Birkaç gün önce bir kurumun ilçenin genel sorunları ile ilgili istişare toplantısına davet edildim, toplantının içeriğinde ilçenin önemli sorunlarının ele alınacağı bilgisi verildi.Katılımdan önce ilçenin önemli sorunlarının ele alınacağı bu toplantıya hazırlıksız katılmak hoş olmazdı bende konu ile ilgili bazı notlar aldım.

Toplantıya geniş çevrelerden yoğun bir katılım vardı. İş dünyası, sivil toplum kuruluşları ,odalar , mahalle muhtarları ve kanaat önderlerinin yoğun katılımı vardı. Gündem konuları ile ilgili yetkili arkadaş açılış konuşması yaptı.

Toplantının öncelikli konusunu duyunca şok oldum bir an aklıma toplantı öncesi hazırladığım notlarım geldi hevesim kursağımda kaldı. Toplantının öncelikli ve önemli gündem konusu taziyelerde taziye sahibine yük oluşturan taziye yemekleriydi. Onca sorun arasında böyle sıradan ve toplumun kendi kendini dizayn edeceği bir husus ilçenin önemli gündem maddesi olarak tartışıldı. Yapılan konuşmalardan anladığım üzere konu uzun süredir kurum ve sivil toplum kuruluşlarının gündeminde ara ara bunun için toplantıların yapıldığı ve bu gün konuya netlik kazandırmak için toplanıldığını öğrendim.

Toplantı başlamadan önce katılımcılara bir VTR izletildi. Bu sorun kocaman mega kent olan Şanlıurfa büyükşehir belediyesinin’de ana gündem maddesi imiş. Kendi aralarında toplantılar yapmışlar. Bir yerel Tv programında halk meclisinde uzun uzadıya tartışılıp görüşüleceğini öğreniyoruz. Ara ara yetkili arkadaşın bu konu bittikten sonra ilçenin diğer önemli sorunları ile ilgili toplantının devam edeceği uyarısını alıyoruz. İlginç olan toplantı boyunca bu konu üzerinde İki buçuk saat konuşuldu ve tartışıldı ,toplantının sonunda tüm sorunlar hal olmuş gibi ilçenin önemli sorunları çözülmüş gibi toplantı bitti tüm katılımcılar dağılıp gitti.

Maalesef bilinçsizce yönelimler ve tutumlar asıl konuları gündem dışında tutar… İlçenin il olması için o kadar caba harcandı yılarca emekler verildi, organizasyonlar yapıldı. Ortada kayda değer hiçbir şey yok…

Oysa kolektif ve bilinçli bir ruhla ilçenin kalkınması için çaba gösterilmiş olsaydı. Emin olun bir çok şeyin üstesinden kısa bir sürede gelmiş olurduk. Sivil toplum kuruluşları ve kurumlar yılın özel aylarında toplumsal dayanışma örneği sergileyerek ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırırlar, oysa kimse bu ihtiyaç sahipleri neden var diye sormaz, Dert etmez, kalıcı ve yapısal çözümler nasıl üretiriz diye düşünmeyiz. İlçemizin eğitim ,sosyal ,sportif ve ekonomik olarak ülkeye katkımız ne olabilir veya ülkede nasıl bir sıralamamız var diye bir derdimiz yok.! Çok şükür oy oranları ile gıpta ediyoruz ya ! Aslında konuşulacak fazla bir şeyleri olmayanların konuşacağı sıradan konular bulması zor değil. Sanırsınız o sorunlar hal edilse bütün sorunlarımız çözülecekmiş…

Oysa dünyanın globaleştiği her şeyin hızla değişim ve dönüşüme uğradığı bu yeni dünya düzeninde nelerle uğraşıyoruz. 5 yıl önce ciddiyetle tartıştığımız bir konu bu gün sıradan hatta sorun olmaktan bile çıkmış durumda oluyor. Toplum böyle hızlı evriliyor, sosyal konularda toplum hassasiyetinin korunması için öncelikli olarak global etkileşimin toplum üzerindeki etkilerinin konuşulması ve ona göre çözümler üretmesi gerekmez mi.? Bu çağda yerimizi nasıl alırız bunu konuşmamız gerekir. Bunun üzerinde kafamızı yormalıyız. Konu gündeme alınmadan önce büyük şehirler bu işi nasıl çözmüş ona bakmak bile yeterliydi.Araştırdığım kadarıyla büyükşehirlerin bu sorunu taziye sahiplerine yemek katkısında bulunarak çözmüş. Sanırım temel sorun belde büyüdükçe şehirleşme kültürüne ayak uydurma ile alakalı bu konuda level atlamamız lazım ama nasıl atacağımızı bilmiyoruz.

Güç ve usul üzerinden yönetilen toplumlar çok ağır ilerler önünde sürekli engeller oluşur bunu aşması da kolay değildir ve bu toplumun kaderiymiş gibi razı gelmemiz istenir. Buna razı olarak hareket eden yöneticilerin de toplum adına fazlaca yapacağı bir şeylerinin olmadığını görüyoruz. Oysa konuşulması gereken çok daha önemli konular var, Plansız bir imarın özellikle kent merkezini nasıl bir hale getirdiğini bundan dolayı iç içe geçen kentin trafik sorunu oluşturduğunu ve çarpık kentleşmenin önüne nasıl geçebiliriz bunları konuşuyor olmamız gerekmez mi.?

Beldenin (belde dediğime alınmayın lütfen çünkü belde gibiyiz) tarım ve hayvancılığın önemli olduğu ilemizde tapulaşma sorunu için öncülük yapıp bu konuda gerekli çalışmalar çoktan bitmiş olmalıydı. Çünkü özel mülkiyetin meralarımızı önemli konuma getirip hayvancılığımıza ivme kazandıracak tarım alanlarımızı çok daha kaliteli ve verimli hale getirecektir.Besi organize sanayininda ne kadar gerekli hale geldiğini konuşuyor olmamız gerekiyor. Günümüzde halen merkezde bina altlarında besicilik yapılması çoktan engellenmeliydi.

Sanayinin gelişimi için çok önemli olan organize sanayi konusu gündemden hiç düşülmemesi gereken bir konu olmalı, yapılan birkaç imalathane ve fabrikanın nasıl istihdam oluşturacağı ve dışa bağımlılığı azaltacağı hepinizin malumu, Bizler vizyonel ve yapısal reformları gündeme getirip konuşmadığımız sürece böyle küçük şeyleri yılarca konuşup çözemeyiz. Üzülüyor insan güç ve usul üzerine yönetilmenin veya buna zorlanmanın gerekliliği bu herhalde , bizler dövülen kamu personellerini ,sağlıksız yapılan ihalelerin hesabını sormaktan aciz bir konumdayız. O yüzden kafamızı kumdan çıkarıp ne yapıyoruz diye silkinmemiz gerek. Küçük düşünen küçük şeyleri büyük düşünen büyük şeyleri konuşur artık kocaman bir şehir olduğumuzun farkında olmamız ona göre projeler ve hedefler belirlememiz gerekiyor, bırakında sizin taziye yemeğinizi yiyelim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kullanıcı 4 yıl önce

İlçemizde büyük bir soruna degindiginizi belirtmek isterim konferans ve toplatilar katıldığım üzere hiç amacı çerçevesinde değildi
Onun haricinde büyümeyen ve hızlı hareket etmeyen insan ölmeye mahkumdur onlar sadece şuan bulundukları konum itibarını koruma godusunde biz bu şehri nereye getirebiliriz derdi yok ama dedim ya büyümeyen insan ölmeye mahkumdur onlarda bu küçük düşüncelerle tarihe karışacaktır saygılarımla

Avatar
mam 4 yıl önce

Sayın yazar evet dediğiniz gibi birçok önemli sorunlarımız var çözülmeyi bekleyen. Sizin için küçük bir sorun olan başkası için belki de büyük bir külfet olabilir. O yüzden önce çözebileceğimiz sorunlarımızı çözelim. Bu yemek olayının kalkması toplum için hayırlı olacağına inanıyorum.

Avatar
Kadir 4 yıl önce

Evet hazir yazda geliyor ahir sineklerinden kurtulmus oluruz

Avatar
aynur 4 yıl önce

Taziye yemegi sana feda olsun yazin dikkate alinsin da

Avatar
Şükrü 4 yıl önce

Isteklerimizi tercume ettiginiz icin tesekkur ederiz

Avatar
Mahmut 4 yıl önce

Bi elektrik sorunu ne oldu Taziye yemeği geçtiler köylerde elektirik yok 90 yılari yaşıyoruz niye kimse bunu dile getirmiyor 1 gün de 8 saat elektrik kesintisi oluyor

Avatar
İbrahim Kocaman 3 yıl önce

Yazar bey ilçemiz maalesef
Eksikleri ile beraber halen kalkınmış değil , seçimden seçime kurban ediliyor.
Başka şehrin bahçe ilçesinde,taziye yemekleri, taziye çadırı, cenaze işlemleri belediye organize ediyor ama , Siverek belediyesi bu konuda sınıfta kalmış..