Göbeklitepe Konferansında Urfalı Yoktu

Üsküdar Belediyesinin düzenlediği “Tarihi Değiştiren Kazılar” konulu panelin ilkinin konusu Göbeklitepe oldu. Tüm dünya tarafından bilinen Göbeklitepe konferansına Şanlıurfa’dan birçok protokol davet edilmesine rağmen kimse katılmadı.

banner16
Göbeklitepe Konferansında Urfalı Yoktu

1000 kişilik konferans salonu tıka basa dolarken birçok kişi programı ayakta izledi. Göbekli Tepe’nin yakın zamanda kaybettiğimiz kaşifi ve kazı başkanı Prof Dr Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt’i konuk edildi. 

Etkinliğin sunuculuğunu Kurtlar Vadisi yıldızlarından Adnan Erdoğan yaptı.

“Tarihimizi halkımıza tanıtıyoruz” diyen Üsküdar Belediyesi Kültürden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeki Bıyık, “Üsküdar’ımız biliyorsunuz kadim kültürün merkezi olarak anılmaktadır. Bu nedenle özellikle Üsküdar ve İstanbul halkına tarihimizi yeniden anlatabilmek için 12 bin yıl önce hayat sürmüş insanların yaptığı eserleri bu günkü insanlarımıza burada tanıtıyoruz. İnanç turizminin merkezlerinden Şanlıurfa’nın önemli tarihi mekanlarından Göbeklitepe’yi bugün ilçemizde halkımıza tanıtmaya çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi salonumuz tamamen dolu, bizim de kültürel faaliyetlerimiz bu şekilde dolu dolu devam ediyor” şeklinde konuştu.

Schmidt: Kazıda Çıkan Taşlar Katalog Kitap Olarak Yayınlanacak

Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt’in eşi olan ve kendisi de arkeolog kimliği ile tarihi keşfin her aşamasında görev alan Çiğdem Köksal-Schmidt,  eşinin anısında düzenlenen etkinliğe katkısı bulunanlara teşekkür ederek, Göbeklitepe keşiflerini fotoğraflar eşliğinde anlattı.

Dünyanın bilinen en eski mabedi özelliğini taşıyan, İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski olan "Göbeklitepe Tapınakları" hakkında bilgi veren  Arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt, Göbeklitepe kazılarında tapınak taşları arasında çok sayıda vahşi hayvan kemiği bulunduğunu ama bunlar arasında hiç  bir tanesinin kafatası kemiğinin bulunamadığına dikkat çekerek, “Buradaki insanların nasıl bir inanç sistemi olduğunu çözmek şimdilik çok zor ama buradaki insanların bşr Yaratıcı’ya inandıkları ve ona tapındıklarını söylemek mümkün” dedi .
Arkeolog –Schmidt,  yoğun ilgi ve beklenti üzerine Göbeklitepe’de ortaya çıkan taşlardan oluşan bir katalog kitap yayınlamaya hazırlandıklarını belirterek,  eşinin ölmeden önce yaptığı tasarımlarla bu eseri hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

Prof. Refik Duru: Tanrıça kültürü Teorisi de Çöktü

Yaşar İliksiz ve Adnan Erdoğan’ın Proje Koordinatörlüğünü yürüttüğü Tarihi Değiştiren Kazılar projesinin ilki olan Göbeklitepe etkinliğinde ünlü isimlerin katıldığı bir de panel yapıldı “ Dicle’den Meriç’e, Göbeklitepe’den Yenikapı’ya Tarihi Değiştiren Kazılar” panelinin moderatörlüğünü Arkeoloji ve Sanat Yayınları Yöneticisi arkeolog Nezih Başgelen yaptı. Başgelen  “Anadolu’daki her arkeolojik kazı tarihi birer hazine. Bunu dünyaya tanıtmalıyız. Tanımak için de önce kendimiz bu hazinelerin farkına varmalıyız” dedi.

Arkeolog Nezih Başgelen, İstanbul Pendik’teki kazılarda ortaya çıkan bulguların Neolotik dönem olduğuna dikkat çekerek, “bu bulgular keşfedildiğinde neolitik kültür tam olarak bilinmediği için bu arkeolojik bulguların önemi fark edilmemişti. Şimdi neolitik dönem şekillendikçe bu bulguların önemi de fark ediliyor” şeklinde konuştu.

Duayen arkeolog Prof. Dr. Refik Duru da kazıların tarihi açıdan önemini yorumladı ve “Türkiye coğrafyasının artık cilalı taş devri döneminde merkezi kültür olduğu ortaya çıkıyor. Yeni kazılarda daha önemli bulgular ortaya çıkabilir” diyerek ortaya çıkan eserler üzerinden tarihi çağlara genel bir bakış sunumu yaptı.

“Göbeklitepe bulguları bu güne dek bilinen pek çok bilgiyi yeniden gözden geçirmeyi gerektirecek deprem etkisi yaşattı. Bu arada inançların Tanrıça tapınımı ile başladığı teorisi de çöktü.  Göbeklitepe’nin deprem etkisi yaşatan yönlerinden biri de kendisinden sonra bulunan eserden daha gelişmiş bir uygarlığın eseri olmasıdır. Örneğin daha sonraki yıllara ait olan M.Ö. 7 Binli yıllardaki Çatalhöyük medeniyeti bu kadar ileri değil hatta pek çok açıdan daha geri. Göbeklitepe bu yönü ile dünya tarihini değiştiren önem arz ediyor”  şeklinde konuştu.

Bulut: Tarih artık tahrif edilmiş kitaplar üzerinden yazılmayacak

Gazeteci-yazar Mehmet Ali Bulut ise panelde Dinler Tarihi açısından arkeolojik bulguların öneminden bahsedecek, “Daha önceki kazılar, tahrif edilmiş kutsal kitaplar üzerinden dizayn edilen tarihi çökertirken Göbeklitepe de bilim adamlarının şekillendirmeye çalıştığı tezleri çökertmiştir.  Artık tahrif edilmiş kutsal kitaplar ve doğruluğu ispatlanmamış bilimsel kılıflı teoriler üzerinden tarih yazılamaz. 
Göbeklitepe insanlığın gerçek tarihine ulaşabilmesi için ilahiyatçılar ve bilim adamları için önemli bir fırsattır” dedi.

İliksiz: İlahiyatçılar ile Bilimciler ortak doğrularda buluşmalı

Gazeteci Yazar Yaşar İliksiz ise, Bilimsel konulu bir etkinlikte salonun kınca hınç dolu olmasından dolayı katılımcılara teşekkür etti ve Tarihi Değiştiren Kazılar Projemiz, bilimsel gerçekleri toplumun her kesimine ulaştırmanın yanı bugüne dek birbirlerinin doğrularını görmezden gelen ve ayrı söylemlerde bulunmayı tercih eden ilahiyatçılar ile bilim adamlarını ortak do

Etkinlikte katılımcılara gösterilen  "Burası Göbekli Tepe" belgeseli de büyük ilgi çekti.

Panel sonrası Göbeklitepe’nin hiç bilinmeyen görüntülerinin de yer aldığı ‘Dünden Bugüne Göbeklitepe’ fotoğraf sergisi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

İstanbul - Lela Akgül - UrfaHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.