktadan cilt altı enjeksiyonu ile verilir. Enjeksiyon sırasında hafif ağrı ve yanma hissedilebilir. Aşı hazırlanmadan önce baba adayı mutlaka Hepatit ve HIV açısından incelenir. Hepatit taşıyıcısı olan kişilerden alınan kan, aşı hazırlanmasında kullanılamaz. Anne adayının RH negatif, baba adayının RH pozitif olduğu durumlarda ileride kan uyuşmazlığına bağlı problemlerin oluşmaması için, aşı ile beraber Rhogam verilir.”

Anneye  ya da bebeğe zararı yok

 

 

Lenfosit aşısının anne adayına ve gelişmekte olan bebeğe herhangi bir zararı olmadığını belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, “Lenfosit aşısı ile tedavi gören anne adaylarının bebeklerinde doğumsal anomali artışı veya gelişme geriliği saptanmamıştır. Lenfosit aşısı ile tedavi gören kadınlarda otoimmün hastalıkların görülme ihtimali artmaz, bu kadınların kan vermesinde veya almasında, organ transplantasyonu (organ nakli) yapılmasında veya transplantasyon için organ vermelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Böbrek transplantasyonu yapılacak olan kişilere rejeksiyonu (organın reddedilmesini) engellemek için, vericiden alınan kan örneklerinden hazırlanan lenfosit aşısı yapılmaktadır. Lenfosit aşısı yapılan kadınların, bağışıklık sisteminde de herhangi bir bozukluk meydana gelmez” diyerek anne-baba adaylarını bilgilendirdi.  (İLKHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.