Gülpınar: Urfa Halkı Ne İstediğini Ortaya Koymalı

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Kanal Urfa'da yayınlanan Gündem Özel programının konuğu oldu.

banner16
Gülpınar: Urfa Halkı Ne İstediğini Ortaya Koymalı

Kasım Gülpınar Gündem Özel'de Gazeteci Kadir Çelikcan'ın sorularını yanıtladı. Gülpınar canlı yayında siyasetten, Suriye meselesine, çözüm sürecine kadar birçok önemli konuya değindi.

''Şanlıurfa hedef tahtası haline getirildi''

Kadir Çelikcan'ın Suriye'deki iç karışıklıkla ile ilgili sorularını yanıtlayan Gülpınar 'Şanlıurfa Suriye meselesinde hedef tahtası haline getirildi' dedi.

Suriye meselesinin geneli ile Türkiye'yi ilgilendirdiğini ifade eden Gülpınar 'Bu konuda muzdarip olmayan bölgemiz ve ilimiz kalmadı. Özel de Şanlıurfa'ya baktığımız zaman, sınır nedeniyle, kentimizi mağdur eden bir konu. Kendi gözlemim ve şahsim fikrim, Şanlıurfa ulusal ve uluslararası şer odaklarının adeta uygulama alanı ve hedef tahtası. Suriye olaylarından önce de bu konudaki çeşitli duyumlar ve komplo teorileri oluşturuluyordu. Suriye ve Kobani meselesinde, Şanlıurfa hedef tahtası haline getirildi. Çokta fazla stratejik olmayan bir nokta da IŞİD'in sadece Kobani'ye saldırması ve Kobani üzerinden Türkiye'deki iç karışıklılığın bir anda patlak vermesi açıkçası mantıklı bir olay değil.  Bunun sosyal yansımaları da var. Bu kadar insanın Şanlıurfa ve Türkiye içinde ailesinden uzak olmasının yanı sıra bazı kesimlerde bu durum bıkkınlık noktasına vardı. Ne olura olsun, ailenizden uzak bir yerde yaşantı sürdürmek bir yere kadar mümkündür. İstediğiniz kadar iyi bakım yapın o insanlara, elinizden gelen tüm desteği de esirgemeseniz de sonuçta evlerinde değiller. Bu yara tedavi edilmezse kanser olur. Elimizden geldiğince o yaraya müdahale ediyoruz ve bunda başarılı olduğumuzu tüm Dünya görüyor. Batıdan geliyorlar, görüyorlar ve takdir ediyorlar ama destek noktasına gelince iş kimseden destek gelmiyor' dedi.

''Urfa halkı ne istediğini ortaya koymalı''

Konuşmasında siyasete de değinen Gülpınar, Şanlıurfa halkının aday belirleme sürecinde ne istediğini ortaya koyması gerektiğini belirtti. Çelikcan'ın 2015 Genel seçimlerinde Urfa'ya, Urfalı bakan verilip verilmeyeceğini sorularını da yanıtlayan Gülpınar 'Faruk Bey 2011 yılında Şanlıurfa'ya geldi. Bakan olarak ihtiyaç vardı. O zaman ki Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan Faruk Bey'i hangi vesile ile hangi düşünceyle, Urfa'da değerlendirdi, bunu ben değerlendiremem. Bakan olarak mı ? büyük olarak mı ? bunlar ayrı kavramlar. Makam sahibi olmak büyük olmayı mı gerektirir ? büyük olmak makam sahibi olmayı mı gerektirir, bunları ayrı ayrı değerlendirmek lazım. Ya da iki vasfa da sahip olduğu için mi böyle bir görevlendirme yaptı sayın Cumhurbaşkanımız bilemem. Şimdi ki Başbakanımız Ahmet Davutoğlu hocamız ve ekibi bu konuda 2015 Genel Seçimlerinde nasıl bir karar verecek, bugünden yarına ne olacak bilemiyorum. Yine 2011'deki formülle mi devam edilir, mevcut arkadaşlar içerisinde biriyle mi devam ediliyor, bunun değerlendirmesi bana düşmez. Bu konuda Şanlıurfa halkının ne istediği de önemli. Şanlıurfa halkı bu konuda ne istediğini ortaya koymalı. Şanlıurfa halkı bu konuda ne istediğini oturup kendi içinde tartıştı mı ? bu konuyu değerlendirdi mi onu da bilemiyorum. Hayırlısı ne ise o olsun.' şeklinde konuştu.

''Şanlıurfa'nın önünü tıkayan bazı dinamikler var''

Şanlıurfa'nın önünü tıkayan bazı dinamiklerin olduğunu da belirten Gülpınar, Şanlıurfa'nın çok güzel değerlerinin olduğunu, bu değerlerin ortaya çıkarılması gerektiğini savundu. Gülpınar 'Bunun mutlak suretle aşılması lazım. Şanlıurfa bunu hak etmiyor. Kentimizin çok güzel değerleri var. Ben siyasette Şanlıurfa'nın değerlerini tanıma fırsatı buldum. Onlarla birebir oturup hasbihal etme imkanı buldum. Bu değerler kendilerini ifşa etmiyorlar. Reklam peşinde konuşmuyorlar. Bu değerleri ortaya çıkaracaksak reklamdan uzak duran değerleri gözetmemiz lazım. İşin içinde reklam varsa, onları bertaraf etmek lazım. Reklam benim siyaset anlayışıma uygun bir algı değil. Reklam hizmet getirmiyor. İki milyon nüfuslu bir şehirden bir değer değil, birden fazla değerlerin olmaması mümkün mü ? ama nerede bu değerler. Bu değerler saklanıyor, gizleniyor. Şanlıurfa'nın önünü tıkayan dinamikler, o boşluktan istifade ederek, bu insanların önünü kapatıyor' dedi.

''Bu adımı atmak için cesur olmak lazımdı''

Çözüm süreci konusunda da açıklamalar da bulunan Gülpınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük bir risk alarak, akan kanın durması için çözüm sürecini başlattığını söyledi. Gülpınar 'Türkiye Cumhuriyeti’nde bu adımı atmak için çok cesur olmak lazımdı. Bu adımı da ülkemizde atmak için cesur olan nadir insanlardan biride sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı. Süreç hala devam ediyor. Gizli görüşmeler ve yürütülen o müzakerenin hepsinin kamuoyuna yansıması gerekli ve elzem değil. Çok hassas, speküle edilebilecek ve sabote edilebilecek bir konu. Bu işte derin yapılanmalar var. O derin yapılanmalar aktif olmazsalar bile uyku halindeler. Allah korusun en ufak bir zafiyette, başını kaldırıp tekrar arzuladığı kötülüğü bu memlekete getirmeyi arzulayan bir derin yapıdan bahsediyoruz. Bu konuda son nokta ve nihai çözüme kavuşulmayana kadar bir şeyleri netleştirmek mümkün değil. Çözüm konusunda tarih belirlemekte mümkün değil. Temennimiz odur ki bu çözüm süreci nihayete erecek, burada gerçekten o acılar ve dökülen kanlar, çok zor da olsa bir nebze de olsa unutulacak. Allah hepsine sabır versin. Bu anlamsız süre gelen çatışma sürecinden dolayı, inşallah bundan sonra hiç kimsenin hiçbir ailenin canı yanmasın, hiç bir aile canlarını kaybetmesin. Allah’a çok şükür birkaç yıldır üzücü bir olay yaşanmadı. Hep giden bizim insanlarımızdı. Bu ülkenin ekonomisine katma değer sağlayacak güçleri, beyinleri bir hiç uğruna heba olup gittiler. Toprak oldular, kanlar döküldü. ' dedi.

''Urfa halkı hakkını helal etsin''

Milletvekili Gülpınar seçime kısa bir süre kala Urfa halkından helallikte istedi. Gülpınar 'Takdiri ilahi listeye girersiniz, girmezsiniz bunları ben bilemem. Eğer olurda listeye girmezsek televizyon gibi, bu  ortamlarda hasbihal etmek halini burada kendime yakıştırmam. Bütün halkımıza, bütün hemşehrilerimize haklarını helal etmelerini rica ediyorum. Belki kırdığımız insanlar oldu, yardım edecekken edemeyeceğimiz, yardımına koşacakken koşamayacağımız, insanlar oldu belki hepsinden helallik diliyorum. Bende herkese hakkımı helal ediyorum. Bir kişi hariç, ben o kişiye hakkımı helal etmiyorum. 1 milyon 900 bin nüfuslu Urfa’da bir kişiye hakkımı helal etmiyorum. Oda benim iç dünyamda gizlidir. Makamlar kalıcı değildir, mahkeme kadıya mülk değildir.'' şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.