Siverek'te İşitme Engelliler İçin Donanımlı Sınıf talebi

Siverek'te özel eğitim sınıfı yazmasına rağmen sınıfların normal sınıflardan ayırt edilemediği donanımsız ve teçhizatsız olarak kullanılıyor. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yüzlerce işitme engelli çocuklarımızın hayatını karartmıştır

banner16
Siverek'te İşitme Engelliler İçin Donanımlı Sınıf talebi

Siverek'te özel eğitim sınıfı yazmasına rağmen sınıfların normal sınıflardan ayırt edilemediği donanımsız ve teçhizatsız olarak kullanılıyor. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığından 350.000 TL ödeneği Ekim 2018 ayı başında almasına rağmen bir türlü gerekli restorasyon ve araç gereç temini yapmadı. Kamuoyunda tepkilere neden olan olaylar yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

Basın Açıklaması:

SAYIN BASIN MENSUPLARI; SEVGİLİ SİVEREK HALKI;

Basına ve Kamuoyuna,   

Malumunuz, Şanlıurfa Siverek İlçesinde cumhuriyet tarihinden günümüze Siverek’te yüzlerce dezavantajlı grup olan “İşitme Engelli” çocuklarımız, koca bir okulda yüzlerce öğrencinin yer aldığı ve üzerinde “Özel Eğitim Sınıfı” yazılı birkaç sıra, bir yazı tahtası, birleştirilmiş sınıf şeklinde, işitme engelli eğitimi alanında eğitim almamış sınıf öğretmenleri tarafından, sözde eğitim verilmeye çalışılmaktadır. 

Bu öğrencilerin sınıfında, eğitimde kullanılacak ne bir araç ne de bir gereç, bulunmamaktadır. Üzerinde “Özel Eğitim Sınıfı” yazılarak çocukların engelleri yüzlerce öğrenciye teşhir edilip, öğrenciler aşağılanmakta ve öğrencilerin psikolojileriyle oynanmaktadır. Verilen eğitimin özel eğitimle ilgisi bulunmadığına üzülerek şahit oldum.

Bu çocukların Anayasada eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gereği almaları gereken eğitimi alacak fiziki şartların olmaması nedeniyle “İşitme Engelliler Okulunun” açılması için ilk müracaatı 13.10.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığına bizzat yaptım. Yine malumunuz üzere Ülkemizde ne yazık ki yapılan müracaatlar şikâyet edilen kişi ve makamlara gönderilir, o kişi ve makamların verdikleri cevap sonucunda hiçbir işlem yapılmadan dosya kapanır. Sistem böylece işleyip devam eder.

Sayın basın mensupları ve sevgili Siverek halkı, müracaatlarım devam etti.Başbakanlık Makamına, Milli Eğitim Bakanlığına, Cumhurbaşkanlığına, Siverek Kaymakamlığına, Şanlıurfa Valiliğine defalarca müracaatta bulundum. Tahsis edilen binanın restore edilme talebim ne yazık ki yine sonuçsuz kaldı. Durum Sayın Milletvekilimiz Mehmet Kasım GÜLPINAR’a intikal etti. Milli Eğitim İl Müdürlüğünün talebi üzerine Sayın GÜLPINAR Milli Eğitim Bakanlığından 350.000 TL ödeneği Ekim 2018 ayı başında Şanlıurfa İl Müdürlüğü emrine göndermeyi gerçekleştirdi.

Ödenek gelince restorasyon bir an evvel başlatılarak 2018-2019 Eğitim Döneminin ikinci yarısına yetiştirilmesi talebimiz de sonuçsuz kaldı. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü restorasyon yapmamak için bin bir dereden su getirip günümüze kadar ihaleyi yapmadığından restorasyon işi başka bir bahara ertelendi. Ödenek başka bir şekilde sarf edildi.

Aldığımız duyumlara göre mevcut ödenek restorasyona yetmiyormuş. Sizin teknik elemanlarınız keşifler yaptı ve yapılan keşifler sonucunda sizin talebiniz üzerine bu ödenek geldi. Peki, bende size sormak istiyorum:  Bu gelen ödenek nasıl yetmiyor ve neden ihaleyi yaparak restorasyonu gerçekleştirmiyorsunuz? Siz gelen 350.000 TL’lik ödenekle oynuyorsunuz, bu ödenek az bir meblağ değildir. Bu meblağın Siverek Kaymakamlığı emrine tahsisi durumunda Siverek Halkı için bir fırsat oluşacağından kuşkunuz olmasın. Ekim 2018 tarihinde gelen ödenek zamanında kullanılmadığından enflasyondan büyük maddi kayıplar da olmuştur. Bu kayıbın sorumlulardan tahsil edilmesini öneriyorum.

İşitme engeli olan bir öğrencinin ilkokulda, ortaokulda ve lisede alması gereken eğitimi almadığı durumda bu öğrencilerin üniversite sınavlarında başarı şansı olur mu? Görevini yapmayan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yüzlerce işitme engelli çocuklarımızın hayatını karartmıştır. Hatta hayatları söndürülen yüzlerce işitme engelli çocuğun elleri ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yakasında olduğunu biliyor musunuz?

Siz, namaz zamanı millet sizleri camide ibadet ederken görünmeleri için mesaiden erken çıkan, aldığı maaşı hak etmeyen bürokrat beylere sesleniyorum! Bu dünyada bunun hesabını vermeyebilirsiniz; ancak ilahi adalette bu çocuklara yaptığınız kötülüğün hesabını mutlaka vereceksiniz. Bunu unutmayın!

Görevinizi adil ve eşit bir şekilde yapmadığınız içinde aldığınız maaşın helal olmadığını düşünüyorum. Siz halka hizmet etmek için o makamda bulunmaktasınız. Halkı mağdur etmek, halkı eğitimden yoksun bırakmak, hayatlarını karartmak için değil.

Görevinizi yapmayarak, ihmal ederek, savsaklayıp yokuşa sürerek ve çocukları eğitim hakkından yoksun bırakarak da halkın vergileriyle aldığınız maaşı hak etmediğinizi söylemek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle 3. Yılını dolduran müracaatımın gereğini yerine getirmeyen,  görevini yapmayan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yetkililerini tüm eğitim mağdurları adına kınıyorum.  

Yüksek huzurlarınızda soruyorum? İl merkezinde böyle bir sorun olsaydı çok kısa sürede çözülmez miydi? İl merkezinde konu Siverek olunca durum değişmekte, işlem durmakta,  gecikmekte veya iptal edilmekte olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bir örnekte Yükseköğretim Öğrenci Yurdu yapımı konusunda vermek istiyorum. 2017 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Siverek’e geldi Siverek’te Öğrenci Yurdu yapılması için;  “2018 Bütçe Programına alındı bize arsa tahsis edin ihaleyi yapacağız” demişti. 2 arsa ve 2 hazır bina teklif edildiği halde İl Müdürü elinden gelen gayreti gösterip ihaleyi iptal etti ve Siverek Meslek Yüksek Okulumuz ile Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin gelişmesinin önüne set çekti. Birecik’e 300 kişilik Öğrenci Yurdu yapıldı; Siverek Öğrenci Yurdu, İl Müdürünün gayretleriyle iptal edildi. İşte ilden iki çarpıcı örnek!

Yapılan bu halksızlığın tetkiki edilmesi için müfettiş istiyoruzne yazık ki gönderen ve kaale kimse halen yok.  Yanlış yapan varsa korumak yerine gerçekleri gün yüzüne çıkarmak daha adil değil mi? Görevini yapmayanlar cezalandırılmadığı sürece bu sorunlar artarak devam etmesi kaçınılmazdır.

Sayın basın mensupları, devlet büyüklerimizden şunu ısrarla beklemekteyiz:   İşitme Engellilerin okulunun yapılması için en kısa zamanda ihalesi yapılarak 2019-2020 Eğitim-Öğretim Döneminin 2. yarısına yetiştirilmesini istirham ediyoruz.

 Ben şahsen hakkımı görevini yapmayan yetkililere helal etmiyorum. Söz konusu çocukların da hakkını helal etmeyeceğini düşünüyorum.

Bir Siverekli vatandaş olarak protesto ediyor ve her konuda duyarlı olan Sayın Valimizin, bu konu hakkında da duyarlı olduğuna inanarak ilgilenmesini bekliyorum.  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Saygılarımla. 10 Kasım 2019 SİVEREK

                                       Koçali AYMAZ

Anahtar Kelimeler:
Siverek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.