Barut: Urfa Yıllardır Siyasete İlgili

Ak Parti Şanlıurfa milletvekili aday adayı Abdullah Barut, Urfa’dan partisine yapılan aday adayı müracaat sayısını değerlendirdi. Barut “286 müracaatın olması Urfa’nın siyasete olan ilgisini gösteriyor” dedi.

banner16
Barut: Urfa Yıllardır Siyasete İlgili

7 Haziran 2015 seçimleri için Ak Parti Şanlıurfa milletvekilli aday adaylığına başvuran Abdullah Barut, geçmiş ve gelecek seçimlere ilişkin soruları yanıtladı. Kendi siyasi geçmişini anlattı. Barut “Ben siyaseti her zaman ilke ve prensipler doğrultusunda yaptım” diyerek “Ak Parti’nin 2001’den 2015’e kadar ülkeye yaptığı hizmetler ve kazanımlara baktığımızda duble yolların, sağlık ve eğitim alanında yapılan hizmetlerin hepsi bir tarafa, bir millete millet olma ve milli değerlerine sahip çıkma duygusunu fikir ve düşünce üzerine en çok bu hizmeti yapmıştır” şeklinde konuştu. Kendisi ve Urfa siyasetine ilişkin merak edilen soruları yanıtlayan Barut “286 müracaatın olması Urfa’nın da siyasete olan ilgisini gösteriyor. Urfa yıllardır zaten siyasete ilgilidir ama Ak Parti bu ilginin önünü açmıştır” ifadelerine yer verdi. 

Siz de Ak Parti kurucularındansınız. 2001’den 2015’e kadar olan süreci kıyaslarsak Ak Parti’de neler değişti?

Ben siyaseti her zaman ilke ve prensipler doğrultusunda yaptım. Yani belli bir misyonu ve vizyonu temsil eden siyasi partilerin milletimizde görmüş olduğu karşılık belli. 14 Ağustos 2001 yılında Ak Parti’yi millet kurdu. Çünkü 2001’den önce bu ülkede yaşanan bir kaos ortamı, koalisyon hükümetleri milletimizin kendi değerlerine cevap vermeyen bir iktidar ve muhalefet anlayışı ve milletimiz buna noktayı koydu, Ak Parti’yi kurdu. 2001’de önceki süreçle Ak Parti’nin 2001’den 2015’e kadar ülkeye yaptığı hizmetler ve kazanımlara baktığımızda ben her zaman diyorum; duble yolların, sağlık ve eğitim alanında yapılan hizmetlerin hepsi bir tarafa, bir millete millet olma ve milli değerlerine sahip çıkma duygusunu fikir ve düşünce üzerine en çok bu hizmeti yapmıştır. Çünkü bir milletin tarihi yüz yıllık bir geçmişle sınırlandırılmıştı. Aslında biz bin yıllık maziye sahip olan çok büyük bir milletiz. Ak Parti bu değerleri öne çıkararak ülkeye en büyük hizmeti yapmıştır.

O zamandan bu zamana sizde ne gibi değişiklikler oldu?

2001 yılında siyasete başladığımız dönemde –ben zaten siyasete Ak Parti ile başladım- tabi ki siyasi donanınım pek yoktu. Ben Ak Parti ile siyaset birikimimi kazandım. Her geçen gün de buna bir şeyler katıyoruz. 2001’de başladığımız dönemde parti tabi daha küçük. İnsanlar “acaba ne olacak” diye düşünüyor. Partinin zaten ülke programı belliydi. Bu ülke programını gerek taşrada, şehir merkezinde gittiğimiz ve bulunduğumuz tüm ortamlarda ifade ederek bir yerlere varmaya çalıştık. 2001 yılında hep şunu düşünmüştüm; siyasete ilk girdiğimde ben, partimde belli bir hizmet yılını dolduracağım. Teşkilat ve siyasi donamımı belli bir süreç içerisinde kazanacağım ve kazanmış olduğum bu tecrübeyi parlamentoda Urfa için kullanacağım diye bir prensibim vardı. Ve o süreçte 10 yıl bekledim. 2002 ve 2007 seçiminde bir adaylığım olmadı. 2011 seçiminde 10 yıllık bu siyasi tecrübeyi, parti teşkilatçılığını ve Urfa’da alan siyasetini belli kazanımlar yaptıktan sonra aday olayım dedim. 2011 kendimi hazır hissettiğim bir dönemdi. Bu dönemde aday oldum. Şu an 14 yıl oldu. Kurucular kurulundayım zaten halen. Ak Parti’nin ilk gününden bugüne 14 yılımı bilfiil hiçbir zaman hiçbir şeyden geri kalmadan partim için en yüksek alanda gücümü göstererek partimin çalışmalarına katkı sunmaya çalıştım. Bundan sonra da böyle devam edecek. Bazen diyorlar “7 Nisan’da listede olmazsanız ne olur”. Ben de “o soru bana sorulmaz” diyorum. Çünkü 2011 bunun göstergesi. 2011’deki listede olmadığım zaman döndüm seçim koordinasyon merkezinde partimiz için çalışmalarımızı gösterdik. Benim için makam, mevki çok önemli değil ama elde etmiş olduğum donanımı bu memlekete ve yeri geldiği zaman partide, parlamentoda bir hizmet anlamında kendimi hazır hissediyorum.

2011’e kadar belli bir milletvekili profili yoktu. 2011 seçimlerinden sonra belli bir profil oluşmaya başladı. Size göre seçmen “biz şu şekilde bir milletvekili istiyoruz” diyebiliyor mu?

Şanlıurfa 2002 seçiminden bu yana tüm seçimlerde Ak Parti’ye desteğimi arttırarak hep devam ettirdim. Bunu hep devam ettirirken gerek parti teşkilatları gerek genel merkezimiz bu noktada bu problemleri zaman zaman yukarıya aksettirdi. Ancak önemli olan da bazen burada memleketin dinamikleri. 2011 seçiminden sonra memleketin dinamiklerinin harekete geçtiğini toplumda olması gereken milletvekili profili ile ilgili bazı şeyler çıkarıyorlar. Bunları da yukarıya taşıdıklarını ben duyuyorum şahsen. Urfalılar da belli bir süre bu noktada belki fikir beyan etmemişlerdir, kendilerini ön plana çıkarmamışlardır. Ama son dönemlerde görüyorum ki, herkes “nasıl bir milletvekili profili olmalı, benim memleketimde kimler olmalı” bununla ilgili konuşuyorlar. Ama önemli olan bunun birliktelikle organize bir şekilde –ki Ak Parti toplumun her kesimine ses veren bir parti- bir araya gelip ortak milletvekili profili belirleyip bunda inisiyatif almaları memleketimiz için faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Daha önceki seçimlerde olduğu gibi Ak Parti’ye bu seçimde de başvuran aday adayı sayısı fazla. Son olarak 12 aday listesine 286 başvuru oldu. Siz aday adaylarının bu kadar fazla olmasını neye bağlıyorsunuz?

Kimse kimsenin aday adaylığıyla ilgili bir şey diyemez. Bu aslında demokraside bir katılım. Belki Ak Parti’nin yapmış olduğu hizmetlerden biri de bu. Dikkat ederseniz Türkiye genelinde Ak Parti’de 6 bin küsür aday adayı müracaatı var. Bu sadece Urfa için geçerli değil birçok ilde 5-10 katı müracaatlar var. Bu Ak Parti’nin içerisinde listelerin önceden belli olmadığı, halkında belli bir şekilde “ben de yönetime talibim, ben de yapabilirim, ben de bu işin içinde varım” demesi. Bu bence daha önemli. Yoksa buradan bin 500 müracaat alıp 550 kişilik liste oluşturabilirsiniz. Burada belli kriterler koyabilirsiniz. Bugün 6 binin üzerinde müracaat varsa Ak Parti’nin 7 Haziran’daki ayak sesleri şimdiden geliyor. Çünkü bu müracaat partiye olan ilgiyi gösteriyor. Bunların içerisinde işadamları, hocalarımız, birçok alanda memlekette fikir ve düşünce üzerine siyaset yapmış yapanlar ile gazetecilerimiz var. Toplumun tüm kesimlerini kapsayan 6 binin üzerinde müracaat almış bir parti. Bu partiyi millet 2001 yılında kurmuş. 286 müracaatın olması Urfa’nın da siyasete olan ilgisini gösteriyor. Urfa yıllardır zaten siyasete ilgilidir ama Ak Parti bu ilginin önünü açmıştır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.