Fakıbaba: alışılmış milletvekili olmayacağım

2015 seçimleri için Şanlıurfa’dan Ak Parti milletvekilliğine aday adaylığını açıklayan Fakıbaba, çizdiği milletvekili profilinde “Soran, soruşturan, çevreye bakan, bir defa evini Ankara’ya götürmeyen biri olmalı” dedi.

banner16
Fakıbaba: alışılmış milletvekili olmayacağım

2015 seçimleri için Şanlıurfa’dan Ak Parti milletvekilliğine aday adaylığını açıklayan Fakıbaba, çizdiği milletvekili profilinde “Soran, soruşturan, çevreye bakan, bir defa evini Ankara’ya götürmeyen biri olmalı” dedi. Milletvekilinin halkı temsil eden kişi olması gerektiğini belirten Fakıbaba, milletvekilliğine seçilmesi durumunda “Alışılmış milletvekili olmayacağım” dedi.30 Mart yerel seçimlerinde partisi tarafından Büyükşehir Belediye başkanlığı için aday gösterilmeyen Ahmet Eşref Fakıbaba, 2015 yılında yapılacak genel seçimler için Ak Parti’den milletvekili aday adayı olacağını açıkladı. Fakıbaba, aday adayı olmaya nasıl karar verdiğini, milletvekili olduğu taktirde nasıl bir yol izleyeceğini ve bu konuda merak edilenleri UrfaHA’ya anlattı. Fakıbaba, röportaj dizisinin bu bölümünde milletvekilliği ile ilgili şunları kaydetti;SİZCE AK PARTİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM NASIL BİR YOL İZLEYECEK? BUNU HİÇ DEĞERLENDİRDİNİZ Mİ?

Hiç değerlendirmedim. Bir defa kaderinizde ne varsa o olur. Benim “şu şöyle olmazsa ya da böyle olmazsa şu olur” gibi bir hesabım olmadı. Farz et ki olmadı. Bu dünyanın sonu değil. Benim için hayat çok güzel. Yardım etmek çok güzel. Bunun tek yolu siyasetten geçmiyor. Tekrar doktor olarak halkınıza hizmet verebilirsiniz veya başka bir şekilde hizmet verirsiniz.  Ya da siyasete devam edeceksiniz, arkadaşlarınız, dostlarınız, aileniz vardır. Onlarla oturur sohbet eder konuşursunuz. Neticede bence yaşamak ve insanlara faydalı olmak güzel. Ülkenizi ve şehrinizi sevmeniz güzel. Dostlarınızın olması güzel.  URFA’DA MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTEYENLERİN SAYISI FAZLA. SON SEÇİMDE BAŞVURANLARIN SAYISI 350 CİVARINDA AMA BU DÖNEMDE DE MİLLETVEKİLLERİ ÇOK ELEŞTİRİLİYOR. SİZCE URFA’DA MİLLETVEKİLLİĞİNE BAŞVURACAK KİŞİNİN NASIL BİR PROFİLE SAHİP OLMASI LAZIM?

Milletvekili dediğimiz; milletin vekili. Yani milletin içinden gelen bir insan. Bu, bir turizmci, işçi, öğretmen, doktor, avukat olur. Bir defa şunu diyecek; ben bu halka yardım etmeye, hizmetkarlık yapmaya gidiyorum. Ama eğer lacivert elbiseyi giyip, kravatı takıp orada halka ağalık yapmaya gidiyorsa zaten iş zor demektir. Samimi bir şekilde halkını temsil eden, halkın temsilcisi olan; kendi işi olmayan, kendi işini takip etmeyen, başka insanların işini takip etmeyen sadece ve sadece kendini halka adayan insanların görev yeridir. HALKTAKİ “FAKIBABA BAKANLIK YA DA MİLLETVEKİLLİĞİ SÖZÜ ALDI O YÜZDEN SESSİZ KALDI” ALGISINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? 

Böyle bir pazarlık olmadı ama milletvekili yaparlar mı yapmazlar mı ya da bakan. Bunu zaman gösterecek. Bir şey söylemem gerçekten zor bir olay. Halk bana söylüyor ama fotoğrafa baktığınız zaman böyle bir şey olabilir mi konusunda bir şey diyemiyorum. Bir şey söylemem çok zor ama çok değerli Ak Partili arkadaşlarım var. Onlar, yürekten bana destek veriyorlar ama bazıları da Fakıbaba’nın bırakın Ak Parti’nin içinde görmeyi, Urfa’da görmeyi bile içlerine sindiremiyorlar. Zaten ortada böyle bir tezat var, onu görüyorum. Sanki Fakıbaba bir kötülük yapmış. Belirli bir kesim güçlü insan istemiyor ama çok değerli Ak Partili arkadaşlarım var. Onlarla da konuştuğum zaman “Ak Parti’ye senin gibi insanlar lazım” diyorlar. Bunu zaman gösterecek, ona genel merkez karar verecek. Hakikaten nasıl bir adam lazım, onu zamanla hepimiz göreceğiz. SEYDİ EYYÜPOĞLU’NUN “FAKIBABA’YI ADAY YAPMAZLAR” SÖZÜNE NE DİYORSUNUZ?

Seydi bey kendi fikri olarak söylemişse saygı duyarım. Aday yaparlar, yapmazlar bunu zaman gösterecektir, buna bir şey diyemem. Eğer böyle duyumları ben başkalarından veya genel merkezden de alırsam bu demektir ki “biz seni aday etmeyeceğiz”. O zaman zaten benim aday adayı olmam da bir bahis olmaz. Madem aday olmayacaksanız niye aday adayı oluyorsunuz. Seydi beyin haklı olup, olmadığını önümüzdeki zaman gösterecektir. Önümüzü gördüğümüzde eğer gerçekten Seydi beyin dediği gibi beni aday etmeyeceklerse o zaman hakikaten Seydi bey haklıdır. Aday etmeyeceklerse de hayırlısı olsun. Ben mutlaka milletvekili olacağım ya da mutlaka siyasete devam edeceğim diye bir şeyim yok. Dünyanın sonu değil.SON ZAMANLARDA KULİSLERDE “AK PARTİ BU MİLLETVEKİLLERİ İLE YOLUNA DEVAM ETMEYECEK” SÖYLENTİLERİ VAR. BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNORSUNUZ?

Ne kendimle ne de başkasıyla ilgili söylentileri bilmiyorum. Artık partinin kendi karar verebileceği bir olay ama parti karar verir bu halkın önüne gelir. Halkın onaylaması burada önemlidir, halk partinin doğru yaptığına ve adayların doğru olduğuna inanırsa çok büyük bir yüzde ile yine alır. Ama partinin yanlış yaptığına inanır, halk bunu onaylamazsa o zaman tabi ki parti için bu çok hoş bir şey olmaz.BÖYLE BİR DURUM 2009’DAKİ PORTREYE BENZİYOR. HALK SİZİ İSTİYORDU AMA BİRİLERİ BURADAN BAŞKA BİR ADAYI SUNDULAR VE AK PARTİ ALAMADI. SİZCE 2009’DAKİ ATMOSFER BİR DAHA YAŞANIR MI?

Ben iyi bir Ak Partiliyim. İnşallah Ak Parti hata yapmaz. Önemli olan partimizin tekrar burada 12 milletvekilinden en az 10’nu almasıdır. 11 alırsak başarı olur, 10 alırsak dengede tutmuş oluruz ama 9 olursa düşmüş olur. Eğer sayı düşerse demek ki burada bir başarısızlık var. ADAYLARIN AK PARTİYE YAKIN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİYLE BELİRLENMESİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Menfaat karşılığı yapılan hiçbir şeyin temeli olmaz. Neticede döner sizi vurur. 35 arkadaş bin tane sivil toplum kuruluşunun adına gidiyor ve inanmadığı bir şeyi yapıyorsa ve bu bir başarısızlığa yol açacaksa o başarısızlık onları vurur diye düşünüyorum. Ben olmuş olsam o sivil toplum örgütlerinin yerinde, şehrimiz için ne uygunsa onu tercih ederdim. HALK İÇİNDE DOLAŞTIĞINIZDA “FAKIBABAYI ARIYORUZ” DİYENLERLE KARŞILAŞIYORMUSUNUZ? BU SİZE YANSIYOR MU?

Tabi yansıyor. Biz, küçük bütçelerle günde 16 saat bütün arkadaşlarımla çalışıyorduk. Bütün ana arterlerde dolaşıyorduk. Oynayan taşa bastığımızda “arkadaşlar bu taş yarın değişecek” diyordum ve yarın bir daha geliyordum. Bunu nasıl kontrol edeceksiniz? Günde 15 saatin üzerinde çalışmadığınız zaman böyle bir lüksünüz olabilir mi? Halk bunun bilincinde olduğu için de her gittiğimiz yerde çok büyük sevgi ve saygıyla karşılıyorlar. Şu an belediyenin çalışmaları ile ilgili yorum yapmak doğru olmaz ama yarın milletvekili olursam terbiyem çerçevesinde yanlış giden şeyleri halkın adına söylemek, bildirmek ve bunu takip etmek zorundayım. Cumhurbaşkanımızın “ben alışılmış bir cumhurbaşkanı olmam” dediği gibi ben de alışılmış bir milletvekili olmam. Soran, soruşturan, çevreye bakan, bir defa evini Ankara’ya götürmeyen biri olmalı. Benim evim burada kalacak. Hafta sonu burada halkla beraber olacağım. Benim hemşerim burada 50 derece sıcaklıkta orucunu tuttuğu zaman ben de onların yanında olacağım. Gelip 2-3 kalıp çekip gittikten sonra benim halkın milletvekiliyim demekle olmaz. Milletvekili olduğun zaman gelip sorunları görüp onları Ankara’da çözeceksin. Alışılmış bir milletvekili olmam ben.

 

Anahtar Kelimeler:
Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.