Siverek'in Sorun ve İhtiyaçlarının Takipçisiyiz

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarının halkı mağdur ettiği gerekçesiyle basın açıklaması yapıldı.

banner16
Siverek'in Sorun ve İhtiyaçlarının Takipçisiyiz

İlçede faaliyet yürüten yaklaşık 50 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK) oluşturduğu Siverek Sivil Toplum Platformu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda yapıldığı öne sürülen kazı çalışmalarının gereğinden uzun sürdüğünü ve vatandaşları mağdur ettiğini iddia ederek basın açıklaması düzenledi.

Kanlıkuyu Parkında saat 14.00 sıralarında düzenlenen basın açıklaması sırasında polis ekipleri güvenlik önlemleri alırken açıklamayı platform adına Sivil-Der onursal başkanı Koçali Aymaz yaptı.Yapılan açıklamada;

BASINA VE KAMUOYUNA

Siverek Sivil Toplum Platformunun kıymetli üyeleri, çağrımıza kulak vererek bizleri yalnız bırakmayan saygıdeğer halkımız, değerli basın mensupları; İlçemiz Siverek’in kangrene dönmüş birtakım sorunlarını dile getirmek için burada toplanmış bulunmaktayız.Basın açıklamamıza hoş geldiniz.

 Altyapısı,donanımlı ve yeterli yönetim kadrosu oluşturulmadan yaptık-oldu mantığıyla yasa gereği Büyükşehir olan Şanlıurfa, aradan 7 yıl geçmesine rağmen henüz İlçelerine gerekli hizmet ağını kuramamıştır. Bitmeyen yollar, her yıl tekrarlanan sokak kazıları, yer altı elektrik döşeme kazı çalışmaları, doğalgaz kazıları, yetersiz itfaiye alt yapısı ve şehrin en merkezi yerinde yıllardır bozuk olan ve bu haliyle kazalara davetiye çıkaran yanmayan trafik lambaları gibi bitmez-tükenmez sorunlar karşısında halkımız çileden çıkmıştır.

Geçen aylarda şehrimizde meydana gelen,itfaiyenin gerek personel gerek donanım eksikliğinden kaynaklı olarak müdahalede aciz kaldığı ve ne yazık ki kayıtlara TOMALARIN SÖNDÜRDÜĞÜ YANGIN olarak geçen yangın hala hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır. Bu elim olay sonrası bile ne yazık ki henüz bir adım atılmamıştır.

Doğalgaz için yapılan altyapı çalışması biterken, ardından elektrik hatları için tekrar kazılar başlamakta, şehir suyu altyapısı biterken tekrar elektrik altyapı kazı çalışmaları gibi israfın had safhaya ulaştığı çalışmalara imza atılmaktadır.Halkımız, bu sorunlar karşısında yeterli hizmetlerin ne zaman geleceğini, çalışmaların  ne zaman biteceğini, denetimin kimler tarafından yapıldığı gibi teknik konularda kendilerini aydınlatacak bir yetkili bulamamaktadır.

Devam etmekte olan şehir suyu şebeke kazı çalışması halkı canından bezdirmiş, yapılan iş, hiçbir yetkili tarafından denetlenmeden üstünkörü bir şekilde tamamlanmaya çalışılmakta ve milli servete zarar verilmektedir. Fırat Havzası İçme Suyunun Siverek Halkıyla buluşması projesi, açıklandığında kamuoyunda heyecan uyandırmış ve herkes tarafından takdirle karşılanmıştı.

Fedakâr Siverek halkı sabırla bir an evvel temiz bir içme suyu hayali kurarken, projenin uygulanma aşamasında, kazıların makul süre içerisinde tamamlanmaması, açılan çukurların tehlike oluşturması, standartlara uygun bir işçilik sergilenmemesi, yetkililerce denetlemenin yapılmaması, ev ve iş yerlerinin toz toprak içerisinde bırakılmasını halk kabul etmemektedir. ŞUSKİ görevi olan denetimi yapmamakta, Siverek Belediyesi de hemen  her konuda olduğu gibi;aziz halkın temsilcisi konumunda olduğunu unutarak bu konuda da sorumluluklarını yerine getirmeyerek biz bakmıyoruz, büyükşehir bakıyor” diyerek topu büyükşehir belediyesine atmaktadır.

Kazılarla birlikte ev ve iş yerleri toz toz-toprak içinde kalmakta, çocuklarımız hastalanmakta, ishal vakaları artmakta, engelli vatandaşlarımız zorluklar yaşamakta, astım hastaları dışarı çıkamamaktadır. Hastanelerde yatan hasta sayısı günden güne artmaktadır.

Kazılan çukurlar aklın ve vicdanın kabul etmediği  ve yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmadığı bir sorumsuzlukla yapılmaktadır.Hoyratça yapılan kazı çalışmalarını yürüten firmayı kimler kollamaktadır? Firma hangi teknik şartname ile bu işi yürütmektedir? Ne yazık ki bu sorulara Ne Siverek Belediyesi ne de Büyükşehir Belediyesi cevap verememektedir.

Siverek’te aktif olarak, faaliyet gösteren 48 Sivil Toplum Kuruluşu olarak bu durumu protesto ediyor; yetkilileri bu önemli sorun karşısında başlarını gömdükleri kumdan çıkarmalarını ve birazda “halkın hizmetkarı olma” düsturuyla hareket etmelerini istiyoruz.

32 ilden daha büyük bir nüfusa sahip, fakat sahipsiz kadim bir Şehir olan Siverek, bunları hak etmemektedir. Kurumlarının pasifleştiği, halkın kaale alınmadığı, yetkili ve sorumlularının günü kurtarmaya çalıştığı bir şehirde,  yaşam alanı daraldığı için insanlar göç etmek zorunda kalır.

Biz bu şehri seviyoruz, sadece burada insanlık onurunun hak ettiği bir şekilde yasal haklarımızla birlikte yaşamak istiyoruz.

Yaşanmış onca tecrübeye rağmen, Siverek, hala hak ettiği hizmeti alamamaktadır. Şehrimizin günden güne artan sorunları, halının altına süpürülmekte, Büyükşehir Belediyesi,  nüfusu 300 bine yaklaşan Siverek’i sıradan bir ilçe muamelesine tabi tutmakta ve hizmetleri merkez ilçelere kaydırmaktadır. Bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz.

2016 yılında Büyükşehir tarafından büyük meblağlar harcanarak yapılan beton asfalt çalışmaları hiçe sayılmış, devlet milyonlarca liralık zarara uğratılarak yapılan asfalt yollar, tekrar kazılmıştır. Bu kadar plansız ve koordinesiz bir hizmet sunma şekli olur mu? Şehir planı ve alt yapı planını hazırlamak bu kadar mı zor ? Yetkisiz ve donanımsız ellere teslim edilen il mesabesindeki Siverek, gittikçe bir kasaba görünümü kazanmakta ve beklenen modern şehirleşme bir türlü gerçekleşememektedir.

Siverek Sivil Toplum Platformu olarak, bundan sonra Kültür Kenti Siverek’e yapılacak tüm planlamaların müdahili olacağımızı, doğruların yanında, yanlışların karşısında olacağımızı ifade ediyoruz. Yapılan bu yanlış ve denetimsiz su şebekesi, elektrik, doğalgaz,vb. kazıların bir an evvel medeni ve makul ölçüler gözetilerek bitirilmesini, kazı çalışması için iş güvenliği tedbirlerinin arttırılmasını, şehrin toz ve toprak deryasından kurtarılmasını, sorumluluk almak istemeyen yetkililerden talep ediyoruz. Bir iyi niyet gösterisi olarak yaptığımız bu basın açıklamasının ardından gerekli çalışmalar başlatılmazsa ilçe genelinde yoğun katılımlı protesto eylemlerinin başlayabileceğini  buradan kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Son olarak, basın açıklaması yapılacağı duyulduktan sonra birden bire birlikte çalışabileceklerini anlayan ve halka açıklama yapma lütfunda bulunan Siverek Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bu birlikteliğin devamı için açık çağrıda bulunuyoruz

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

                                                                5 EKİM 2019

SİVEREK SİVİL TOPLUM PLATFORMU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
La 4 ay önce

50 sivil toplum örgütü yazmışsınız. 50 kişi orada yoktu.