Numan Kurtulmuş Urfa'da 'Suriye' Çalıştayında

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ak Parti genel Başkan Yardımcıları Şanlıurfa’da ‘Mülteciler zirve çalıştayı’na katıldı. Mültecilerle ilgili yapılan çalıştayda STK temsilcilerinin sayısının az olması dikkat çekti.

banner16
Numan Kurtulmuş Urfa'da 'Suriye' Çalıştayında
AK Parti Genel Merkezi Sosyal İşler Bakanlığı tarafından konukevinde düzenlenen çalıştaya; Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları, Prof. Dr. Nükhet Hotar, AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı,  Prof. Dr. Yasin Oktay AFAD Genel Müdürü Fuat Oktay, Suriye Geçici Hükümeti Başbakan Yardımcısı Samir Hafez, Suriye Mülteciler Koordinasyonu Valisi Veysel Dalmaz,  Sanatçı Muazzez Ersoy, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile 4 STK temsilcisi katıldı. 
 Çalıştayda STK temsilcilerinin sayısın az olması dikkat çekerken toplantıya katılmak isteyen bazı STK temsilcileri Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un danışmanların engeli ile karşılaştı. Danışmanlar listede adı bulunmayan kimseyi içeri almadı. 
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, bugüne kadar ufak sorunların dışında büyük bir sorun yaşanmamasına dikkat çekerken ‘’ İnsanımızın bu konuda ne kadar hassasiyet içerisinde olduğunu göstermektedir.  Hepiniz biliyorsunuz ki Anadolu birçok farklı düşüncenin farklı ideolojiye sahip kesimlerde bulunan insanların adeta sığınağı olmuştur.  Batı roma imparatorluğundan kaçan Hristiyanlarda buraya sığınmışlardır. Bugün Suriye’ de Esed rejiminin zulmünden kaçanları da ensar görevini yaparak karşılamamız temel görevimizdir’’ ifadelerine yer verdi. 
 
KURTULMUŞ: BİRİNE EL UZATIRKEN DİĞERİNE SIRT ÇEVİREMEYİZ
Türkiye’nin Suriye olayı nedeniyle karşılaştığı göçmenler meselesi ile uzun süre daha gündeminde olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Maalesef Suriye’de ki kiriz bu şekilde devam ettiği sürece , daha doğrusu Ortadoğu’daki bu kriz böyle devam ettiği sürece Türkiye’de bunun yansımaları olacaktı. 
Biz Türkiye olarak Suriye krizinin başlangıcından itibaren açık kapı politikasını benimsedik.  Kim gelirse gelsin, hangi şartlar altında nereden gelirse gelsin rejimin barbarca saldırılarından kim kaçarsa kaçsın onlara sınırlarımız açıktır.  Türkiye bir kesime yardım eli uzatırken diğer kesime yardım etmemesi kesinlikle söz konusu olmazdı. ‘’ dedi. 
 
Türkiye’nin Birleşmiş Milletlerin standartlarının çok üzerinde hizmet verdiğini anımsatan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ancak ellerindeki rakamların önemli olmasına rağmen Suriyelilerin tarafından da bakılması gerektiğinin altını çizdi. 
Suriyelilerin her biri geçmişini bırakarak bilmedikleri bir geleceğe adım atıldığını anlatan Kurtulmuş  ‘’ Bu yüzden uzun vadeli planlar yapmalıyız. Bu bizim Türkiye’nin geleneksel bir özelliğidir. Bu anlamda Türkiye toprakları insanlığın esenlik alanıdır, insanlığın sığınma alanıdır.’’
 
SURİYELİLERİN FATURASI 4 MİLYAR LİRA
Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye gelmeye başladığı  Nisan 2011’den buyana  maddi yükü olduğunu söyleyen Kurtulmuş ‘’ Bunu çok fazla dile getirmiyor bir ensar anlayışı içerisinde Türkiye’nin pahası ne olursa olsun bu yükü karşılayacağını biliyor ve inanıyoruz. Ama sadece hatırlatmak babında söylüyorum; Türkiye’nin şimdiye kadar yaptığı yardım 4 milyarı aşan bir seviyededir. Bunlar içerisinde 800 milyon dolar civarında STK’ların katkıları vardır. Ama maalesef uluslararası camianın Türkiye’de ki bu insani drama katkısı minimum düzeydedir. Zannedersem 200 küsür milyon dolar uluslararası yardım kuruluşları ve ülkelerden gelen yardımlar vardır. Uluslararası 200 milyonu dışarıdan geldi, dolayısıyla az bir miktar.’’ ifadelerine yer verirken gönlü zengin bir ülke olarak bu yardımları yaptıklarını söyledi. 
 
‘’SURİYE 3-5 AYDA BİTER SANDILAR’’
Suriye’de yaşanan olaylardan bu yana yanlış bir bakış açısı olduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı ‘’Suriyeli muhacir kardeşlerimizin gelişinden itibaren hep şöyle bakıldı ;Suriye meselesi 3-5 ay sürer ve bu insanlar tekrar döner. Maalesef öyle görünüyor ki bu insanların uzun bir süre kendi topraklarına dönmeleri mümkün görünmüyor.  Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimiz için kalıcı, onların temel hak ve özgürlüklerine sahip olarak yaşamalarını sağlayacak bir takım kalıcı politikalar yapmak gerekiyor. ‘’ifadelerine yer verirken Türkiye’nin Mülteciler politikası olması gerektiğini vurguladı.  
Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş, Şanlıurfa’da ki Suriyelilerin oluşturduğu ekonomik durum için bazı çalışmalar yapıldığını söyledi. İşsizlik oranlarına etkisi olduğunu kabul eden Kurtulmuş, Çalışma Bakanlığının bu konuyla ilgili çalışmasının devam ettiğini ifade etti. 
Anahtar Kelimeler:
SuriyeSiverekHaber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.