Siverek'in Gasp Edilen İl Hakkı İçin İmza Kampanyası

Siverek'in gasp edilen il hakkının iade edilmesini istiyoruz diye imza kampanyası başlatıldı.

banner16
Siverek'in Gasp Edilen İl Hakkı İçin İmza Kampanyası

Siverek tarihte sancaklık, eyaletlik ve vilayetlik gibi idari görevleri yapmış, köklü tarihe ve önemli kültür birikimine sahip bir kenttir.

Siverek Şeyh Sait İsyanı nedeniyle Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile cezalandırılarak ilçe yapılmış ve Urfa iline bağlanmıştır. Bu idari tasarruf sonucunda Siverek'te eğitim kurumlarının yanında çeşitli kurumlar kapatılarak her yönü ile geri kalmasına neden olunmuş ve sürekli sermaye ve beyin göçüne sahne olmaya mahkûm edilmiştir.

Kentimiz, 2014 A.D.N.T. göre 239.000 nüfusu ile 32 ilden, 4.314 km2'lik yüzölçümü ile Şanlıurfa il merkezinden 500 km2 büyük olduğu gibi Aksaray, Mersin ve Van illerinin dışında bütün illerin il merkezlerinin yüz ölçümü yönünden büyüktür. Tarihi Siverek ili 170 köy ve 500 mezraya sahip olup Fırat kenarındaki köyden Viranşehir hududundaki köyün arasında 187 km mesafe bulunmaktadır.

Böyle büyük bir potansiyele ve stratejik öneme sahip Siverek kentini siyasi iktidarlar ilçe idaresi ile idare ettiğini sanıyorlar ancak bu sistemle kentimizin gelişmesinin, üretmesinin, kalkınmasının ve çağdaş kentler arasına girmesinin önüne set çektiklerinin farkında olmadıklarını üzülerek görmekteyiz.

Siverek kadar olmayan çok sayıdaki illerde valinin yanında çok sayıda vali yardımcıları varken Siverek gibi devasa bir kenti bir kaymakam, bir yazı işleri müdürü ve üç-beş personelle idare etmenin mümkün olmadığına 90 yıllık cumhuriyet döneminde yaşayarak şahit olduk. Ne hazindir ki siyasi iktidarlar bu hantal sistemin farkına varamadılar.

Sayın hukukçularla diplomatlar hani derler ya, müktesep haklar kanunlarla korunmaktadır ve devlette devamlılık esastır.

O zaman müktesep hak konusunda sormak istiyorum:

Siverek il iken ilçe yapıldığına göre elinden alınan bu müktesep hak kanunlarla korunuyorsa neden 1956 yılından günümüze Siverekli olarak istediğimiz halde iade edilmedi! Hani kanunlar, Neredeler ,Gören var mı?

Devlette devamlılık ilkesi konusunu da sormak istiyorum;

Devlette devamlılık ilkesi eğer varsa, bize 45 il sözünü sıradan insanlar değil devleti yöneten, ülkenin ve halkın kaderleriyle oynayacak kararları veren siyasi yöneticiler verdi. Bunlardan 2 cumhurbaşkanı, 4 başbakan, 3 başbakan yardımcısı, çeşitli bakanlar,TBMM Başkanı, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı gibi zatlar verdiğine göre neden bu sözler bu yarın asrı aşkın zaman içerisinde yerine getirilmedi! Peki, bu ilke nerde ,Gören ve bilen var mı?

Demokratik açılım paketi Kürt sorunun çözülmesi için uygulamaya konduğundan, Siverek'te Kürt isyanı nedeniyle ilçe yapıldığına göre neden bu demokratik paket veya paketlerde yer almamıştır?

Siverek ilçe yapıldığından 90 yıllık il idaresinin Siverek'e hiçbir faydası olmamıştır. GAP'ın başlıca hedefi bölgedeki il ve ilçeleri her yönüyle geliştirip kalkındırmak olduğu halde GAP uygulamaya girdiğinden günümüze kadar Siverek'e faydası olmamıştır. Urfa il merkezinin cazibe merkezi yapılması nedeniyle kent kültürü almış sermaye sahibi binlerce Siverekli işadamlarımız Urfa il merkezine yerleşip oraya yatırım yapmış, GAP ile Siverek'in sürekli kan kaybederek geri kalmasına neden olunmuştur.

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL ile 1991 yılında Diyarbakır Olağanüstü Hal Bölge Valiliğinde Siverek Heyetini kabulünde heyetimize;SİVEREK'İN RAKIMI YÜKSEK OLDUĞUNDAN GAP'TAN YARARLANAMIYOR. SİVEREK'İN İL OLMASINDAN BAŞKA ÇARESİ YOKTUR demişti.

Siverek mutlaka ihya edilerek il yapılmalıdır. Çünkü:
1- Eğer müktesep haklar kanunlarla korunuyorsa
2- Eğer devlette devamlılık ilkesi varsa
3- Eğer Demokratik Açılım Paketi Kürt sorununu çözmeye yönelikse, Siverek'in ilçe yapılması da bu sorunun bir parçasıdır ve bir parçası olmalıdır.

Siverek bu kadar büyük bir potansiyeli ile Urfa iline sürekli büyük yük hatta kambur olarak görülmüştür. Siverek il yapılmadığı sürece de Urfa ili siyasi ve ekonomik yönlerden istenen ve arzulanan gelişmeyi sağlayamayacaktır. Büyükşehir olması da bu sorunu çözmek yerine kangrene dönüştüreceğini söylemek için müneccim olmaya gerek yoktur.

Bu nedenle de Siverek il yapılarak aslına dönüştürüldüğünde Hilvan ilçesi de bağlandığında Urfa ili rahatlayarak kısa sürede istenen kalkınmışlık seviyesine geleceği gibi Siverek'te idari sistemde yerini alarak çağdaş kentler arasına girmeye çalışacaktır. Kalkınmak ve gelişmek yönlerinde olduğu gibi siyasi yönden de Urfalı kardeşlerimiz rahatlayacak, Siverekli kimse Urfa ilinde milletvekili veya başka görevler için aday olmayacaklarından bu görevlere Urfalı hemşehrilerimiz gelecekler.

Oy Vermek İçin Buraya Tıklayın

Bu duygu ve düşüncelerle:SİVEREK 'İN İL OMASINI İSTİYORUZ.

KOÇALİ AYMAZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.