Dilek Öcalan; Demirtaş, kelepçe dayatması nedeniyle duruşmaya katılmadı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilk kez fiziki olarak katılacağı duruşmaya kelepçeli götürülmek istenmesi üzerine gitmedi.

banner16
Dilek Öcalan; Demirtaş, kelepçe dayatması nedeniyle duruşmaya katılmadı

Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş 7 Temmuz 2017 tarihinde Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüşülmesi planlanan duruşmaya bizzat katılma talebinde bulunmuş mahkeme bu talebi 30 Haziran 2017 tarihinde kabul etmiştir.

Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmasından 245 gün sonra ilk kez bir duruşmaya bizzat katılması beklenirken Edirne Cezaevinde, yola çıkmak için geldiği cezaevi ring aracında kendisine kelepçe takılmak istenmiştir.  Kelepçe takılması noktasında dayatmaları kabul etmemesi üzerine ise  Sayın Selahattin Demirtaş duruşmaya getirilmemiştir.

Sayın Selahattin Demirtaş seçilmiş bir milletvekili ve yine 6 milyon yurttaşın iradesini temsil eden en büyük 2’nci muhalefet partisinin Eş Genel Başkanı’dır. Yapılan bu uygulama neticesinde savunma hakkı engellenmiştir.Kaldı ki Y.C.G.K.'nın 10.06.2008 tarih ve 9-148/169 sayılı kararı ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6/1. maddesi göz önünde bulundurulduğunda; duruşmada hazır bulunma hakkı adil yargılama kapsamında değerlendirilmektedir.​

Dilek Öcalan Meclise verdiği soru önergesinde;

Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş 7 Temmuz 2017 tarihinde Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüşülmesi planlanan duruşmaya bizzat katılma talebinde bulunmuş mahkeme bu talebi 30 Haziran 2017 tarihinde kabul etmiştir.

Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmasından 245 gün sonra ilk kez bir duruşmaya bizzat katılması beklenirken Edirne Cezaevinde, yola çıkmak için geldiği cezaevi ring aracında kendisine kelepçe takılmak istenmiştir. Bunun üzerine Jandarma Bölük Komutanı ve Nöbetçi Müdür ile bir görüşme yapan Sayın Demirtaş; kendisinin halen dokunulmazlığı devam eden görevde bir milletvekili olduğunu ve bu nedenle kelepçe takılması halinde duruşmaya gitmeyeceğini ifade etmiştir. Jandarma Bölük Komutanının kelepçesiz götüremeyeceklerini ifade etmesi ve kelepçe takılması konusunda dayatması üzerine Sayın Demirtaşkaldığı odaya geri dönmüştür.

Sayın Selahattin Demirtaş seçilmiş bir milletvekili ve yine 6 milyon yurttaşın iradesini temsil eden en büyük 2’nci muhalefet partisinin Eş Genel Başkanı’dır. Yapılan bu uygulama neticesinde savunma hakkı engellenmiştir. Kaldı ki Y.C.G.K.'nın 10.06.2008 tarih ve 9-148/169 sayılı kararı ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6/1. maddesi göz önünde bulundurulduğunda; duruşmada hazır bulunma hakkı adil yargılama kapsamında değerlendirilmektedir.                                     

Bu bağlamda;

  1. Sayın Selahattin Demirtaş’ın bir milletvekili ve yine 6 milyon yurttaşın iradesini temsil eden en büyük 2’nci muhalefet partisinin eş genel başkanı olduğu dikkate alındığında kendisine kelepçe takılmak istenmesinin amacı nedir?
  2. Kelepçe; kaçma olasılığına yönelik bir önlem iken bu yöntemin kaçma olasılığı bulunmayan eş genel başkanımıza yönelik uygulanmak istenmesi kötü muamele ve işkence suçu değil midir?
  3. Adil yargılama kapsamında, duruşmada hazır bulunarak savunma yapma hakkı temel bir hak iken Sayın Demirtaş’ın savunma hakkının kelepçe takmakta ısrar edilerek engellenmiş olmasının gerekçesi nedir?
  4. Sayın Demirtaş’ın güvenli koşullarda duruşmaya getirilmesini ve yine bu koşulların onurunu ve kişiliğini zedelemeyecek şekilde olmasını sağlamak Bakanlığınızın sorumluluğunda değil midir?
  5. Sayın Demirtaş’a kelepçe takılmak istenmesi kendisine oy vermiş ve iradesini teslim etmiş olan milyonlarca kişinin adalet duygusunu zedelememekte midir?
  6. Bu hukuk dışı uygulamalar ile Sayın Demirtaş şahsında HDP siyasetinden ve ona oy vermiş 6 milyon seçmenden intikam mı alınmak istenmektedir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.