Karahan: Asil Şehrim Şanlıurfa'dan Aday Adayıyım

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, 7 Haziran Genel seçimlerinde yeniden Milletvekili olabilmek için aday adaylığı başvurusunu yaptı.

banner16
Karahan: Asil Şehrim Şanlıurfa'dan Aday Adayıyım

Son başvuru tarihi olan 20 Şubat’ta AK Parti Genel Merkezi'ne giden Milletvekili Karahan Uslu, burada genel merkez yetkililerine 'AK Parti Şanlıurfa Milletvekili aday adaylığı' başvuru belgelerini yetkililere teslim etti. Hava muhalefetinden dolayı Şanlıurfa’dan başvuru yapamadığını açıklayan Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu SANLIURFA.COM’a aday adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Milletvekili Doç. Dr. Uslu ‘Büyük bir mutlulukla asıl ve asil şehrim Şanlıurfa’dan milletvekili aday adayı oldum. Rabbim hayırlara vesile kılsın inşallah. Şanlıurfa’mıza en layık ve en yetkin olduğu aday listesini, sayın Başbakanımızın riyasetinde, genel merkezimiz ortaya koyacak. Bu çerçeve de iki kadın milletvekilinin AK Parti Şanlıurfa aday listesinde olacağına inanıyorum. Şanlıurfa’nın vefakar, vefakar kadınlarının bunu fazlasıyla hak ettiğine inanıyorum.’ Dedi. 

Urfa tarihinin ilk Urfalı kadın vekili oldu.

Şanlıurfa tarihinin üçüncü, Urfalı olarak da ilk kadın Milletvekili olan Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, seçildiği 12 Haziran 2011 tarihinden bu yana Şanlıurfa’da ayak basmadık yer bırakmadı. Şanlıurfa merkez ve her ilçesini birden fazla kez, sokak sokak, mahalle mahalle gezdi. Çoğu kez danışmanları ile Urfa’ya gelen Karahan Uslu, partili partisiz, kendisine aktarılan tüm sorunlarla Ankara’da bizzat ilgilendi. Olumlu ya da olumsuz vatandaşlara dönüş yapan Milletvekili Karahan Uslu, halka dönüş yapan siyaset anlayışı ile vatandaşların güvenini kazandı.
Milletvekili Uslu, kente şahsi mücadeleleriyle sağladığı katkı ile vatandaşların takdirini topladı. 

Eğitim'e önemli katkılar sağladı.

Şanlıurfa’nın son sıralarda yer aldığı alan olan Eğitim’e önem veren Uslu’nun girişimleriyle, kentte ilk kez çocuk üniversitesi kuruldu. Yine Eğitim alanında girişimleriyle, kente Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk zenginleştirilmiş kütüphanelerini kazandırdı. Doğuş Holding Bünyesinde yaptığı girişimler sonucu kente 24 derslikli Endüstri Meslek Lisesi’ni kazandırdı. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinin en önemli eksiklerinden biri olan Kreş eksikliği yine Uslu’nun girişimleriyle son buldu. Direkli Mahallesine bir anaokulu da kazandıran Uslu, her üniversite döneminde, yurt doluluğu nedeniyle sıkıntı yaşanan kentte, Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü yakınındaki 9 dönüm 8 metre karelik alana, kız öğrenci yurdunun tahsisini yaptırdı. 

Şanlıurfa’da kadınların sesi yükseldi.

Şanlıurfa’nın kadın nüfusunu TBMM’de tek başına temsil eden Uslu, kadınlara yönelik yaptığı çalışmalarla da göz doldurdu. Uslu ile birlikte Şanlıurfa’da ilk kez kadınların sesi yükseldi. Milletvekili Uslu’nun şahsi çabalarıyla Güneydoğu’da neredeyse hiç olmayan, Türkiye’de 35 tane bulunan Kadın Kooperatifi kentte açıldı. Kadınlara yönelik çalışmaları kapsamında yine Uslu’nun girişimleriyle, bir ilke daha imza atıldı ve Organik Fıstık Üretme projesiyle kadınların fıstık üreticisi olarak tarımın da gelişmesine önemli katkı sağladı. 

Şanlıurfa’yı uluslararası alanda temsil etti.

Şanlıurfa Milletvekilliğinin yanı sıra; AK Parti MKYK üyeliği, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonluğu üyeliği, Türkiye-İtalya İş Birliği Protokolü Çalışma Grubu Eş Başkanlığı, AK Parti Genel Merkez Ar-Ge Başkan Yardımcılığı, Yıldız Sarayı Mütevelli Heyet Başkanlığı görevlerini de sürdüren Karahan Uslu, görevli olarak gittiği yurt dışı ziyaretlerinde, yaptığı konuşmalarda Şanlıurfa’yı Dünya’ya tanıttı. Karahan Uslu; TBMM Çevre Komisyonu Sözcülüğü, TBMM Pakistan Dostluk Grubu Başkan Vekilliği, İstanbul Milletvekilleri Asayiş Komisyonu Raportörlüğü, TBMM Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı, TBMM Türkiye İtalya Parlamentolararası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı, TBMM Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Medyanın Rolü Alt Komisyon Başkanlığı, TBMM Akdeniz İçin Birlik Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı, AK Parti Hakla İlişkiler Başkan Yardımcılığı, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulundu.

Karahan rica etti, Şanlıurfa ŞÖNİM’i kazandı.

Şanlıurfa’nın ‘Kadına Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’ kurulacak iller arasında olmamasına rağmen, Karahan Uslu’nun dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e ettiği rica geri çevrilmedi ve kente ŞÖNİM merkezi kuruldu. 

Akademik kariyeri:

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünde lisans eğitimini (1990) tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden Yüksek Lisans (1992) ve Doktora (1998) derecesi aldı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde (1991-94), Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde (1994-2002) öğretim üyeliği yaptı. 2002-2007 yılları arasındaki Parlamento üyeliği nedeniyle akademik hayatına ara veren Karahan Uslu tekrar bilimsel çalışmalarına dönmüş, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde (2007-2009) Türkiye Araştırmaları Merkezi (TAM) Başkanı ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2010 yılında Uygulamalı İletişim Doçenti oldu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde (2009-2011) Rektör Danışmanı, GSF Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev aldı.

Siyasal iletişim, iletişim sosyolojisi, etnik gruplar arası iletişim, kadın çalışmaları alanlarında yazar, editör ve bölüm yazarı olarak katkıda bulunduğu beş kitabı ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda makalesi yayınlandı. Akademik kariyerini sürdürürken öte yandan da çeşitli siyasi partilere ve genel başkanlarına siyasal iletişim danışmanlığı yaptı.

Siyasal kariyeri:

2002 yılında XXII. Dönemin ‘en genç kadın parlamenteri’ olarak İstanbul milletvekili seçildi. XXII. dönemde TBMM’nde Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AAPA) Türk Grubu Başkanlığı’na seçildi. Bu arada Çevre Komisyonu Sözcülüğü, Türkiye-Pakistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekilliği, Türkiye İtalya Parlamentolar arası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı, Karahan Uslu’nun 22. Dönemde yaptığı diğer görevler arasındadır.

24. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili olarak yeniden Parlamento’ya seçilerek, seçildiği şehrin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki üçüncü kadın milletvekili ve ilk Urfalı kadın milletvekili oldu. 24. Dönemde Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Başkanlığına seçildi. Bu dönemde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak da katkı sağlamakta, Türkiye İtalya Parlamentolar arası İşbirliği Protokolü Eşbaşkanlığı’nı yürütmektedir. 
2003 ila 2012 yılları arasında AK Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Karahan Uslu, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı Danışma Kurulu üyesi olup, AK Parti 3. ve 4. Olağan Genel Kongresi’nde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine seçilmiştir. 2012 yılı itibariyle AK Parti, Ar-Ge Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte

Ulusal ve Uluslararası Platformlarda Aldığı Görevler:

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı (2013 - ...)
Avrupa Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimler İşbirliği Komitesi (Standing Committe Euro-Mediterranean of the Local and Regional Authorjties - COPPEM) Başkan Yardımcısı (2009 - ...)
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TURİNG) Üyesi ( 2007 - …)
Avrasya Sosyologlar Derneği Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi (2007-…)
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunlar Derneği (İSTİM) Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi (2007 - ...)
Anadolu Kulübü Üyesi (2002 - ...)
Uluslararası İletişim Birliği
(International Communication Association - ICA) Üyesi( 2001-… )
Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği' Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi (1993 - ...)

Özel hayatı:

Türkoloji ve ilahiyat alanlarındaki çalışmaları ile tanınan merhum Prof. Dr. Abdülkadir Karahan ile matematik öğretmeni Süreyya Karahan’ın kızıdır. Dr. İbrahim Uslu ile evli olup Melek adında bir kızı vardır. İngilizce bilmektedir.

Yayınları:

Yazar, bölüm yazarlığı ve editörünü yaptığı 6 kitabı yayınlandı.

Ödülleri:

Yılın Milletvekili Ödülü, Siyasette ve Ekonomide Vizyon 2023 Dergisi, 2013
Yılın Milletvekili Ödülü, Türkiye Gençlik Konseyi, 2013
Sivil Toplumda, İş Dünyasında, Siyasette Aktif İş Kadını Ödülü, ANGİAD (Ankara Genç İş adamları Derneği), 2012
İtalya Devlet Nişanı-Ordine della Stella Della Solidarieta 'İtaliana', 2007
Yılın Milletvekili Ödülü, Memur-Der Federasyonu, 2007
19 Mayıs Gençlik Ödülü”, Habitat Yerel Gündem 21 Gençlik Derneği, 2004
Yılın Milletvekili Ödülü, Siyaset Dergisi, 2004.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.