Barolardan yeni yasal düzenlemeye tepki

Avukatın dosya incelemesine sınırlama getiren ve adli aramalarda makul şüpheyi yeterli bulan yasal düzenlemeye ilişkin açıklama yapan Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe, “Siyasal iktidar kaşık ile verdiği hak ve özgürlükleri şimdi kepçe ile geri almıştır” dedi.

banner16
Barolardan yeni yasal düzenlemeye tepki

Şanlıurfa Barosu, TBMM’den geçen yeni yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Avukatın dosya incelemesine sınırlama getiren ve adli aramalarda makul şüpheyi yeterli bulan yasal düzenlemeye ilişkin açıklama yapan Baro Başkanı Av. Hikmet Delebe, “Siyasal iktidar kaşık ile verdiği hak ve özgürlükleri şimdi kepçe ile geri almıştır” dedi.Yeni yasal düzenlemeye barolar tepki gösterdi. Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları adına açıklama yapan Şanlıurfa Barosu Av. Hikmet Delebe, “Adil yargılama hakkını ortadan kaldıran ve adli yargılamaların keyfi olarak uygulanmasının önünü açan bu yasal düzenlemeden son derece kaygılıyız” dedi. Delebe, “Bu yasal düzenlemeler bölgemizde esen bahar havasını bozmasın, yeni toplumsal gerginliklere yol açmasın. Umudumuz odur ki, uygulama alanı bulmadan bir an önce geri alınsın” temennilerinde bulunan Delebe şunları söyledi;“Yargının kurucu üç ayağından biri olan savunma kurumu dosyayı inceleyemeden şüpheli hakkındaki itham ve delillerin ne olduğunu bilmeden savunma yapmak durumunda kalacaktır. İddia makamı olan savcılık dosyanın tamamını elinin altında tutacak, ancak savunmayı temsil eden avukat dosyayı hiç inceleyemeden, delilleri göremeden iddiayı çürütmeye çalışacak. Oysa ceza adalet sistemine hakim olan silahların eşitliği ilkesi gereğince, yargılamanın herhangi bir evresinde savcı ve hakim hangi olanaklara sahipse avukatın da aynı olanaklara sahip olması gerekir. Dosyayı inceleme konusunda getirilen bu sınırlama, aynı zamanda kişilerin adil yargılanma hakkını da ortadan kaldırmaktadır. Evrensel hukuk normları gereğince savunma hakkını kullanan kişinin, ne ile suçlandığını bilmesi ve aleyhindeki delilleri görmesi gerekir.”SOMUT DELİL YERİNE “MAKUL ŞÜPHE” Yeni yasal değişiklikle adli aramalarda “somut delile dayalı kuvvetli şüphe” yerine “makul şüphe” ölçütü getirildi. Daha önce konut, işyeri, araba ya da üst aramalarında somut delil aranırken şimdi makul şüphe yeterli olabilecek. Delebe, makul şüphe ile ilgili ise “Nereden bakılırsa bakılsın, arama için makul şüphe kriterini yeterli bulan bu yasal düzenleme başta Anaya olmak üzere İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine ve diğer evrensel hukuk metinlerine ve normlarına aykırıdır” ifadelerini kullandı.“ÇELİŞKİ ÖRNEĞİDİR”Delebe, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;“Siyasal iktidarın bir taraftan barış sürecinin rayına oturduğunu açıklaması, bir taraftan da özgürlükleri kısıtlayan bu son yasal değişikliklerin altına imza atması tam bir çelişki örneğidir. Zira adil yargılama hakkını ihlal eden ve aramalar için “makul şüpheyi” yeterli bulan bu yasal düzenlemelerin daha çok bölgemizde hak ihlallerine yol açacağına kuşlu yoktur. Bölge baroları olarak adil yargılama hakkını ortadan kaldıran ve adli aramaların keyfi olarak uygulanmasının önünü açan bu yasal değişikliklerden son derece kaygılıyız. Umudumuz odur ki, hükümetin hukuk alanındaki bu son icraatı, uygulama alanı bulmadan bir an önce geri alınsın.”

Anahtar Kelimeler:
Tepki
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.