Suruç'taki Çadır Kentle İlgili Tartışılacak İddia

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan: “Kobane’li Kürt vatandaşları AFAD’ın çadır kentlerine nazaran fiziki koşullar itibarıyla yetersiz olmasına rağmen Suruç Belediyesinin altı farklı noktada oluşturduğu çadır kentleri tercih etmektedir.”

banner16
Suruç'taki Çadır Kentle İlgili Tartışılacak İddia

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, AFAD tarafından Suruç’ta yapılan 35 bin kişilik çadır kentle ilgili meclise soru önergesi sundu. Önergesinde “Kobaneli Kürt vatandaşları AFAD’ın çadır kentlerine nazaran fiziki koşullar itibarıyla yetersiz olmasına rağmen Suruç Belediyesinin altı farklı noktada oluşturduğu çadır kentleri tercih etmektedir. AFAD’ın çadır kentlerinin tercih edilmemesinin nedenlerinin başında oranın asimilasyon merkezi işlevi görüyor olmasıdır” diyen Ayhan, AFAD çadır kentinin diğer tercih edilmeme nedenini ise şöyle açıkladı;

“1895 tarihinde Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülmahit döneminde Erzurum, Erzincan, Malazgirt, Sivas, Cizre, Muş illerinden sürgün edilen 20.000 Ermeni vatandaşının kamp yeri olan bir bölgede çadır kentin oluşturulmuş olmasıdır. Öne sürülen iddialara göre o dönemde bu bölgeye sürgün edilen Ermeni vatandaşlardan 2000’i katledilmiş, geri kalanı ise Kobane ve başka yerlere göç etmiştir. Bu nedenledir ki Kobaneli Kürt vatandaşı AFAD’ın çadır kentine gitme noktasında ihtiyatlı davranmaktadır.”

Ayhan, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlamasını istediği soru önergesinde “AFAD’ın çadır kent kurduğu bu bölgede binlerce Ermeni vatandaşın katliamdan geçirildiği iddiaları gerek bu bölgede yaşayan Ermeni vatandaşlarca, gerekse de kimi basın yayın organlarınca iddia konusu yapılmıştır. Ayrıca bu bölgenin kasıtlı olarak çadır kent için tercih edildiği de dile getirilmektedir” ifadelerine yer vererek şu soruları yöneltti;

1. 1895 tarihinde Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminde yaklaşık 20.000 Ermeni vatandaşının farklı illerden sürgün edilerek AFAD’ın kurduğu çadır kentin olduğu bölgeye yerleştirildiği iddiaları doğru mudur?

2. Bu bölgeye sürgün edilen Ermeni vatandaşlarında 2000’inin katledildiği iddiaları doğru mudur?

3. AFAD’ın kurduğu çadır kent alanında yapılan kazılarda insan kemiklerine rastlanıldığı ve bu kemiklerin Osmanlı döneminde sürgüne tabi tutulan Ermeni vatandaşlara ait olduğu iddiaları doğru mudur?

4. Çadır kent alanı belirlenirken bu bölgenin böyle bir tarihi geçmişi olduğu devletin yetkili kurumlarınca biliniyor muydu?

5. Devlet arşivlerinde bu iddiayı doğrulayacak nitelikte bilgi ve belgeler mevcut mudur? Şayet mevcut ise bu bilgi ve belgeleri kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

6. Öne sürülen bu iddianın doğru olması durumunda AFAD tarafından oluşturulan bu çadır kenti boşaltmak bakanlığınızın gündeminde midir?

7. AFAD’ın çadır kentinin bu bölgede kurulmuş olması tamamıyla bir tesadüf mü yoksa devletin bir mesajı olarak mı algılanmalıdır?

8. Tüm bu iddiaları yerinde incelemek üzere bakanlık olarak bir talimatınız olacak mıdır?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.