Siverek’te bir araya gelen bir grup toplum gönüllüsü ilklere imza atıyor. Toplum gönüllüsü olarak yola çıkan ve kendilerine “Güzel Şeyler Ekibi” adını veren ekip, sosyal sorumluk projeleriyle ilçede göz dolduruyor. Köy okullarının bakım onarımı, sosyal yardımlar ve çevresel sorumluk projeleriyle gündeme gelen Güzel Şeyler Ekibi, en son olarak koronavirüs tedbirleri kapsamında, olumsuz etkilenen sokak hayvanları için harekete geçti.  Sokak kısıtlamalarında ekip, yiyecek ve içecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına önemli ölçüde destek oldu.

Vatandaşların kısıtlamaya uyarak evlerinde kalması sonucu sokak hayvanları da yiyecek bulmakta güçlük çekiyor. Hayvanların yiyecek bulma sıkıntısını bir nebze olsa da aza indirmeyi hedefleyen “Güzel Şeyler Ekibi” yerel yönetimlerden ve halktan oldukça destek görüyor.İlçenin, sokak ve parklarında sokak hayvanlarına mama, et ve yem vererek besleyen ekip, gün geçtikçe faaliyetlerini arttırıyor.Ekip, köy okullarının bakım ve onarımı, sokak hayvanların korunmasını, onlara eziyet edilmemesini, temizlik ve bakımlarının yapılmasını, yaratılışlarına uygun ortamlarda yaşamalarına imkân tanınmasını ve sahiplendirilmesini kendilerine ilke edinmiş.

Ekip, ilk olarak köy okullarında bakım onarım faaliyetleriyle işe başlamış. Şehirden uzak köy okullarında boyama ve onarım yapan ekip ayrıca onardığı köy okullarında birer kütüphane de kurmuş. Ekip,düzenli olarak; eğitim, sağlık, çevre temizliği, doğa etkinlikleri, sokak hayvanlarının bakımı ve beslenme ihtiyaçlarını karşılama, fidan dikimi, toplu kitap okuma etkinlikleri, doğa yürüyüşleri, kültür sanat etkinlikleri düzenliyor. Bu kapsamda Ekip, Siverek’te bir ilki başarmanın da haklı gururunuyaşıyor.

Güzel Şeyler Ekibi, geçen hafta,Siverek’te kendi imkanlarıyla yaptıkları hayvan besleme aparatlarını, şehrin yeşil alan ve parklar başta olmak üzere kedi ve köpeklerin yoğunlaştığı alanlara yerleştirdi. Aparatlar, bu süreçte sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmasının önüne geçiyor. Ekibin düzenli olarak çalışmayı yürüttüğü belirtilirken, ayrıca yaralı ve hasta hayvanları da hayvan hastanesi ve bakımevi ’ne götürerek tedavilerini yapmayı amaçlıyor.

Ekip gönüllüsü Muhsin Bilgen, yaptığı açıklamada: “Siverek’te doğdum ve büyüdüm. Bir Siverekli olarak kendime bir misyon biçtim ve kesintisiz toplum gönüllüsü olmayakarar verdim.Hayvan sevgisi, çevre bilinci, toplum hizmeti gibi değerlerin oluşması, adına, uzun zamandır yaptığım bu işe, birkaç toplum gönüllüsü ile başlamıştım. Fakat etkinliklerimiz arttıkça ekibimize hiç ummadığım sayıda birçok katılım oldu.Amacımız, toplumsal farkındalığı sağlayacak bir bilinç oluşturmak ve bu işi gelecek nesillere miras bırakmak. Bu konuda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, ömrümüz yettikçe ve sağlığımız elverdikçe de devam edeceğiz. Gençlerin bu tarz etkinliklere katılması bence çok önemli çünkü bu hayatı onlar yaşayacak.”

Kendisini kuşları yemlerken gören bazı kişilerin de takdir ve yardım ettiğini dile getiren Bilgen, "Çevrem bana çok olumlu yaklaşıyor bu konuda. Arkadaşlarım ve öğretmenler de ara ara katılıyor. Toplum gönüllüleriyle beraber bunu yapmak bana huzur veriyor. Ekibimize katılım arttıkça doğal olarak faaliyet alanlarımızıda genişlettik.Birçok okulun bakım onarımını yaptık. Ve birçok okulda kütüphane kurduk.Söz konusu faaliyetimizde; okul bakım onarımı, hayvanlara süt, mama, yem vb. gibi yiyeceklerin verilmesinde ve bu konuda daha fazla kişiye ulaşmamız açısından gerekli duyuruların yapılmasında yardımcı olabilecek gönüllü gençlerimizi de ekibimize bekliyoruz.”.

Bilgen, açıklamasını şöyle sürdürdü; “bu konuda yerel yönetimlere büyük iş düşmektedir. Biz bu bağlamda Siverek Belediyesi ile sık sık istişareler yapmaktayız. Duyarlılıkları için buradan Siverek Belediyesine teşekkür etmek istiyorum.  Ben buradan bir konuya da açıklık getirmek ve halkımızı bilgilendirmek istiyorum. Bildiğimiz gibi 2004 tarihli Hayvanları Koruma Kanunun Madde 6 ya göre Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır. Güçten düşmüş hayvanlar ticarî ve gösteri amaçlı veya herhangi bir şekilde binicilik ve taşımacılık amacıyla çalıştırılamaz. Sahipsiz hayvanların korunması, bakılması ve gözetimi için yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde, yerel yönetimler yetki ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeler ile çevreye olabilecek olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirler, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak, diğer ilgili kuruluşların da görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır. 8862 Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması ve hayvan bakımevlerinin çalışma usul ve esasları, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Hayvan bakımevleri ve hastanelerin kurulması amacıyla Hazineye ait araziler öncelikle tahsis edilir. Amacı dışında kullanıldığı tespit edilen arazilerin tahsisi iptal edilir.

Hiçbir kazanç ve menfaat sağlamamak kaydıyla sadece insanî ve vicdanî amaçlarla sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişilere; belediyeler, orman idareleri, Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, mülkiyeti idarelerde kalmak koşuluyla arazi ve buna ait binalar ve demirbaşlar tahsis edilebilir. Tahsis edilen arazilerin üzerinde amaca uygun tesisler ilgili Bakanlığın/İdarenin izni ile yapılır”

“Yukarıda belirttiğim ilgili yönetmeliğe uygun olarak tüm vatandaşlarımız kendi bulundukları muhittede yaptığımızbenzer çalışmaları gönüllü olarak yürütebilir veya bize katılabilirler.Bireylerin, sosyal ve ruhsal olarak gelişmesi ve sorumluluk bilincinin aşılanmasıbakımından birçok psikolog ve pedagogtarafından sosyal sorumluluk projelerine katılım, hayvan besleme ve bakımı önerilmektedir. Bu hususta da değerli halkımız, çocuklarıyla birlikte sosyal sorumluluk projelerine katılabilir, sokak hayvanlarını besleme etkinliği düzenleyebilir, toplum gönüllüsü olabilirler.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.