Şanlıurfa'da Bu Genel Seçimde Neler Olur?

AK Parti’nin Şanlıurfa’da 7 Haziran Genel Seçimlerinde kimlerin aday adayı gösterileceğinden çok kimlerin aday gösterileceği halk arasında konuşuluyor.

banner16
Şanlıurfa'da Bu Genel Seçimde Neler Olur?

2011 Genel seçimlerinde ilk etapta ithal aday tepkisi veren Şanlıurfa daha sonra Bakan Faruk Çelik’in etrafında kenetlenmiş ve önemli bir sinerji oluşturmuştu.

 YİNE BİR İTHAL BAKANIMIZ OLACAK MI ?

7 Haziran Genel Seçimlerinde de AK Parti, Faruk Çelik tarzı bir ismin Şanlıurfa’ya göndermeye hazırlanıyor. Bu ismin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş olacağı yönünde güçlü bilgiler gelirken ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati’nin ismi de dillendiriliyor.

NUMAN KURTULMUŞ KUVVETLE MUHTEMEL

Şanlıurfalıların ise ısrarla “Urfalı Bakan” olsun beklentisi bulunuyor. Urfalı bakan beklentisinde her ne kadar Nurettin Nebati Şanlıurfalı olsa da “Urfalı Bakan Olsun” kriterine uymuyor. Hem Şanlıurfa’nın büyük bir kesimi Nurettin Nebati’nin ismine sıcak bakmıyor hem de Nurettin Nebati’nin uzun yıllardır Urfa dışında (İstanbul)  yaşadığı pozitif bir sinerji vermediği ileri sürülüyor. Ancak Şanlıurfa’da Numan Kurtulmuş ismine aynı reaksiyonun verilmemesi dikkat çekiyor. Büyük ve güçlü ihtimalle Numan Kurtulmuş’un Şanlıurfa’dan aday gösterilip memleketin yine ithal bakanı olacağı inancı kentte yüksek.

ŞANLIURFA KULİSLERİ BU İDDİALARLA ÇALKALANIYOR

Milletvekili sayısı bakımında çevresindeki illerden fazlalığı olan Şanlıurfa’nın kendi öz evladının bakan yapılmamasına siyasetle, sanatla, sporla ilgilenenler dahil her kesimden vatandaşlar çok içerleniyor. Son günlerde “Hadi Faruk Çelik’i anladık. Ya Büyükşehir Belediye Başkanına ne demeli” sitemleri ve memnuniyetsizliği “Yeni ithallere karnımız tok. Faruk Çelik bu krediyi tüketti. Yeter” kulisleri çok yaygın bir şekilde konuşuluyor.

Bütün bu siyasi kaynamalar yaşanırken aday belirlemede ve yanlış strateji de Ak Parti’ye bunun faturasının ağır olacağı ileri sürülüyor. Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’nın partinin başında olmadığı için Başbakan Ahmet Davutoğlu ile seçime gidecek olan AK Parti’nin oy oranında mutlaka bir düşüşün yaşanacağı iddia ediliyor. Ancak seçime HDP’nin parti olarak girmesi ve baraja takılırsa ihtimali AK Parti’den aday adayı olacakların iştahını kabartıyor. Bundan dolayı da bu seçimde AK Partide aday adayı patlaması yaşanacağı ileri sürülüyor.

HDP, YA BARAJA TAKILIRSA!

Bu düşüşle birlikte Şanlıurfa’daki milletvekilliği dağılımı da CHP, MHP, HDP ve AKP parti arasında olacağı bekleniyor. Ak Partinin 6-7 vekil çıkartması tahmin edilirken CHP’nin ve MHP’nin birer vekil çıkartması bekleniyor. HDP’nin ise 3 vekil çıkartacağı ileri sürülüyor. Şanlıurfa hiç şüphesiz AK Parti ile HDP’nin yarışacağı bir şehir olacak ancak HDP’nin barajı aşması durumunda 5 vekil çıkartması bekleniyor. Ancak baraja takılması durumunda vekillerinin tamamını AK Parti’ye kaptırır. Yani bu seçimde 12’de 12 yapabilir. Bu da Şanlıurfa’nın muhalefetsiz kalmasına neden olur. Kaosun kaçınılmaz olacağı yorumları yapılıyor. Şanlıurfa’nın zaten son 10 yıldır muhalefetsiz bir il olma handikabı yaşarken birde HDP’nin baraja takılma ihtimali siyasi kulislerin ana gündemini oluşturuyor. Meclise gidemeyeceği için Diyarbakır’da kendi parlamentosunu oluşturacağı ve bunun da Türkiye siyasetini allak bullak edeceği ileri sürülüyor. Çözüm sürecinde beklentilerin Nisan ve Mayıs ayına kadar gerçekleşmemesi durumunda da özellikle bölgede Kürt Baharının yaşanacağı iddia ediliyor. Bütün bu gelişmeler ise hiç şüphesiz Şanlıurfa’yı da etkileyecek.

ŞANLIURFA’DA CİDDİ BİR MUHALEFET BOŞLUĞU VAR

Tabir yerindeyse Şanlıurfa’da bir siyah bir de beyaz partinin egemenliği bulunuyor.  Bu renklerin ara rengi yani grinin olmaması Şanlıurfa’nın muhalefetsiz kalmasına ve kentin gelişimdeki önünün tıkanmasına neden oluyor. Kentteki haksızlık ve hukuksuzlukları yüksek sesle eleştiren bir muhalefet olmadığı için Şanlıurfa bunun her konuda zararını görüyor. Son yıllarda adı birkaç kez değişen HDP-BDP’nin de Şanlıurfa’da ciddi muhalefet yapmadığı gözüküyor. Eskiden haksızlıklar için yürüyen, basın açıklaması yapan bu partinin de Şanlıurfa’da 2 tane milletvekili var ancak yeterli derecede muhalefet yapmaması  dikkat çekiyor. Bu anlamda Şanlıurfa’da muhalefete ciddi anlamda ihtiyaç var. Dolayısıyla 7 Haziran seçimlerinde muhalefetinde güçlenmesi gerektiği konusu kulislerde çokça konuşuluyor

CHP URFA’DA BUNU YAPAR MI?

Şanlıurfa’da muhalefetin güçlü sesi CHP’den Hasan Oğul’un olması bekleniyor. 30 Mart yerel seçimlerinde Eyyubiye’den belediye başkanı olan ve oluşturduğu sinerji ile her kesimin dikkatini çeken  Hasan Oğul’un CHP’den milletvekili olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Arapların bu güne kadar Vedat Melik’in milletvekilliği dönemi hariç CHP’ye hiç oy verdiği görülmemiş denilse de Hasan Oğul’un bu algıyı çoktan yıktığı ileri sürülüyor. Şanlıurfa’da şuan en iyi muhalefet yapan ismin Hasan Oğul olduğu iddia ediliyor. Hasan Oğul her esip gürlediğinde çarpıcı açıklamaları Balıklıgöl’den Karaköprü’ye, Sırrından Harran Ovasına her yerde konuşuluyor. Bu açıdan bakıldığında birinci sırada gösterilecek Hasan Oğul’un arkasından gösterilecek ikinci sıra ismin etkili ve rüzgarının güçlü olması durumunda CHP’nin Şanlıurfa’da 2 vekil çıkartmasının sürpriz olmayacağı iddia ediliyor. Çünkü CHP Şanlıurfa’da geçmiş dönemlerde 3 vekil çıkartmış bir parti. Mahmut Yıldız, Vedat Melik ve Turan Tüysüz’ü Şanlıurfa’dan meclise götüren CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde 2 vekil çıkarma ihtimalini de olduğu ileri sürülüyor.

FATİH BUCAK MHP’DEN ADAY OLURSA NASIL OLUR?

MHP ise birkaç dönem Muzaffer Çakmaklı’yı Şanlıurfa’dan meclise taşımıştı. Çakmaklı’ya oyların büyük bir çoğunluğu Harran Ovasından da gelmişti.7 Haziran Genel Seçimlerinde İbrahim Özyavuz’un meclise gitme şansı da yüksek olabilir. Hatta Fatih Bucak gibi bir ismin MHP’den aday olması durumunda MHP’nin oylarını son 12 yılın çok üstüne taşıyabilir. Ve 2 vekili zorlayabilir. Harran Ovasında Özyavuz ailesi daha önce MHP’yi desteklemiş ve Muzaffer Çakmaklı’yı meclise göndermişti. Sonra AK Parti’yi desteklemiş Çağla Özyavuz’u Meclise göndermişti. Şimdi ise sıranın İbrahim Özyavuz’da olduğu konuşuluyor. MHP’nin Şanlıurfa’da işe ciddi asılması durumunda meclise bir vekil gönderme ihtimalinin güçlü olduğu 2’inci vekilin de iyi bir stratejiyle çıkarma ihtimali olabilir.

BU DÖNEMDE DE BAĞIMSIZ OLACAK MI?

Şanlıurfa’da bağımsız aday kültürü 2002’de Sabahattin Cevheriyle başladı ve Sabahattin Cevheri meclise bağımsız olarak girdi. 2007 yılında Seydi Eyyüpoğlu meclise bağımsız girdi. 2009 yılında da Ahmet Eşref Fakıbaba bağımsız belediye başkanı seçildi. Şanlıurfa’nın bağımsız aday geleneğinin olduğu saptamasını yaptıktan sonra bu seçimlerde bağımsız adaylar olur mu sorusuna gelelim. Mevcut milletvekilleri arasında yeniden aday gösterilmeyenlerden bazı isimlerin bağımsız adaylığı deneyebilir.  Bunun en çarpıcı örneğini 2011 Genel Seçimlerinde aday gösterilmeyen Zülfikar İzol da görülmüştü. İzol ile birlikte Ahmet Bucak da bağımsız aday olmuştu. Değerlendirmelere bu saptamalardan bakanlar mevcut milletvekillerinin içerisinde yeniden aday gösterilmediği taktirde bir yada 2 ismin bağımsız aday olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Öte yandan milletvekili aday adaylığını erken açıklayan Fatih Bucak ve Fakıbaba gibi isimlerin aday gösterilmemesi durumu şu sıralar çok konuşuluyor. Fatih Bucak’ın her hangi bir partiden aday gösterilmemesi durumunda bağımsız aday olma ihtimali üzerinde duruluyor. Aynı iddia AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağını aylar önceden açıklayan Fakıbaba için de ileri sürülüyor. Ak Parti’nin Fakıbaba’yı aday göstermemesi durumunda 2009 yılındaki belediye başkanlığını bağımsız kazanması gibi bir rüzgarı arkasına alarak bağımsız milletvekili adayı olacağı iddia ediliyor,Şanlıurfa

Anahtar Kelimeler:
Şanlıurfa’da
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.