Urfa'da 385 yerin isim iadesi için başvuru

Haliliye Belediyesinin DBP’li meclis üyeleri, Şubat ayı toplantısında meclise üç önemli önerge sundu.

banner16
Urfa'da 385 yerin isim iadesi için başvuru

Bunlardan biri 12 Eylül döneminden sonra değiştirilen Kürtçe ve Arapça köy isimlerinin geri iade edilmesiydi. Diğer önergeler ise kadınlara yönelik oldu. DBP’lilerin sunduğu önergelerde Haliliye’de şiddete uğrayan kadınlar için danışma merkezi ve yaşam evi yapılması talep edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi Haliliye Belediyesi meclis üyeleri, Şubat ayı toplantısında meclise sundukları önergelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Sema Aişeoğlu, Cemal Babaoğlu, Nadile Şaşkın ve Leyla Dağhan’ın düzenlediği basın toplantısında önergeleri ilişkin açıklamalar yapıldı. Meclis üyesi Cemal Babaoğlu, 385 yerleşim yerine verilen isimlerin Arapça ve Kürtçe olan isimlerinin geri iade edilmesini talep ettiklerini belirtirken Sema Aişeoğlu ve Nadile Şaşkın kadın yaşam ve danışma merkezlerine olan ihtiyaca değindi. Meclise sunulan önergelerde şiddete maruz kalan kadınlar için danışma ve yaşam merkezi açılması talep edildi.

“İSİMLERİN İADE EDİLMESİNİ ÖNERDİK”

385 yerleşim yerinin Arapça ve Kürtçe isimlerinin iade edilmesi önerisi Örencik mahallesinden gelen isim değişikliği talebi ile başladı. Mahalle muhtarı, meclise gönderdiği dilekçede Örencik isminin Göbeklitepe olarak değiştirilmesini talep etti. DBP’li meclis üyeleri ise mahalleli ile görüşerek taleplerinin bu yönde olmadığını belirtti. Mecliste gündeme gelen konuda bazı encümenler de Örencik’in Göbeklitepe olarak değiştirilmesine sıcak bakmadı. Gerekçe olarak ise Göbeklitepe’nin dünya turizmine mal olmasıydı. Yaptıkları görüşmeler sonucu mahallelinin Örencik’in eski adı olan “Xirabreşk” ismini istediğini belirten Cemal Babaoğlu “Bölgemizde sadece Urfa’da 385 yerleşim yeri isimleri Kürtçe ve Arapçadan Türkçeleştirilmiş. Biz bu isimlerin tamamının orijinal isimlere iadesini önerdik. Önerimiz Turizm ve Tanıtma Komisyonuna havale edildi. Bu komisyondan dileğimiz Xirabreşk dahil tüm isimlerin iade edilmesi şeklindedir” dedi.

“KADINA ŞİDDET İNSAN HAKLARI SORUNUDUR”

DBP’lilerin meclise sunduğu bir diğer önerge ise kadın danışma ve yaşamevi ile ilgili oldu. “Kadına yönelik şiddet toplumun her alanında yaşanan ve acil önlemler alınmasını gerektiren insan hakları sorunudur” diyen Sema Aişeoğlu kadın danışma ve yaşamevi ihtiyacına dikkat çekti. 

“2015’in sadece Ocak ayında 20 kadın eşi ya da bir akrabası tarafından ne yazık ki katledilmiştir. Kadına yönelik şiddeti engelleme devletin en önemli görevlerinden biri haline gelmiş bulunmaktadır. Yani devletin en kısa zamanda bu sorunu ciddi anlamda üstüne düşerek çözmesi gerekmektedir” 

“BÜYÜK BİR EKSİKLİK”

Belediyeden kadın danışma ve dayanışma merkezi talebinde de bulunduklarını söyleyen DBP’li meclis üyesi Nadile Şaşkın ise “İlimizde herhangi bir kadın danışma ya da dayanışma merkezi bulunmamakla birlikte hukuksal, sağlık, eğitim ve daha sonraki dönemde hayatlarını istihdam edebilmek için onlara bir yol gösterici bir merkezin olmaması gerçekten büyük bir eksiklik. Böyle bir sistem uygulaması Haliliye Belediyesinin önceliği olmasını temenni ettik” ifadelerini kullandı. 

DBP’lilerin verdiği önergeler Haliliye Belediye Meclisinde dikkate alındı. Yerleşim yerlerine eski isimlerinin iadesi Turizm ve Tanıtma Komisyonuna sevk edilirken, kadın danışma ve dayanışma merkezleri için gerekli çalışmalar başlatılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.